Seçim öncesi kısa bir analiz!

Seçime şunun şurasında 6 gün kaldı. Başbakan’ın hedefinde hizmet hareketi ve hareketin ABD’de yaşayan manevi lideri Fethullah Gülen var. Başbakan; PKK’ya ve hapisteki caniye söylemediğini, Gülen ve cemaatine söylüyor. Bu Gülen ve cemaatinin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk milleti için bu kadar tehlikeli bir ‘örgüt’ olduğunu Başbakan tarafından öğreniyoruz. Başbakan’ın söylemlerine aslında akıl sır ermiyor.  Dün, yere göğe sığdıramadığı bir cemaat önderine bugün veryansın ediyor.  Başbakan hükümet üyelerine ve yakınlarına isnat edilen suçlamalara cevap veriyor mu, vermiyor.  İç ve dış politikadan bahsediyor mu? Bahsetmiyor. PKK Güneydoğu’da seçim sonrası özerklikten dem vuruyor. Başbakan’da ses yok. Başbakan, Gülen’e yönelik söylemleriyle seçim sürecini iyi götürüyor.   Parti teşkilatları ve belediyeler de üzerlerine düşen görevleri yerine getiriyor. Miting alanlarını tıka basa dolduruyorlar.

***

Ya muhalefet ne yapıyor!  Rüşvet ve yolsuzluk iddialarını tekrarlıyor. Başbakan’ın söylemlerine cevap veriyor. İşsizliğin tavan yapmasından, kentlerin yağmalanmasından, ekonominin dibe vurmasından vs. doğru dürüst bahseden var mı? Yok!
AKP hükümeti yorgun! Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ayyuka çıkmış. Buna rağmen ana muhalefet çıkış yapamıyor. Kemal Kılıçdaroğlu az da olsa bir şeyler söylüyor.  Ama bu söylemler yeterli olmuyor.  Çünkü CHP’nin örgütleri zayıf, AKP’nin oy aldığı kesime inemiyor, iniyorsa da önü kesiliyor! CHP, o kesimden oy alamadıktan sonra sandıktan birinci parti olarak çıkma şansı yok!

Ya MHP’ye, MHP liderine ne demeli?  Devlet Bahçeli’nin kişiliğine, dürüstlüğüne kimsenin bir şey söylediği yok. Bir siyasi partinin lideri;  topluma heyecan verecek, umut dağıtacak, hedef gösterecek vs. MHP Genel Başkanı 20 yılı aşkın süredir partinin başında. CHP’de bir dönemler İnönü aynı durumda idi. Ecevit Genel Başkanlığı geldi ve sandıktan l. parti çıktı. Ecevit, bugün AKP’nin oy aldığı tabana indi, halka umut verdi. MHP, Devlet Bahçeli ve ekibiyle bu ligi üçüncü parti olarak bitirir. MHP’nin ligi l. bitirmesi için tavandan tabana değişim yaşaması gerekir, diye düşünüyorum. Bir partide 30 yıl önce yöneticilik yapan isimler 30 yıl sonra da aynı görevde olmamalı. Yerlerine yenileri gelmeli. Gelmiyorsa o parti yerinde saymaya mahkumdur.

***

AKP’nin toplumun yüzde ellisinin oyunu hangi kesimden aldığı bilinir ama hep tartışılır. Trabzon’dan örnek versem, AKP’nin  oyu 1 Nolu Beşirli mahallesinde yüzde 25-30’u aşmazken Değirmendere’de, Zafer mahallesinde, Bahçecik’te yüzde 60’a nasıl ulaşıyor. Ve köylerde yüzde 50’nin üzerinde nasıl oy alıyor?

1 Nolu Beşirli’de oturanların büyük çoğunluğu iş sahibi, üst düzey yönetici, ev sahibi, otomobili var, dünyada ve Türkiye’de olup bitenleri takip ediyor, tatil yapıyor. Ya Değirmendere veya Zafer mahallesi gibi yerlerde, köylerde oturanlar?

Aslında gelir düzeyi düşük olan halk dünyanın her yerinde sol partilere oy verir. Gelir düzeyi yüksek olanlar da sağ partilere. Türkiye’de bu olay tam tersine işliyor. Bu olayın nedenleri arasında ‘din’ eksenli siyasetin ve biraz da eğitim düzeyinin etkisi olduğunu düşünüyorum. 

AKP; bu seçimde de oy aldığı kesimin tahminim o ki büyük bölümünün oyunu alacaktır. Çünkü onlar için rüşvet ve yolsuzluk iddialarının, iç ve dış politikadaki değişimin, hükümetin sistemi dönüştürme hamle ve gayretinin hiç ama hiç önemi yoktur. Ayrıca, AKP bu kesimleri rahatlıkla yönlendirme konusunda yerelde ‘din’ eksenli de olsa örgütlenmiş bir partidir.

Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde, işsizlik, rüşvet ve yolsuzluk vs. için protestolar yapılır. Bu protestolara toplumun genelde orta ve alt kesimi katılır. Türkiye’de rüşvet ve yolsuzluk iddiaları, işsizlik, pahalılık vs. için siz hiç din eksenli demeyeyim de muhafazakar kesimin, varoşlarda, köylerde yaşayanların tepki verdiğini gördünüz mü? Ordu’da yıllar önce yapılan fındık mitingini örnek gösterebilirsiniz. Sonuç, o mitinge katılanların büyük çoğunluğu tepki gösterdikleri iktidara oy verdiler.

Sonuç olarak, Türkiye’de halk gerçeklerle yüzleşmedikten, dinine sadık kalarak din ekseninden kurtulmadıktan ve muhalefet partilerindeki kadrolar yenilenmedikten ve halkın önüne yeni umut veren projelerle çıkmadıktan sonra AKP olmasa da benzer özellikte bir başka partinin iktidarı kaçınılmazdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.