ŞANS FAKTÖRÜ

Trabzonspor ve Kayserispor için hayli kritik bir müsabakaydı. Trabzonspor kazanacak olsaydı şampiyonluk potasına yeniden girecekti. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Bordo-Mavili ekip ilk çeyrekte dağınık bir görüntü verdi. Djaniny forvet kalıbıyla rakip defansın üzerine gidince gerideki bütün taşlar yerine oturdu. Müsabakanın başında Kayserispor’dan amatörce bir gol yediler. Hüseyin Türkmen’in yediği çalım ne kadar amatörse Uğurcan’ın yediği gol de o kadar amatördü. Artık sirk aynalarına bakmaktan vazgeçmeli, futbolun basit kurallarıyla barışmalı.
Trabzonspor ilk yarıda beraberliği yakalamak için hayli efor sarf ettiler. Bakasetas’ın golüyle skoru eşitlemeye muvaffak oldular. Lakin kendi sahasını iyi parselleyen Kayserispor karşısında tempo yapmalarına rağmen bir türlü gerisini getiremediler. 
İlk yarıda Trabzonspor’un pas trafiği mükemmele yakındı. Bakasetas ilk kez akan bir oyunda bu denli etkili oldu. Trabzonspor birçok gol pozisyonuna girdi ama hiçbirisinden yararlanamadı. 
Trabzonspor müsabakanın ikinci yarısında da oyunu domine etti. Hücumda her türlü varyasyonu denedi. Nwakaeme ve Bakasetas şut denedi olmadı. Ekuban ve Djaniny gole çok yaklaştı, olmadı. Kayserispor’un genç kalecisi Doğan’ın oyuna konsantrasyonu iyiydi. Birçok pozisyonda gole izin vermedi. İki topun direkten döndüğünü düşünürsek şans faktörünün Trabzonspor’un yanında olmadığını söyleyebiliriz. 
Hakem Karaoğlan’ın pembe çorapları çok güzeldi. Böylesine müsabakalarda sonucu küçük şeyler belirler. Trabzonspor tek kale oynuyor. Bir sarı kart, iki sarı kart, üç sarı kart… Bu böyle sonsuza kadar gider. Türk hakemlerinde genetik hastalıktır. Bir bastı sarı, iki bastı yine sarı. Bir takımın açık ara pozitif futbol oynadığını görüyorsun! Üçüncüsü sarı olmaz bu işin. Hakem dediğimiz objektif değildir, futbola, oynayana taraftır. Şeytanı kovalamak biraz da onun işi! Bir hava topunda Flavio’yu ittiler Kayserispor defansında, bakma gereği bile duymadı. Oysa o pozisyonlara bakılmaz, müsabaka esnasında sezdin sezdin. Nwakaeme rakibinden temiz bir top çaldı, zırt faul. Bir müsabakada da bunlar olur galip gelecek takıma sermaye.   
Vallahi billahi, İspanya 82 Dünya Kupası Finalleri’nden beri gözümü kırpmadan futbol izlerim. Süper ligdeki hakem eyyamlarını izleye izleye nefret ettim futboldan! Türk futbolu= sonsuz sarı kart! 
Sonuç; Pepeçura tatlısının tarifini öğrenin, bu yazın yapmayı deneyin. Karadeniz tatlısıdır. Beğeneceğinizi umarım.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar