Emin adımlarla yola çıktı markasını oluşturdu

Emin adımlarla yola çıktı markasını oluşturdu.

Samsun Haber 10.06.2022, 09:37 10.06.2022, 09:54
Emin adımlarla yola çıktı markasını oluşturdu

(Bu bir farkındalık röportajıdır…)

Çağla Mutlu Chocolate markası ile Samsun’da hizmet veren Çağla hanım, “Yaptığım işten kesinlikle emindim. Korkum Samsun halkının bu işi İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirler kadar kabullenmesinin zor olabileceği idi. Fakat çok şükür Samsun halkı başladıktan sonra bu işi gerçekten kabullendi. Çağla Mutlu Chocolate her geçen gün marka değerini de artırıyor” dedi.

KOSGEB’den aldığı destekle kendi markasını yaratan Çağla Mutlu, kadınların neler başarabileceğine örnek oluşturuyor. Türkiye’nin dört bir yanında farklı sektörlerde iş kuran ve başarılı olan birçok kadın girişimciden bir olan Çağla hanımla konuştuk. Verdiği mücadele sürecini, geldiği noktayı ve bundan sonrası için planlarını dinledik.

Kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Elbette. 4 Temmuz 1984 Samsun doğumluyum. Liseyi 19 Mayıs Lisesi’nde tamamladım. Şu anda Açıköğretim Fakültesi Aşçılık Bölümü’nde 1. Sınıftayım. Ayrıca tüm sertifikalarımı Gazi Üniversitesi’ne bağlı mesleki eğitim merkezinden aldım. İlk iş deneyimimi Doğuş-Volkswagen’de satış temsilcisi olarak yaşadım.3 yıl orada çalıştıktan sonra Atasam Hastanesi’nde Anlaşmalı Kurumlar Biriminde görev aldım. Sonrasında Selçuk Ecza Deposu’na plasiyer olarak girdim. Akabinde Mezoklinik’te Bölge Müdürü olarak 2 sene kadar görev yaptım. Peşinden de Turanlar Gıda’da 6 yıl finans departmanında kariyer hayatıma devam ettim. Küçüklüğümden beri mutfağa karşı büyük bir ilgim vardı. En son şirketimden ayrıldıktan sonra 2 buçuk sene kadar arayışa girdim. Ne yapabileceğim konusunda. Türkiye’yi gezmeye başladım. Fırsat buldukça da yurtdışına gittim. Baktım ki Samsun’da çikolata üreten kimse yok. Örneğin Bursa’da bir kadın üretim yapıyormuş ve yurtdışına bile ihracatı varmış. Hatta ödül dahi almış. Bu da benim cesaretlenmeme neden oldu. İstanbul’daki çikolatacıları gezmeye başladım. Antalya’da da 7 şubesi olan bir çikolatacıyı gezdim. Trabzon’da son derece takdir ettiğim Fındıkocağını ve daha sonrasında da Ukrayna Kiev’de Rosheen firmasını ziyaret ettim. Bu ziyaretler ile yatırıma tam karar verdiğim süreçte bir de talihsiz pandemi süreci yaşandı. O dönemde Halk Eğitime de başvuru yapmıştım. Orada bir Çikolata bölümü açılmıştı. O esnada Mutfak Sanatları Akademisine de gittim. Yine o süreçte çikolata ile ilgili sertifika veren kimse yoktu. Ankara’da ilk onaylı çikolata eğitim akademisine de kayıt yaptırdım. Oradaki 4 günlük eğitimden sonra sınavı geçip çıraklık belgemi aldım. Daha sonra sınava girip şef belgemi de elde ettim. En son ustalık belgeme hem sınavdan hem de MEB’den Gazi Üniversitesi belgeli olarak sahip oldum.

Firmanız hakkında bilgi verebilir misiniz? Çağla Mutlu Chocolate olarak geçiyor...

