Sarp'a mühür

Sarp'a mühür

Sarp Sınır Kapısındaki inşaat, ruhsat harcı ödenmediği' gerekçesiyle Belediye ekipleri tarafından mühürlendi

HARÇ ÖDENMEMİŞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından, yap-işlet-devret modeliyle modernizasyonuna başlanan Sarp Sınır Kapısındaki inşaat çalışmaları, 'ruhsat harcı ödenmediği' gerekçesiyle Kemalpaşa Belde Belediyesi ekipleri tarafından mühürlendi. TOBB adına inşaatı yürüten Gümrük ve Turizm İşletmeleri Anonim Şirketi (GTİ A.Ş) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız ise konuya ilişkin soru üzerine, ruhsat harcından muaf olmaları gerektiğini, burada belediyenin mevzuatı farklı yorumlama durumu olduğunu, sorunun da bundan kaynaklandığını söyledi. TEMELİNİ ‘YAZICI’ ATMIŞTI

Parmaksız, çözüme dönük, Gümrük Müsteşarlığı ile Kemalpaşa Belediyesi arasında görüşmelerin sürdüğünü vurguladı. Edinilen bilgiye göre, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcı Hayati Yazıcı'nın katılımıyla 23 Martta düzenlenen törenle temeli atılan modernizasyon çalışmaları, bu sabah, Artvin'e bağlı Kemalpaşa Belde Belediyesi ekipleri tarafından mühürlenerek durduruldu. “PARA BANKAYA YATSIN”

CHP'li Kemalpaşa Belde Belediye Başkanı Yalçın Emiralioğlu, yaptığı açıklamada, inşaatın izinsiz başladığını savunurken, 'Bu arada ruhsat işlemlerini devam ettirdiler. Biz de incelemelerimizi yaptık. İş bittikten sonra hesap ortaya çıktı. Biz de (ruhsat bedelini bankaya yatırın, projenizi tasdik edelim) dedik. 10 günlük bir süre belirlemiştik. O süre, bugün doldu. Ruhsat bedeli yatırılmadığı için inşaatı mühürledik'' diye konuştu. Bundan sonra önlerinde bir aylık bir süre olduğunu ifade eden Emiralioğlu, ''Bir ay içinde bunu halledecekler. Bu 1-2 günlük bir sürede de yapabilirler. Ne zaman ruhsat bedelini bankaya yatırırlarsa, mührü kaldırırız'' dedi.

12 AYDA BİTECEK

Emiralioğlu, inşaat sahiplerinin, ruhsat bedelini ne kadar kısa sürede yatırırlarsa kendilerinin avantajına olacağını belirtirken, böyle büyüklükte bir inşaatın 3-5 gün durmasının büyük mali külfet oluşturacağını kaydetti. TOBB'un iştiraki Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş tarafından üstlenilen Sarp Sırın Kapısı modernizasyon inşaatının temeli, 23 Mart'ta düzenlenen törenle atılmış, tahmini yatırım maliyeti 40,7 milyon YTL olan inşaatın, 12 ayda tamamlanacağı belirtilmişti. “BÖYLE BİR İFADE YOK”Sarp Sınır Kapısının modernizasyonu inşaatını, TOBB adına yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştiren Gümrük ve Turizm İşletmeleri Anonim Şirketinin (GTİ A.Ş) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız, konuya ilişkin Belediye Gelirleri Yasasına göre inşaat ruhsatı harcından muaf olduklarını, ancak 3996 sayılı yap-işlet-devret kanununda ise inşaat ruhsatı harcının 'vergi muafiyeti kapsamında' olduğuna ilişkin bir ifade yer almadığını, sorunun da bundan kaynaklandığını bildirdi. Parmaksız, bu durumun, inşaat ruhsatı harcının 'muafiyet kapsamı dışında' olduğu anlamı taşımadığını öne sürerken, belediyenin, inşaat ruhsatı olarak Gümrük Müsteşarlığından 250 bin YTL istediğini, Müsteşarlığın da da bu parayı ödemek istemediğini anlattı. HUKUK YOLU AÇIK Gümrük Müsteşarlığı ile Kemalpaşa belediyesi arasında görüşmelerin devam ettiğini kaydeden Parmaksız, ancak belediyenin 'ruhsat harcı' konusunda ısrarcı olduğunu, anlaşmazlığın görüşmeler yoluyla çözümlenememesi halinde, Gümrük Müsteşarlığının, sorunun çözümü için hukuki yollara başvurabileceğini kaydetti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.