Sandıkta ‘Hayır’ var!

Şunun şurasında 41 gün sonra referanduma gidiyoruz.

Bu kez partilerin projelerini değil, kendi kaderimizi oylayacağız.  

Bu bağlamda önümüze gelecek olan sandığın bereketini, hayrını ve değerini bilmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Şu bir gerçek ki sandık sayesinde, hem iktidar hem de muhalefet vekillerini uzun zaman sonra Trabzon sokaklarında yeniden görmek nasip oldu. Nalıncı keseri gibi kendilerine yontsalar da, bir vatandaş olarak hatırlanmak güzel bir duygu.

Bu günde tıpkı daha önceki seçimlerde olduğu üzere sandık öncesi siyasiler tarafından gündeme getirilen yeni ve eski vaatlere şahit oluyoruz. Üstelik çok iyi biliyoruz ki geçmişte olduğu gibi söylenenlerin birçoğu lafta kalacak.

***

Sevgili okurlar, anlatmak istediğim şu…

Bu gün referandum havasına girmemiş olsaydık; çığ gibi büyüyen işsizliğin önüne geçmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iş adamlarına istidam sağlamları için çağrı yapar mıydı?

İşverenler isteksiz de olsalar kapılarını milyonlarca iş-aş bekleyenlere açarlar mıydı?

Referandum havasına girmemiş olsaydık; ekonomide alarm zillerinin çaldığı, doların ve euro’nun  ateşinin düşmediği bir ortamda, çeklerini ve senetlerini ödeyemeyen, her gün kepenklerini siftahsız açıp-kapatan orta ölçekli esnafa,  Başbakan Binali Yıldırım meydanlardan, “kredi musluklarını açtık şu kadar para vereceğiz” der miydi?

Referandum havasına girmemiş olsaydık;  KOSGEB ve Bankalar gönülsüzde olsa, perişan olan esnafa can suyu olur muydu?

***

Genelden çıkıp yerele baktığımızda da sandığın ne kadar hayır dolu olduğunu görüyoruz…

Örnek olarak:

2009 yerel seçimini AKP’nin kazanmasında ve Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun Belediye başkanlık koltuğuna oturmasında büyük katkı payı olan 61poje gündeme gelir miydi? 10 sene önce söz verilen Şehir Müzesi bu gün açılır mıydı?

Hele her sandık öncesi Trabzon’a yapılacak denilen ve oylar sayılıp netice alındıktan sonra bir dahaki seçime kadar unutulan, yapılıp bitirilecekleri günü iple çektiğimiz  projelerin başında gelen:

Demir yolunu …

Şehir içi raylı sistemi…

Güney Çevre yolunu…

Şehir Hastanesini…

Boztepe teleferiği…

Çömlekçi Kentsel Dönüşümü gündeme gelir miydi?  

Yıllar önce söz verilen projelerin hayata geçmesi için önümüzdeki 16 Nisan Pazar günü kurulacak olan sandık İnşallah Türkiye’ye ve Trabzon’da bu kez hayıra vesile olur.

Umudumuz Araplar mı?

Havalar biraz ısınmaya görsün…

Trabzon’u yönetenler her yıl yaptıkları gibi yine turizme sarıldılar.

Geçen hafta içinde Ortahisar Belediyesi turizm için kollarını sıvamış. Hem de şehrin en büyük markası olan Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin yanı sarı, bu konuyla ilgili olabilecek birçok Odayı da masaya çağırmış.

Öncelikle kendi fikrimi söyleyeyim…

Trabzon’un kalkınması için turizmle birlikte mutlaka üretime yönelik yatırımlar da hayata geçirilmeli. Yoksa her yıl göç veren tek kanatlı bir şehir hüviyetinden Trabzon’un kurtulması zor!

Sabah akşam turizmle yatılıp kalkılmasına rağmen Trabzon’un en önemli tarihi  merkezlerinden biri olan Sümela Manastırı’nın hala kapalı olmasını anlamak mümkün değil. Yoksa turizm denince akla sadece Araplar mı geliyor? Şayet böyle ise, yanlış yoldasınız!

45 yıl sonra yine kuyruklar

15 yıldır iktidarda olan AKP’nin meydanlarda söylediği en büyük argüman, “Biz geldik Türkiye’deki kuyruk dönemini sona erdirdik…” oldu. Ancak sokaktan yansıyan görüntüler taban tavana zıtlık arz ediyor.

Ne yazık ki, 1970’li yıllarda kaldığını düşündüğümüz kuyruklar, bu gün Türkiye’nin dört bir yanında bir kez daha kendini gösterdi. Sandık öncesi hükümet tarafından açıklanan altı aylık iş için insanlar uzun kuyruklarda saatlerce beklediler. Boşuna söylememişler “Lafla peynir gemisi yürümez!

Herkese hayırlı günler! 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.