Ekrem Seymenoğlu

Ekrem Seymenoğlu

SEÇİM PANORAMASI 

İYİ Partinin Trabzon’da ilçe kongrelerinin tamamlanmasıyla sıra 2. Olağan İl Kongresindeydi. Atamayla göreve getirilen Azmi Kuvvetli ilk kez seçim heyecanı yaşadı. Tek listeyle aday olmayı bekleyen Kuvvetli’ye karşı sürpriz çıkış, geçtiğimiz dönem milletvekili adayı Tuna Taşkın’dan geldi. Taşkın özellikle kurucu yönetimden küsen, darılan veya bir şekilde parti ile arasına mesafe giren isimleri yanına alarak seçime heyecan kattı. Demokrasi adına önemli olan kongrede iki listenin yarışması kaliteyi arttırırken delegeye de heyecan getirdi. Katılımın yüksek olduğu kongrede gelmeyenlerin sayısı da hatıra sayılırdı. Gelmeyen delegelerin sorumluluğunu da mevcut yönetim üstlenmelidir. Parti ile ilgisi olmayan insanların delege yapıldığı, teyze oğlu, dayı oğlu, eş, dost, kardeşlerin delege yapıldığının gözlerden kaçmadığı bilinmelidir. Yine tekrar etmek isterim ki bu delege sistemi çok yanlıştır. Her üye istisnasız oy kullanma hakkına sahip olmalıdır. Partinin kapısından içeri girmeyen insanların oy kullanabildiği fakat kurucuların oy kullanma hakkı olmadığı bir sistem kabul edilemez. Özellikle Ortahisar merkez delege sayısının çok yüksek olması seçimin kaderine direkt etki yaparken ilçe delegelerinin kararının pek etkili olmadığı görülüyor. Genel görüntüye baktığımda ilçelerin büyük bölümünün oyunu alabilen Tuna Taşkın ve arkadaşlarının Ortahisar bölgesinden yeterli oyu alamadığı için kazanamadığını görüyorum. Yakın tarihte gerçekleşen Ortahisar kongresinde mevcut yönetime yakın isimlerin delege yapılması bu seçimin kaderini belirlemiştir. Bu demek oluyor ki bu delege sistemi demokrasiye yakışır sistem değildir.

Seçim Öncesi Neler Yaşandı? 

Seçim öncesinde mevcut oluşuma karşı hareket partiye heyecan getirdi. İlk günlerde çok yankı bulmasa da harekete katılımların artmasıyla mevcut yönetimi stres. Gidilmeyen ilçelere gidildi, aranmayan insanlar arandı, bayramları kutlandı, halleri hatırları soruldu. Aslında bunun için bile partililer Tuna Taşkın ve ekibine teşekkür etmeli. Özellikle partinin Trabzon’daki abileri bu durumdan çok hoşnut kalmasa da parti tabanının hoşuna gitti. Özellikle ilçe yönetimleri İl başkanlığından gerekli desteği, ilgiyi, alakayı göremediklerini belirterek karşı harekete destek verebileceklerini belirtti. Yeni seçim yeni liste demek olduğundan mevcut yönetim içerisinde yeni konumlarını beğenmeyenler, umduğunu bulamayanlar, beklentileri karşılanmayanlar oldu. Meclis Grup Başkanvekili Davut Çakıroğlu üst kurul delege yazılmamasına karşın istifasını sunduğunu ve İl başkanının ismini çizdirme hareketi başlattığını duyurarak delegelere seçim öncesi mesaj gönderdi. Çakıroğlu’nun bu çıkışına sosyal medyadan destek veren eski CHP’li sürpriz  transfer Ali Ayaz’ın il yönetiminde olması beklenirken bu desteği sonrası İl yönetimine yazılmadığı görüldü. İl başkanına yakınlığıyla bilinen Başkan yardımcısı Nuhoğlu da sürpriz bir şekilde yeni dönemde görev almayacağını ve kongreye katılmayacağını belirtti.

  Seçimde Neler Yaşandı? 

