Sanat Bilim Merkezi ve Nemlioğlu Konağı!

  Trabzon Büyükşehir Belediyesi, 100. Yıl Parkının sahilinin doğu kısmında, bugün park olarak kullanılan dolgu alanını imara açacakmış ve buraya TÜBİTAK Bilim Merkezi yapılacakmış. Gerçekten olacak iş değil! 
100. Yıl Parkının bir bölümü Forum Alışveriş Merkezi yapılmadan önce doğal sit alanı, bir bölümü de fuar alanıydı. 100. Yıl Parkının yarısını, yaklaşık 100 dönüme yakın bölümünü 1970’li yılların başında m2’si 33 liradan 10 yıl vadeli vermişti.

sanat-bilim-(1).jpgBugünün parasıyla birkaç yüz milyon lira. Dönemin belediye başkanı Suat Oyman, bu araziyi park yapmış ve 12 Eylül’den sonra da parkın adı 100. Yıl Parkı olmuştu. 100. Yıl Parkı doğal sit alanıydı. Asım Aykan, o günlerde Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan bir karar çıkarttı ve alanı ‘Sit’likten çıkardı. İmara açtı. Forum Alışveriş Merkezi yapıldı. Arazinin geri kalan bölümü ise fuar alanı olarak plana işlendi. Diğer yandan Değirmendere’deki Çimento fabrikasının yeri ise ticari alan olarak plana işlenirken, Ferdi Ongan’ın arazisi hala fuar alanı. Ferdi Ongan’ın suçu; asaletli, dürüst, yasalara saygılı ve de gerçek Trabzon beyefendisi olması! 

sanat-bilim-(2).jpgAli Savaş, 100. Yıl Parkının deniz kenarında dolgu alanın imara açılacağını ve buraya bilim merkezi yapılacağını yazdı. Savaş, olaya tepki gösterdi ve Bilim Sanat Merkezi için de adres gösterdi. Tekke Mahallesinde kullanılmayan Nemlioğlu Konağının ideal bir bilim merkezi olabileceğini belirtti ki doğru bir tespitte bulundu. 
İşte Savaş’ın o yazısı;
‘İlim adına çevre katliamı..! Şimdi şöyle bir şeyi hayalinizde gerçekleştirin. Ya da olay yerine zahmet edin, gidin. 100 yıl parkına girin. Sırtınızı KTÜ’ye doğru dönün. Ve denize doğru yürüyün. Transit sahil yolunu da geçin. Karşınıza nefis bir koy gelecek. 100 yıl balıkçı barınağı ile KTÜ sahil tesisleri arası. A.Suat Özyazıcı stadının Trabzon’a doğru yanı. Müthiş bir koy. Denizle iç içe. Ama halkın yararlanacağı bir konumda değil. Gececilerin işgali altında. Kaderine terk edilmiş. Şehirde yürüyüş mesafesinde denizle kucaklanılacak yer. Şimdi sıkı durun. Burası, bu güzelim koy; imara açılıyor. Evet evet yanlış duymadınız! Bu koya Bilim Merkezi yapılıyor. Bina yükselecek. Bilim Merkezlerini TÜBİTAK yapıyor. Belediyeler yer gösteriyor. Bizim belediye de göstere göstere bu koyu gösteriyor. Ya yapmayın. Bu şehre kıymayın. Zaten vadiye Ortahisar Belediyesi ile Kaymakamlığını diktiniz. Deniz ile vadinin irtibatı kesildi. Şimdi bu koya mı göz diktiniz. Oraya bina olur mu? Hangi mantık bilim adına çevre katliamı yapıyor. Bu katliama son verin. Ne olur. Yalvarıyoruz… Yapmayın bu şehre kötülük. Kaç katlı bina çakacaksın oraya, güzelim koyu yok edeceksin. Denizin önünü keseceksin. O koya yapacaksanız, deniz ile halkın bütünleştiği bir plaj yapın. Bina yapmayın. Peki, diyeceksiniz ki, nereye yapalım Bilim Merkezini. Buyurun size öneri. Tarihi eski bir bina. Çürüyor. Nemlioğlu Konağı. Yıllarca eğitime hizmet verdi. Gittim gördüm, çürüyor. Yapın restore, bilim merkezi olsun işte.’

Deniz üssü mü çekek yeri mi?

deniz-ussu-(1).jpgSürmene’de tersane olarak yapılan alanın, liman kısmına deniz üssü kurulacakmış. Emekli deniz astsubayı E.K. bölgede gerçek anlamda bir deniz üssünün kurulmasının mümkün olmadığını belirterek, ‘Tersane alanı zaten özel şirkete kiralanmış. Trabzon limanına park eden iki üç hücum botu, Trabzon limanına değil de Sürmene limanına park eder. Bu gemilerdeki personel sayısı da azdır. Tersane alanının tamamı deniz kuvvetlerine tahsis edilseydi o zaman belki, orada küçük bir üs kurulabilirdi’ dedi.

Köksal turp gibi!

koksal-turqp.jpgGazetemiz Akçaabat temsilcisi Köksal Ustaoğlu, birkaç gün önce Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Hastanesi’nde ameliyat olmuştu. Ustaoğlu önceki gün Akçaabat’taki evine geldi. Ustaoğlu’nu dün CHP Akçaabat İlçe Başkanı Musa Hacıoğlu, Başkan Yardımcısı Mehmet Özbayrak, CHP Akçaabat İlçe Belediye Başkan Adayı Mustafa ve eşi Berat Seyis Bak ziyaret etti ve geçmiş olsun dileklerinde bulundular. Köksal’a bizde geçmiş olsun diyoruz.
 
Şükrü’nün önerisi!

sukrunun.jpgGazetemiz yazarı, sanatçı Şükrü Üçüncü, kentin sorunlarını ve çözüm yollarını anlatırken, nokta atış yapar. Bir iki cümlede olayı özetler. Şükrü, sorunların üstesinden gelebilmek için anlayışların değişmesi gerektiğini söylüyor ve şöyle diyor; 
‘Trabzon’a yol yapmamıza gerek yok... Kimse yalandan yere bir yerleri eleştirmesin... İşte Trabzon trafiğinin ana sorunu... Önce kafa değişecek kafa... Araba nere park edilir nere edilmez... Bunu öğrendikten sonra birilerinden yol isteyin... Yaktım dörtlüyü trafik anlayışı değildir.... Bu şehirde önce kent yaşamı nasıl olur dersi verilmeli…’ 

Önceki ve Sonraki Yazılar