Seçim fındığı

Seçim fındığı

Stoklarında yüzbinlerce ton fındık olan Toprak Mahsulleri Ofisi, ülke çapındaki 132 satış noktasında kavrulmuş ucuz fındık satışına başlıyor. Buna göre daha önce kilogramı 12 ya da13 YTL’ye satılan fındık, 8-9 YTL’den halka verilecek. TMO üreticilere verdiği randevuyu da geri çekti. Randevular www.tmo.gov.tr adresinden öğrenebilecek.

TMO’dan yapılan açıklamada, alt ve orta gelir gruplarında bulunan vatandaşların daha uygun fiyattan fındık tüketmelerini sağlamak amacıyla böyle bir karara vardıkları belirtildi.

Açıklamaya göre daha önce 3,25 YTL’den satılan 250 gram fındık 2 YTL’ye, 6 YTL’den satılan 500 gr. Fındık 4 YTL’yea, 12 YTL’den satılan bir kilogram fındık 8 YTL’ye, 13 YTL’den satılan bir kilogram fındık 9 YTL’ye satışa sunuldu.

Açıklamada, şubat ve martta verilen randevuların da öne çekildiği, yeni randevu tarihlerini öğrenmek isteyenlerin , www.tmo.gov.tr ya da http://randevu.tmo.gov.tr adresinden TC kimlik numaralarını girerek öğrenebilecekleri bildirildi. TMO’nun 209 bin üreticiye 493 bin ton fındık için randevu verildiği, 1 Aralık’a kadar 94 bin üreticiden 186 bin ton fındık alındığı, günlük 3 bin tonluk alımın da sürdürüldüğü belirtildi.

 

CİRAV’DAN TEPKİ

 

TMO ülke çapında ucuza kavrulmuş fındık satmasına tepki gösteren Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Cirav, TMO’nun bu uygulamasını ‘Tam bir rezalet’ olarak değerlendirdi. Cirav, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker’i istifaya çağırdı.

 

TMO’nun 5 YTL’ye aldığı kabuklu fındığı işleyip 2,5 YTL’ye satmaya kalktığını belirten Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Cirav, bunun çok yanlış bir politika olduğunu söyledi. Yüzde 50 zararına fındık satan TMO’nun bu uygulama ile birilerini kurtarmaya çalıştığını öne süren Cirav, “Bu birilerini kurtarma operasyonudur. TMO’nun dağıtacak çok parası varsa vatandaşın fındık parasını versin” ifadesinin kullandı. Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in bu işten anlamadığını ve Bakanlığı bırakması gerektiğini savunan Mehmet Cirav, konuyla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazacaklarını kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.