SANAYİ ESNAFININ DERDİ ÇOK BÜYÜK

SANAYİ ESNAFININ DERDİ ÇOK BÜYÜK

FATİH SANAYİ SİTESİNDE ESNAF SORUNLARLA BOĞUŞUYOR


Röportaj: Tuğba Harbut

Kirin pasın içinde tulumlarını giyiyorlar her sabah. Kepenklerini emek kavgası için açıyorlar. Yılgınlıkları yüzlerine vurmuş ama çoğu suskun, dertleri ise tamir ettikleri araçlardan kat kat büyük.
***
Kuzey Ekspres Gazetesi olarak Fatih Sanayi esnafının sorunları hakkında esnafla konuşmaya gittik. Kimi esnaf sorunlarının kimse tarafından dinlenmediğini belirtirken, kimisi sıkıntıları hakkında konuşmak bile istemedi. Konuşma cesareti olan esnaf birçok problemlerinin olduğunu dile getirdi. Bilgi birikimi büyük ve mütevazı bir esnafımız olan Tuncay Albayrak tüm Fatih Sanayi esnafının sıkıntılarını sektörün mevcut durumunu şöyle dile getirdi:
KALİFİYE ELEMAN YOK
“Sektörün sorunları gerçekten çok fazla. Artık kalifiye eleman bulmak zor. En önemli sorunlardan biri bu. Eskiden kapasitesi 400 kişi olan Trabzon meslek eğitim merkezinin bu yılki kapasitesi 80 kişiye düştü. Aileler önceleri çocuklarını “git bir ustanın yanında yetiş” diyerek gönderiyorlardı ama artık bu yok. Örneğin mekanik bölümü kapandı ve artık buralarda mekaniker olarak eleman yetiştirilemiyor. Dolayısıyla buradaki en önemli görev üniversitelere düşüyor. Yurt dışında lisans mezunu olmayan adam kaportacılık yapamazken, bizde arabanın ön tamponunu sökene kaportacı denilerek belge sahibi olabiliyor. Böyle olmaması gerekir. İki yıllık bir staj yaptıktan sonra meslek eğitim merkezlerinden belge almaları gerekir.”
TSE BELGESİ ZORUNLU OLMALI
“Bir diğer önemli sorunumuz da TSE Belgesi. Şuan sanayimizde bizim kapasitemizde servis veren en fazla beş, altı iş yeri bulunmakta. TSE Belgesi olmayan bir iş yerine, iş yeri açma belgesi verilmemeli. Bundan daha önemlisi belediyenin işyeri açma belgesi bile en fazla on dört iş yerinde mevcut.”
SANAYİ SİTELERİ İÇİN DAHA BÜYÜK YER AÇILMALI
“Otomotiv sektöründe tüm sigorta şirketlerinin istediği onarım belgesi TSE12047 belgesidir. Bunun içinde işyerinin en düşük 640 metrekare olması gerekiyor. Sanayilerimizde maalesef yetmişli yıllardan kalma dükkanların kapasitesi 80-100 metrekare. Belediyenin sanayileri daha büyük mekanlara taşıması gerekiyor. Sanayi için yerler açılmalı. Yomra’da bir adım atıldı ama daha da büyük yerler tesis edilmeli.”
DAHA KURUMSAL BİR SİSTEM ŞART
“Ayrıca otomotiv, büyük iş makinesi, küçük ticari araç gibi sanayilerin de ayrı faaliyet göstermesi gerekiyor. Bunun dışında tıpkı hastanelerdeki gibi tüm ticari servis ağını yöneten tek bir sistem kullanılmalı. Artık sigorta tedarik işlemi başladığından yedek parçacılarımız perişan vaziyette. Bu da sanayimizdeki parça tedarik kapasitemizin % 20’lere düşmesine neden oldu.”
SEKTÖRÜ ASIL DARALTAN ARAÇ KİRALAMA
“Sektörde daralma özellikle kişi bazında var. Yolların yenilenmesi, trafik kurallarına uyulması kaza kapasitesini düşürdü. Araçlar daha yeni, sigorta poliçeleri gereği sürücüler daha dikkatli. Araç kiralama daha çok revaçta olduğundan kimse yeni araç alıp kullanmıyor. Eskiden Trabzon’da 34 plakalı araç saysanız elli tane vardı şuanda yaklaşık 3000’ne yakın ve hepsi de kiralama. Uzun dönem finansal kiralama yapılıyor ve bunlarında tamir yerleri tek. Tek olduğu içinde diğer işyerlerine araç gidemiyor. Bu da sektörde daralmaya yol açıyor haliyle.”

