Şarkılı bir Balalayka yolculuğu

İran futbol liginde Traktör'ün futbol müsabakalarını izliyorum. Çok tempolu müsabakalar oluyor. İkide bir oyunu durduran VAR yok. Hiçbir İranlı futbolcu numaradan yerde yatmıyor. Hakemleri ne görüyorsa onu çalıyor. Ama top oynuyorlar, modern futbol daha kollektif bir olgu.

Fransa kupası finalini izliyorum. Paris SG ile Olimpik Lyon arasında. Müsabaka hiç durmuyor. Ne sakatlık var ne de VAR denilen garabet.

İngiltere kupası Arsenal ile Chelsea arasında. Sahadaki oyun hiç durmuyor. Ne sakatlık numarası yapan bir sahtekâr var ne de bizdeki gibi topun tribünlerden gelmesini bekleyen ahmak bir kaleci.

Avrupa Ligi müsabakalarına bakıyorsun aynısı.

Şampiyonlar ligi maçlarına bakıyorsun orada da aynı! Ta ki iş Barselona - Napoli müsabakasına gelene kadar. Orada durum birden değişiyor. Çünkü müsabakanın hakemi Cüneyt Çakır! Süper Ligin eyyam makinesi. Önce Messi'nin Napoli'ye attığı nizami bir golünü iptal ediyor. Maksat Barselona skoru 3-0 yapıp şampiyonlar liginin heyecanı erken bitmesin.

Bu müsabakaların her dakikası reklam, sponsor, reyting, para, iddia, heyecan demek. İcabında güreş tuttuğun ağaya gönüllü olarak yenileceksin. Öyle ilk 20 dakikada 3 gol atıp kıroluk yapmanın bir alemi yok!

Aynı Cüneyt Çakır, Colibaly'nin Napoli ceza sahası içinde Messi'ye yaptığı harekete penaltı çalamadı. Gitti VAR'a baktı, yalancı bir şahit buldu ve penaltıyı verdi. Türkiye'de VAR sisteminin özeti tam olarak o penaltı kararı. Kendisi görüyor, ama emin olamıyor, risk almıyor, gidip VAR'a bakıyor ve oradan başka bir karar yumurtluyor.

Napoli lehine verdiği penaltı kararı ise müsabakadaki en kararlı hakem tavrıydı.

Uzun etmeyelim. Türkiye'de futbol eyyamcı hakemler eliyle çay, kahve, su, hacet molaları olan, arada bir Çingene falları açılan, türlü kısmetlerin çıktığı ''şıkı şıkı baba!'' şarkılı bir Balalayka yolculuğu gibi.

Bu arada bonservisi elinde bir yazarım. Ve spor yazıları konusunda ulusal gazetelerin tekliflerine açığım. Ne de olsa MKE Kırıkkalespor'un 1. ligde oynadığı ve Fenerbahçe'yi yendiği zamanları bilirim.

Önceki ve Sonraki Yazılar