Az önce bahsetmiş olduğum eğitimleri alırken bu esnada evimde 1 buçuk sene boyunca çikolata yaptım. Hammaddeyi buldum. Kalıplar aldım. Nasıl daha güzel işler farklı tekniklerle yapabilirim diye. Bunları denerken de bir taraftan da kendimi geliştirmiş oldum. Evde yaptığım 70 kutu çikolatayı bir bayram döneminde eşe dosta akrabalara dağıttım, inanılmaz olumlu tepkiler aldım. Herkes bu konuda bir şeyler yapmalısın ve bir yer açmalısın şeklinde pozitif düşüncelerini belirtti. Sonrasında bir reklamcı ile görüştüm ve hemen peşinden evde yaptığım ürünlerle ilgili e-ticaret sayfamı kurdum. Öncelikle marka patentimizi aldık. Bu esnada Instagram’dan da çekimler yapmaya başladım. Bir taraftan da insanlar ne zaman mekan açıyorsun diye sürekli yorumlarda bulunmakta idi. Kurumsal kimlik çalışmalarına da devam ediyordum. Kutular vs. 2021 Aralık’ta da mevcut dükkanı buldum. Dükkan nasıl olmalı idi? Sahilde olmasını çok istemedim. Çünkü önceliğim ticari değildi. Samsun’da insanların gerçek çikolatayı tatması benim için daha kıymetliydi. Pasta üretimi özellikle istemedim. Çünkü ben çikolata üreticisiyim ve çikolata yanında kahve ya da çay servis edilmesini tercih ediyorum. Mevcut yerimiz ilk başlarda çok virane durumdaydı. 3 ay içerisinde istediğim seviyeye getirdim. Altyapıyı istediğim hijyen koşullarını sağlayarak oturtabildik. Samsun’da gerçek çikolata, ganaj yapan ve reçete bile yoktu. Mevcutta da yaklaşık 150 tane reçetem vardı. Bu bambaşka bir avantajdı. Afrika’dan kakao çekirdeğini kendim alıp rahatlıkla çikolata üretimi yapabilirim. Mevcut işyerimi oturttuktan sonra bunu da hayata geçirmek benim açımdan zor olamayacak. Bu da yeni ve revaçta olan bir sektör... Aralık 2021’de açılıştan sonra Şubat 2022’de de vergi levhamız çıktı. 12 Şubat’ta resmi olarak açıldık. 14 Şubat Sevgililer Günü için koleksiyon yaptık. Kahvemiz de oldukça güzel ve Afrika’nın farklı ülkelerinden geliyor. Açılışımız da oldukça renkli ve keyifli geçti.

Çağla Mutlu Chocolate olarak kısa ve uzun vadeli hedeflerin ne?

Birinci hedefim gerçek çikolatayı insanlara tanıştırmaktı. Bunu 3 aylık süreç içerisinde önemli ölçüde başardığımızı düşünüyorum. Hep belirttiğim gibi önceliğim hiçbir zaman ticaret olmadı. Kar marjımız çok yüksek değil. Verdiğimiz hizmetin butik ve kaliteli olduğu yönünde çok değerli feedback’ler alıyoruz. Bundan sonra hemen mevcut dükkanımızın yanında kruvasan ve çikolata üreteceğimiz bir mekan daha oluşturduk. Hand Made Kruvasan yapan bir yer bölgemizde olmadığı için bu konuda da farklılık yaratmayı düşünüyoruz. Biz esasında Artisan bir iş yapıyoruz. Kruvasan üretimini belirli bir noktaya taşıdıktan sonra oteller ve yurtdışı için dondurulmuş olarak da çalışmalar yapmak önemli önceliğimiz. Aynı şekilde çikolata için de şehir dışından ve yurtdışından talepler gelmeye başladı. Amacımız ürünlerimizi daha geniş bir kitlede çikolata severler ile buluşturabilmek.

Bu işe girmeden önce ne gibi endişeleriniz vardı?

Yaptığım işten kesinlikle emindim. Öncesinde herkesten çok olumlu geribildirimler alıyordum ve bu da bana oldukça özgüven sağlıyordu. Korkum Samsun halkının bu işi İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirler kadar kabullenmesinin zor olabileceği idi. Fakat çok şükür Samsun halkı başladıktan sonra bu işi gerçekten kabullendi. Çağla Mutlu Chocolate her geçen gün marka değerini de artırıyor. Bunu da hissedebilmek oldukça güzel... Ayrıca insanların dikkatini çekebilmek için sıklıkla Workshop’lar da organize etmekteyiz.

Kadın girişimcilere ne tavsiye edersiniz?

Biz zaten KOSGEB ayaklı bir firmayız. Ben projeyi yaparken KOSGEB’den destek aldım. Kadın girişimcilere en önemli tavsiyem çıkacakları yolda olması gereken donanımlarını dört dörtlük sağlamaları… Bütün olması gereken eğitimlere tamamlayıp tüm sertifikaları elde etmeleri şart! Bunları sağladıktan sonra önlerinde durabilecek hiçbir engel yok. Kesinlikle korkmasınlar.