***

BAŞKAN PEHLİVAN NE DİYOR?
Sanayi esnafının sorunlarını sektörün genel bir değerlendirilmesini bir de yetki bir ağızdan dinlemeyi istedik ve Trabzon Madeni Sanatkarlar ve Esnaf Odası Başkanı Mustafa Pehlivan’a sorularımızı yönelttik…
TRABZON MADENi SANATKARLAR ve ESNAF ODASI’NIN SESİNE ARTIK KULAK VERİLMELİ
“Bünyemizde birçok meslek grubunu barındırıyoruz ancak daha çok uğraştığımız taraf oto sanatkarları. Oto sanatkarlarımızın en büyük sıkıntısı gündemde olduğu gibi yer problemi. Yeni bir sanayi sitesine kooperatif bünyesinde bir adım attık. Bir ay içerisinde resmiyete dökmeyi planlıyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın, Bakanımızın, Belediye Başkanımızın bu işe el atmasını bekliyoruz. 1200 üyesi olan Trabzon Madeni Sanatkarlar ve Esnaf Odası’nın sesine artık kulak verilmeli. Arazi şartlarının uygun olmadığı söyleniyor ama Trabzonspor için bir stadyum yapılabiliyorsa ki yapılmasından yanayız ancak sanayi esnafı da göz ardı edilmemeli.”
TRABZON’A BUNDAN FAZLA GİRDİSİ OLAN BİR SEKTÖR YOK
“Trabzon’da maalesef fabrika yok. İş imkanı ve potansiyel açıdan bakılırsa Artvin, Rize, Gümüşhane, Bayburt gibi çevre illerinin de başını çektiği bir şehir Trabzon. Bu yüzden sanayimizin girdisinin payı çok büyük. İstihdamın en yoğun olduğu sektörde Trabzon’da sanayi oluğu göz ardı edilmemeli.”
ESNAFLA DAHA ÇOK BİR ARAYA GELMEYE ÇALIŞIYORUZ
“İş güvenliği ve çevre düzenlemesi açısından sıkıntılarımız var. Analiz kuyusu, katı atık depoları esnafımızın talep ettikleri şeyler. Şuan ki mevcut yerimizde bunların uygulanması çok zor. Biz mücadelemizi vereceğiz kooperatifimiz kuruldu ve resmiyete geçmesi ile sorunlara çözüm bulmayı hedefliyoruz. Bu şehir bizim. Şehrimizin önünü açmak için devletin desteklemesine ihtiyacımız var. Fiyat tarifeleri konusunda pek uzlaşma sağlayamadık. Serbest piyasa gerekçesiyle esnafımız işim yok diyerek daha düşük fiyatlara çalışıyor. Bunun da asıl nedeni kurumsallaşamamamız. Kurumsallaşmak ancak işyerlerimizin teknolojiye ayak uydurmasıyla mümkün. Esnafla daha çok bir araya gelmeye çalışacağız. Böylece mevcut çarpıklıkları düzeltebileceğimizi  düşünüyorum.”
GENÇLER KURUMSAL OLMAYAN YERLERDE ÇALIŞMAK İSTEMİYOR
“İşimiz zor. Gençler daha çok kolay para kazanmanın peşinde. Koşulların elverişsiz olmasıyla zanaat öğrenmek isteyen kalmadı. Gençlerimiz kurumsal olmayan yerlerde çalışmak istemiyor. Bir örnek verecek olursam Dortmund’a giden bir ağabeyimiz anlatmıştı... Bosch’un fabrikasını ziyaret etmiş. Tüm personelin, ortamın dört dörtlük olduğunu söylemişti ve işçinin birine sormuş: ‘Bosch’u bana iki kelimeyle anlatır mısın’ diye, işçi de ona ‘Bosch benim için en iyisini düşünür’ demiş. Bizim işletmelerimizde elemanlarımızın çalışma koşulları, sosyal ortamları yok. Trabzon dışından gelen işçiler için yatacakları yer dahi yok.”