Divan başkanlığına partinin ağabeyi ve sevilen ismi Şükrü Kuleyin getirilirken yanına önemli isimlerden oluşan misafir grup eklendi. CHP’li önemli isimlerin de katılım sağladığı kongrede Vekil Örs, Yomra Belediye Başkanı Bıyık gibi partinin etkili isimleri yerini aldı. Azmi Kuvvetli Beyaz Liste, Tuna Taşkın Sarı Liste ile seçime katıldı. İlk kriz Tuna Taşkın’ın listesinde hata olduğunun belirtilmesi ve düzeltilmesinin istenmesiyle başladı. Kısa süreli gerginliğe sebebiyet veren bu olayın ardından Beyaz Listede İl Başkan adayı yazılacağına İlçe Başkan Adayı yazıldığı görüldü. Bu yanlış düzeltilmeye çalışılırken YSK görevlilerinin kalemle düzeltme yaptığını gören ve Sarı Liste’de ismi bulunan Atilla Aşık yetkililere tepki gösterdi. Tepki sonrası İl başkanı tarafından, ‘Sen bu işe karışma, sen menenjit mi geçirdin’ gibi enteresan kelimelere maruz kalan Aşık kongre salonunu terk etti. Seçimin başlamasıyla ortamın yumuşadığı kongrede zaman zaman çatlak sesler çıksa da genel itibariyle yumuşak ve sessiz hava hakimdi. 17:00 itibariyle oylama biterken sandıklar açılmaya başlandığında Azmi Kuvvetli ve ekibinin seçimi kazanacağı ilk 15 dakika itibariyle netleşti. Merak edilen kısım listede isminin çizileceği beklenen bazı isimlerin üst kurul delegeliğine girip giremeyeceği oldu. 75 adet çiziğin görüldüğü seçimde Azmi Kuvvetli, Ali Kaplan, Seher Melek, Yavuz Kahraman, Mustafa Mısır gibi partinin önemli isimlerinin bazı delegeler tarafından isminin çizildiği yerlerine Davut Çakıroğlu, Refik Nuhoğlu gibi isimlerin yazıldığı görüldü.  

Seçim Sonrası Neler Yaşanabilir? 

Seçimin hemen sonrasında iki başkan adayını bir araya getiren Divan dostluk, kardeşlik, barış mesajı verdi. Herhangi bir sözlü saldırı, arbede, kavga vs.nin yaşanmadığı seçim sonrasında karşı listede bulunan adayların kol kola birlikte güle oynaya çıkması partilileri sevindirdi. Genel algı çift adaylı seçimin demokrasiye katkı sağladığı, renk getirdiği, heyecan yarattığı ve partinin sahipsiz olmadığının bilinmesi gerektiğiydi.  

Peki şimdi ne olacak?  

Sonuç itibariyle kazanan İYİ PARTİ olmalı ve olacak olsa da seçimi kazanan ve kaybeden taraf mevcut. Özellikle ilçelerde tarafını aleni şekilde belirten başkan ve yönetimlerinin yeni düzende nasıl bir karar alacağı, göreve devam edip etmeyeceği merak konusu. İl başkanının da bazı isimlerle yola devam etmek istemeyeceği gerçeği ortaya çıkabilir. İyi Parti Trabzon’un önümüzdeki günlerde en büyük gündemi bence bu olacaktır.  

Kaybedenlerin neden kaybettik, Kazananlarında neden daha fazla oy alamadık sorularını kendilerine sorarak yoluna devam etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Küsmeden, darılmadan, ayrışmadan, kavga etmeden yola devam etmek, Meral Akşener ve Koray Aydın’ı mahcup etmemek gerektiğini düşünüyorum.  

Ayrıca Azmi Başkanın Tuna Taşkın’a özel teşekkür etmesi gerektiğini düşünüyorum. Azmi bey artık çoğunluğun oylarını alarak seçim kazanmış bir başkan sıfatıyla yoluna devam edecek. Partinin ağabeyleri de, ağababaları da bundan böyle kendisine ne direktif verebilir, ne de o koltuğa seni biz oturttuk diyebilirler. Kendisine ve ekibine hayırlı olsun, başarılar dilerim.  

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.