Bu işe girerken mutlaka SWOT Analizi yapmışsınızdır. Bu konudan biraz bahseder misiniz?

Tabii ki yaptık. Güçlü yönlerimiz özgüven, işle ilgili gerekli donanıma sahip olmak, kullandığımız hammaddenin en kalitelisi olmasını ifade edebiliriz. Fırsatlar olarak daha önce Samsun’da buna benzer bir çalışmanın yapılmamış olması, böyle bir projenin ilk defa gerçekleşmesi, çikolata workshop’larının organize edilmesi, atölyemizin şeffaf ve hijyenik olmasını belirtebiliriz. Zayıf yönlere örnek olarak yapılan işin önemine insanların farkına varamama ihtimalini verebiliriz. Tehdit olarak da çevresel faktör riskini dikkate almıştık.

Şu an ekibinizde kaç kişi var?

Benimle beraber 4 kişi var. Kısaca diyebilir ki bizler dört kişilik dev kadroyuz!

Personel seçiminde nelere dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle hijyen olmazsa olmaz. Müşteri ile diyaloglar ve iletişim çok önemli. Ayrıca karakter çok ayrı bir değer taşıyor. Kesinlikle yalan olmamalı. En büyük hatayı da yapmış olmalar dürüst olunduktan sonra biz bunu kendi aramızda telöre edebiliyoruz.

Yurtiçi ve yurtdışında şubeleşme ya da franchise planlarınız var mı?

Muhakkak. İşimizde başarılı olduktan sonra bu planları da sürece yayarak hayata geçirme hedeflerimiz var.

Sizi bu işe girerken en fazla kimler veya neler motive etti?

Bu konuda yeni evlenmiş olduğum eşim en fazla motivasyon kaynağım oldu. Özellikle manevi olarak beni inanılmaz destekledi. Eşim haricinde birkaç değer verdiğim dostum da beni ayrıca motive etti. Kısaca en önemli destekçilerim olarak eşim, dostum ve annemi belirtebilirim.

Mevcut işinizle beraber eğitiminize de devam ettiğinizden bahsettiniz.

Evet bir taraftan da eğitimime devam etmekteyim. Ailevi nedenlerden, özellikle babamın erken vefat etmesinden dolayı maalesef üniversiteye gidememiştim. Normalde ailem içerisinde çok eğitimli bireyler var. Ben mecburen çalışmak zorundaydım. Ama 35 yaşına geldikten sonra yeniden eğitime başladım ve 3 yıldır devam ediyor. Kesinlikle eğitimimi kararlı bir şekilde sürdürüp aşçılıktan gastronomiye çıkaracağım.

Genel olarak insanların ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle çok mutluyum. 3 ayımız bitti ve dördüncü aydayız. Şu ana kadar gerek hizmet gerekse kalite anlamında hiçbir kötü geribildirim almadık. Özellikle gittiğim yerlerde, mağazalarda şahsıma yönelik insanların ilgisi, ismimle hitap etmeleri ve bana siz çikolata üreten kadın değil misiniz şeklinde yaklaşımları beni gerçekten gururlandırıyor. Hatta enteresan bir şekilde birlikte fotoğraf çektirmek isteyenlere bile rastlıyorum.

Workshop çalışmaları nasıl gidiyor?

Workshopları biz saatlik ve en fazla 6 kişiye hitaben yapıyoruz. Çocuklara, velilere, sevgililere ve eşlere yönelik ayrı Workshoplarımız var. Şahıslara, kişilere, gruplara özel yaptığımız Workshoplarımızdan çok büyük memnuniyet bildirimleri geliyor. Genelde 2 ve 2,5 saat gibi workshoplarımız sürüyor. Son dönemlerde kurumlar ve önemli firmalardan da Workshop talepleri alıyoruz.

İşi geliştirmek için ne gibi planlarınız var?

Yakın bir tarihte Belçika’nın Bruges kentine gideceğim. Oradan Hollanda’nın Amsterdam kentinde özel bir Workshop’a katılacağım. Ayrıca Aralık ayında İtalya’da Palermo kentinde bir fuara iştirak edeceğim. Çağla Hanım bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Başarılarınızın devamını dileriz.

Asıl bu fırsatı verdiğiniz için ben teşekkür ederim.

Yorumlar (1)
Mehmet Kiyak 2 hafta önce
Girişimci Kadın Anne Eş Başaralı Vizyon dolu bir Marka sahibi Çağla Mutlu