***

İNSAN OLMADIKTAN SONRA BÜYÜMEK YETERLİ DEĞİL!
24 yılını sanayi sitesine vermiş Fatih Sanayi Sitesi Dernek Başkanlığı yapan Tahsin Terzi de sanayi esnafı sorunlarına şunları ekledi:
İNSAN BULAMADIKTAN SONRA METRE KARE BÜYÜMESİ YETERLİ DEĞİL
“Sanayimiz şehir içinde kaldı. Birçok ilde sanayiler şehir dışında. Mevcut şartların elverişsizliğinin farkındayız ama bir şekilde özel sektör ve devlet el sıkışarak bu sorunu halletmeli. İçinde çalıştırılacak insan bulamadıktan sonra metrekarelerimizin büyümesi yeterli değil. Sanayinin yerini değişmesi ile birlikte, istihdamın artması için sanayi yönetimi ve milli eğitim birlikte çıraklık ve meslek ortaokulu gibi temelden eleman yetiştirilecek okulların açılması gerekli. Sektör daha cazip hale getirilirse de gençlerimizin bu alana ilgisinin olacağını düşünüyorum.”
İŞİMİZİ İYİ YAPARSAK İŞSİZ KALMAYIZ
“Ekonominin durgunluğu yeni araç alımını azalttı. İnsanlar şuan mevcut araçlarını bile yaptırırken yaptırmaları gereken bakımı erteleyebiliyorlar. Bu da sektörü olumsuz etkiliyor. Sektörün olumsuz etkisini kalitemize yansıtmamalıyız. Türkiye’de insanlar için araçları hep önceliklidir. Sektör ne kadar daralsa da işimizi doğru yaptıktan sonra işsizlik olmaz.”
***
Her ne kadar sanayi esnafının çoğu susmayı tercih etse de yolumuzun üzerine sıkıntılarını anlatacak ustalara rastladık ve  onlara kulak verdik:
ALİ ERGENÇ USTA
    •    Oto elektrik ustasıyım. Burada bir dükkanda serbest çalışıyorum. Sıkıntılarımız burada çok. Üç hafta önce belediyeden yoldaki göçüklerin yapılmasını istedik. İş makinesi bozuk, havalar bozuk diyerek oyaladılar. Burası yağmur yağdığında su doluyor. Çamur, pislik perişan oluyoruz. Yirmi sekiz sendedir buradayım. İşler iyi değil. Beklentimiz Allah’tan. Sanayiler her geçen gün eriyor. Bizim iş yaptığımız araçlar eski model, artık yeniler var. Onların da kendi servisleri bize iş bırakmıyor. Bizim alt yapımız yok, yetişmiş ustamız yok. Sanayilere kimse gelip de derdimizi sormuyor.
ABDULLAH USTA
    •    Burada boyacı olarak çalışıyorum. Görüldüğü gibi alt yapımız yok burada. Kanalizasyon tıkalı. Yağmur yağdığı zaman su buradan dere gibi akıyor. Temizlik yok. Önceden buraları haftada bir yıkarlardı, şimdi sene geçiyor yıkandığını görmüyoruz. Piyasa durgun, para dönmüyor, işsizlik hat safhada. Eleman da yetişmiyor. Bundan sonra yetişeceği de yok. Sanayi durumu on-on beş sene sonra biter. Memleket şuan zaten savaşta sayılır onun için pek bir beklentimiz yok.
NİYAZİ ŞAHİN
    •    Sanayi bölgemiz yetersiz ve dar. Pek rahat çalışamıyoruz. Başkanımız da bunu gündeme taşımıştı. En büyük sorunumuz yerimizin uygun olmaması. Sektörde iki üç aydır durgunluk var. Randımanlı iş yok şuan.

009-037.jpg009-037.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.