Sayın Özkan Sümer anısına! (Rahmet ve Minnetle)

1998-99 futbol sezonunda Ankaragücü futbol kulübünden, Galatasaray futbol kulübüne transfer olan Hasan Şaş başarılı maçlar çıkarmaya ve zaten güçlü bir rakibimiz olan Galatasaray’a katkı sağlamaya başlayınca 2000 yılında yerel gazetelerde bilinçli, bilinçsiz (ki bana göre bilinçli ve yıpratma siyaseti idi) bir şekilde dönemin ANAP genel başkanı rahmetli Mesut Yılmaz’ın Hasan Şaş’ı Trabzonspor’a gelecekken Ankaragücü’nden alarak Galatasaray’a transfer ettirdiği haberleri yapıldı.

Yer yerinden oynuyordu. Başta taraftar dernekleri olmak üzere tüm Trabzonspor taraftarları ve Trabzon halkı bunun Trabzonspor’a yapılmış büyük bir haksızlık olduğunu ve sandıkta bunun hesabını soracaklarını dile getiriyordu. Baskı o derece arttı ki iş yerlerimize, Parti binamıza her gün gruplar halinde gelip tepki koyan şahıslar ve gruplar ile boğuşuyorduk.

Baskılara daha fazla dayanamayarak aslında ihtimal vermesem de işin doğrusunu öğrenmek adına sayın Mesut Yılmaz’ı aradım. Kendine durumu kısaca özetledikten sonra bu transferde hakikaten payı olup olmadığını sordum.

Mesut bey önce bir miktar güldü ve ardından, ‘Nazımcığım, benim Galatasaraylı olduğumu herkes bilir ve bunu saklamam da. Ancak benim transferle ne işim olur. Yanılmıyorsam Galatasaray Hasan Şaş’ı 5 milyon marka transfer etti, Trabzonspor yönetimi ile konuş şayet istiyorlarsa 4 milyon marka Galatasaray’dan alıp Trabzonspor’a verdireyim’ dedi.

Bunun üzerine dönemin Bakanlarından sayın Eyüp Aşık’ı aradım.

Eyüp Aşık da, Ankaragücü ikinci başkanı olan müteahhit bir arkadaşı münasebeti ile Hasan Şaş’ı Trabzonspor Başkanı sayın Özkan Sümer’e teklif ettiklerini ve 2 milyon mark istediklerini söyledi. Özkan hocanın da, bizde bu kapasitede çok futbolcu olduğunu ve 250 bin marka verirlerse alabileceklerini söylediğini belirtti.

Eyüp Beyden de bu bilgileri alınca Sayın Özkan Sümer Başkan ile görüşmek üzere Mehmet Ali Yılmaz tesislerine gittim.

Mobella Konyaspor hocalığı döneminden de özel tanışıklığımız olan Özkan hocaya durumu özetledim ve bu konunun doğrusunun ne olduğunu açıklamasını rica ettim.

Hiç tereddüt etmeden elbette diyerek, Hasan Şaş’ın iyi bir futbolcu olduğunu ancak bu şehrin futbol alt yapısında onun seviyesinde futbolcular olduğunu da dile getirerek Ankaragücü’nden gelen teklifi geri çevirdiğini söyledi.

Mesut beyin teklifine karşılık ise daha düşük bir rakama almadıkları bir futbolcuyu şimdi iki misli ücret ile almanın mantıklı bir hamle olmayacağını söyledi.

Sonuçta, bir gün sonra işin doğrusunu bir beyanat ile duyurdu. Ancak günlerce gazetelerinde çarşaf, çarşaf haber yapanlar bu açıklamaya birkaç küçük satırın dışında yer vermedi.

Bugün dahi bu olayı hatırlayanlar işin doğrusunu değil, algı yönetiminin yanlış bilgi ve dedikodularını bilirler.

Sayın Özkan Sümer, Trabzon ve Trabzonspor’un marka değerine çok büyük katkılar sağlamış büyük bir spor ve felsefe adamıydı. Yeri uzun süre, belki de hiç dolmayacak bir şahsiyettir.

Sonsuz Rahmet ve Minnet dileklerimle…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.