Şana’daki değişim!

Rahmetli Sabri Pasinler, Şana’nın yeni adıyla Kaşüstü’nün bugünkü durumunu görse herhalde şaşırırdı… Diyeceksiniz ki, Sabri Pasinler kimdir? Sabri Pasinler, harita mühendisi, 1960’dan sonra ABD’ye göçtü. Orada yaşadı. Bir kaç yıl önce vefat etti.

Sabri Pasinler, 1948 yılında Trabzon havalimanının yer belirleme heyetinde bulunmuş bir uzmandı. Havalimanının yapılış hikayesini anlatırken, ‘1948 yılı idi. Ankara’dan bir görevli, ben ve bir de ABD’li bir binbaşı Trabzon’da havalimanı olacak yer arıyorduk. Şarli (Beşikdüzü) uygundu ancak batısındaki dağ iniş kalkışlar için büyük tehlike arz ediyordu. Sonra Şana’ya geldik. Yer müsait ama Şana düzlüğü bataklık. Doldurulması, kurutulması gerekiyordu. Ve nihayet Hosmeşeloz düzlüğünde (Bugünkü havalimanının bulunduğu alan) karar kıldık. Hosmeşeloz’un doğusunda da Gamboz. Bizim evimiz ve arazimiz de Hosmeşeloz’da idi. O gece eve gittiğimde ilk işim hanıma sarılmak olmuştu. Yerimiz istimlak edilecek ve zengin olacaktık’ demişti…

***

 

50-60 yıl öncesinde bataklık olan Kaşüstü, bugün Trabzon’un en değerli yerlerinden biri haline geldi. Kaşüstü’nün yalnız sahil bölgesi değil, güney kesimlerinde de beşer onar katlı binalar, ana yol üzerinde onca mağaza, restoran, alışveriş merkezi, oteller vs…

Murat İskender, uzun bir süredir, ‘Kaldın şehirde, biraz da bu taraflara gel’ diye ısrar ederdi. Dün, öğle saatlerinde Kaşüstü’ne gittik. Trabzon’un en lüks butik otellerden biri olan Kuhla’nın bahçesinde bir masa… Masanın bir kenarında nam-ı değer Hantal İbrahim, bir yanında genç otel müdürü Yavuz Yılmaz, bir yanında da Murat İskender…

Kuhla Otel, Trabzon’un en iyi Butik oteli veya otellerinden biri. Geçenlerde Şükrü Kuleyin, Ankara’dan aradı ve ‘Murat İskender’i kutlarım, beş yıldız üstü bir butik otel yaptı’ demişti.

Sohbete daha başlamamıştık ki, gazeteci İhsan Öksüz çıkageldi. Üç beş dakika sonra avukat Nusret Yılmaz. İhsan bu aralar mecbur kalmadıkça ne özel aracını kullanıyor ne de dolmuşa biniyor. Sabah akşam yürüyor… Beni masada görünce, ‘Yarın Hasan Kurt kesin, bir sayfa yazar’ dedi… İhsan henüz yazılacak bir şey yoktur, demeye kalmadı Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, selamsız sabahsız otelin önünden geçti. ‘Hantal’ İbrahim abimiz, ‘Sağıroğlu seni gördü, teğet geçti’ diye laf attı. Aslında ne ben Sağıroğlu’nu gördüm, ne Sağıroğlu beni… Yerimden kalktım ve bizden 30-40 metre uzaklaşan Sağıroğlu’na seslendim. Sağıroğlu beni görünce döndü ve masaya geldi.

***

e642f534-fa61-4b69-ab14-1ffb02203340.jpg

İbrahim Sağıroğlu’nu yıllar öncesinden tanırım. Bir ara Ankara’da idi. Yanılmıyorsam Eyüp Aşık, Ankara’ya almıştı. Başbakanlıkta veya bir bakanlıkta müşavirdi...

Sağıroğlu masaya gelince sohbet koyulaştı.

Belediye Başkanları her ne kadar seçildikten sonra siyasi kimliklerini bir kenara bıraksalar da yine de siyasetçidirler. Siyasetçilerin ve özellikle de belediye başkanlarının olduğu yerde, top ta başkanlardadır sözde!

Gerçi, topa önce ben girdim…

‘Sayın Başkan, gerçekten çok güzel bir iş yapıyorsunuz. Kaşüstü’nün ortasından geçen yol ve kavşaklarda büyük bir trafik sıkışıklığı yaşanıyor. Siz, bu sıkışıklığı bertaraf etmek için şehirler arası yolu dal-çık olarak yaptırıyorsunuz. Önce sizi kutluyorum. Sonra da DSİ’nin bu yolla ilgili bazı çekinceleri olduğunu duydum. Şana deresinden geçiş nasıl sağlanacak. DSİ, ileride olabilecek olumsuzluklar nedeniyle sorumlu değiliz’ diye rapor verdi’ dedim.

