Savunma sanayine girebilir!

  vvvv-019.jpg Armatörlüğe adım attıktan sonra AKP’ye methiyeler yağdırmaya başlayan ve her şartta ve zeminde hükümeti destekleyen işadamı Ömer Sarı’nın savunma sanayine girebileceği söyleniyor. Sarı’yı İstanbul’daki işyerinde ziyaret eden nesli tükenen sosyal demokratlardan Nuri Aydın, ‘Ömer kardeşimin sağlığı ve işleri iyi. Ganitalı mahalle arkadaşımın başarılı olması beni de memnun ediyor’ dedi. 
Nuri Aydın’a, ‘Ömer beyin savunma sanayine gireceğini duyduk. Sosyal medyada sürekli tank, top, silah fotoğrafları paylaşıyor. Size bu konuda bir şeyler söyledi mi?’ diye sorduk. Aydın, ‘Ömerim işini seviyor ve daha da geliştirmek istiyor. Yok böyle bir şey’ cevabını verdi.

Vadideki o bina!

  vadideki.jpgTabakhane Vadisi kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde, vadide bir bina hariç tümü istimlak edildi ve yıkıldı. Vadide yıkılmayan tek bina ise kale surlarına yakın üç katlı bir yapı. Binanın bugüne kadar neden yıkılmadığı merak ediliyor. TOKİ yetkilileri istimlak ve yıkım işlerini Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yaptıklarını, yıkılmayan binanın bugüne kadar neden yıkılmadığını soruyorlar. Büyükşehir Belediyesi’nde bu işleri yürütenler ise bilgi vermekten kaçınıyor.

Hediyelik eşya satılacakmış!

 hediyelik-esya.jpg Tabakhane Vadisinin güneyinde dere boyu yapılan ve büyük eleştiri alan 7-8 m2’lik beton yapıların, turistik eşya satış mekanları olacağı bildirildi. Vadiyi gezenlerin ve tünel akvaryumu ziyaret edecek olanların yol güzergahında yer alan büfe tipi satış mağazalarının, görüntü kirliliğine neden olduğu belirtiliyor. Büfe tipi mağazaların, İskenderpaşa ilköğretim okulu ve Öğretmen evinin açılmasından sonra faaliyete geçecekleri kaydediliyor.
 
Beyazlı’dan dev tesis!

beyazli-001.jpg  Trabzonspor ve TFF eski yöneticilerinden, işadamı Mustafa Beyazlı, Trabzon- Rize karayolunun Havalimanı bölgesinin güneyinde TOKİ’den satın aldığı arsa üzerinde yaptırdığı otomobil satış ve bakım servisi ile oteli geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız hizmete açtı. Tesisin bodrum katında, iki otomobil firmasının servis istasyonu, zemin katında ise satış bölümü yer alıyor. Mustafa Beyazlı’ya başarılar diliyoruz.

Yüzme havuzu olacak mı?

  yuzme(kelle).jpgBeşirli sahilinde başlayan sahil dolgusunun Ganita’ya kadar devam edeceği ve denizden doldurulan ve doldurulacak olan bölgeler için komple bir proje hazırlanacağı açıklanmıştı. 1 Nolu Beşirli Mahallesi Muhtarı Muhittin Eyüboğlu, denizden doldurulan alanlarda düzenleme işinin bir an önce başlatılmasını istedi. Eyüboğlu, ‘Özellikle Gülcemal dolgu alanının yapımına başlanması gerekiyor. Bu alanda bir de bir de yüzme havuzu yapılmalı’ dedi. 

Balıklar’daki ucube!

 baliklardaki.jpg Sürmene ilçesi Balıklar mahallesinde Trabzon-Rize karayolunun kenarına yaptırılan çok katlı Kuran kursu binası yoldan gelip geçenlerin tepkisine neden oldu.
Balıklı mahallesi sakinleri ise, mahalledeki çocuk sayısının 15-20 civarında olduğunu belirterek, ‘Buraya Kuran kursu mu yapılıyor yoksa namaz kıldırma memurlarına lojman ve misafirhane mi?’ diyorlar. 
  Sürmeneli işadamı Engin Kalafatoğlu ise; ‘Bu gudubeti buraya yaptıran, yapılmasına izin veren herkesin Allah cezasını versin. Utanmazlar, kendilerine deniz manzaralı daire yapmak için Kuran kursu kılıfı uydurmuşlar. Köyde onun yarım katını dolduracak çocuk mu var? Dini menfaat aracı kullanan herkes cehennemde yansın!’ diye beddua etti.
  İşkadını Fatoş Şolt ise, binanın 7 veya 8 kat olacağına işaret ederek, ‘KURAN kursları bir veya iki kat olur. Bu bina 7-8 kat. Burayı Kuran kursu binası adı altında yurt binası veya lojman yapacaklar’ dedi. 
  Öte yandan, binanın Diyanet teşkilatınca mı yoksa bir derneğin veya kişinin adına mı yaptırıldığı öğrenilemedi. Uzmanlar, binanın imar mevzuatına aykırı yapıldığını, şehirlerarası yolun kenarına bu denli yüksek bina yapılamayacağını, binanın otoparkının bulunmadığını ileri sürdüler. 

*************

  Çocukluğumun bir kısmının geçtiği yaylamızdayım. Sanki daha önce burada yaşayan biz değilmişiz gibi bir yabancılık sinmiş yaylanın sisine. Eski evler yıkılmış, yeni betonarme evler yapılmış. Yeni yollar açılmış. Gürül gürül akan o eski çeşmeler sökülmüş, şebekeyle evlere dağıtılmış. Cami sıvanmış, içi abartılı renklerle boyanmış. Sabahları yüz büyükbaşın otlaklara gittiği o eski sürülerin böğürtüsü yok. Kulakları küpeli birkaç inek yaylanın içinde turist gibi dolaşıyor. Yakındaki çayırlarda doyup günü bitirmişler. Ashabı kehften uyanmış gibiyim. Eski bir hatırayı paylaşabileceğim bir canlı türü yok civarda. Zaman her şeyi silip süpürmüş sanki. Artık ben bu yayla için bir yabancıyım. Ve bir an önce buradan gitmeliyim. 
(Metin Kondel)

**************

  Mentorluk ve kariyer koçluğu yaparken edindiğim en önemli tespitlerden biri; psikolog/terapist ile dürtü ve güdüler, çocukluk anılarından oluşan kara kutu ile yıllarca uğraşıp çözüm bulamamış bazı insanları; yönlendiren diğer bir önemli gücün ''anlam arzusu'' olduğunu düşünüyorum.
Kim oldukları ve ne istedikleri hakkında bir farkındalık yaşatarak insanları kendilerinden dışına çıkararak yaşamlarına daha geniş bir perspektiften bakmalarının sağlanması halinde çok etkili sonuç alabildikleri sonucuna ulaşıyorum.
Belli bir amaca sahip olmaları halinde bu doğrultuda gerekirse mesleği/işi değiştirerek çok mutlu olabildiklerini gözlemliyorum...
Ne olduğunuz ile ne olacağınız arasındaki varoluşsal boşluğu yok ettiğiniz zaman insanlar çözüme ve mutluluğa kavuşabiliyor.
Ayrıca kendinde bu ihtiyacı hissederek bireysel olarak özgür iradeleri ile bize gelen danışanların kurumsal bir yönlendirme ile gelen mentilere göre çok daha hızlı sonuç aldıklarını ve çok daha sağlıklı bir şekilde yollarını bularak mutlu ve başarılı olduklarını de eklemlemek isterim. 
(İlham Süheyl)

Önceki ve Sonraki Yazılar