***

3c92f094-3f4f-4204-b8ff-64d95277e8d9.jpg

 

Sağıroğlu, ‘Bu projeyi Türkiye’nin en büyük proje firmalarından biri olan Yüksel proje hazırladı. Yüksel projenin elemanları buraya geldi. İnceleme yaptılar ve sonra projeyi hazırladılar. Şana deresi öyle büyük bir dere değil. Allah göstermesin çok büyük bir afette belki risk olabilir. Ama bunun da önlemi alındı. Ankara’da ve yurdun değişik bölgelerinde de benzer projeler var. Bu proje hayata geçtiğinde Kaşüstü daha da güzelleşecek. Biz bu yolu havalimanının önündeki yol gibi yapsak, Kaşüstü’nü mahvetmiş oluruz. Bakın burada yaşayan herkes, Trabzon’daki sivil toplum örgütleri bu projeye destek verdiler. Araçlar Petrol Ofisinin oradan alt yola girecek Kaşüstü’nün batısından çıkacak. Rize tarafından gelenler de Ofisin oradan yola girecekler. Müthiş bir proje. Yapım çalışmaları sürüyor. Bu projenin hayata geçmesinde büyük katkısı olan sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya minnettarız’ dedi.

Sağıroğlu, projenin isabetli bir proje olduğunu söylerken masadakiler de onaylıyordu… Ki, biz de projenin isabetli ve doğru bir proje olduğunu söyleyebiliriz. Risk olan bölgelerde tedbir alınabilir.

***

 

Sağıroğlu, topla oynamayı çok seven futbolcu gibi. Sözü aldı, bırakmıyor. Kaşüstü’nde yaptığı güzel işlerden örnekler veriyor. İbrahim Sağıroğlu’nun zaman zaman eleştiren biriyim... Ki, bu eleştirilerim genelde imar konusunda… Ancak, sonuçta Sağıroğlu da yasaya göre imar planına göre hareket ediyor. İbrahim Sağıroğlu, teorikten ziyade pratik çözüm konusunda gerçekten uzman bir isim. Yani işi uzatmıyor. Devletin mesela 100 liraya yapacağı işi, o 50 liraya hatta daha ucuza yapıyor.

***

 

Sağıroğlu, ‘İlerideki camide 15 Temmuz şehitleri için mevlit okutuyoruz. Gidebilir miyim’ dedi.

Başkanı uğurladıktan sonra avukat Nusret Yılmaz’a takıldık. Nusret Yılmaz, eski bir savcı. Son dönemlerde epey ünlendi. Trabzonspor’un ve bazı eski yöneticilerin şike sürecinde avukatlığını yaptı. Geçen dönem AKP’den milletvekili aday adayı oldu. Listeye giremedi.

Nusret Yılmaz geldiğinde elinde bir çanta. Çantada giydiği gömleğin bir benzeri…

‘Hayırdır, Nusret’ dedim…

‘Abi çok terledim. Gömleğimi değiştirmek için geldim’ dedi. Nusret Yılmaz, Murat İskender’in de çok yakın dostu. Otele girdi ve birkaç dakika sonra yeni gömlekle geldi. Kuhla Otel’in önünde üç-beş dakika daha kaldık ve ayrıldık.

***

 

Kaşüstü’nde epey tanıdık arkadaş ve dost var. Özgün Gıda ortaklarından Ferhat Öztürk’ü aradım. Ferhat Öztürk’ü de yıllar öncesinden tanırım. Ferhat’ın diğer ortaklarından Edip Sevinç liseden sınıf arkadaşımız, Ahmet Günaydın’da yakın dostumuz. Ferhat, fabrikada olduğunu söyledi. Bir başka gün geliriz, dedik… Özgün Gıda, Kaşüstü’de eski Karsusan ve bitişik arazi üzerinde çok katlı yüzlerce konut yapıyor. Konutlar her yönüyle mükemmel. Hemen her daireye bir hatta iki otopark düşüyor. Yeşil alanlarıyla güzel bir mekan…

Kaşüstü’nde uğranacak o kadar mekan var ki… Zeki Vardal, Ahmet Çakır. Haluk şahin ikide bir gelmiyorsun, diye sitem ederlerdi. Bir başka Kaşüstü gezimizde, sırayla dostlarımıza uğrayacağız.

***

 

Bugün aslında Meral Akşener’in kuracağı partinin Trabzon ayağını yazacaktım. Yeni partiyi Trabzon’da kimin kuracağını, yeni partide Trabzon’da kimlerin olabileceğini bir başka yazıda aktaracağım. Şimdilik bu kadar…

 

Hasan KURT

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar