Seçim sonuçları üzerine!

Türkiye gibi ülkelerde üretime, eğitime, bilime değil, dine yatırım yapanlar kazanır. (AKP, buna bir de sosyal yardımları, geçici işe almaları ekledi)… 1950'den bugüne bu böyle! Süleyman Demirel kürsüye Kuran-ı kerim le çıkardı. (Nurlu Süleyman), Özal da aynı ekolden.(Ecevit yüzde 40 oy aldı. Erbakan'sız hükümet kuramadı)… Bu iki lider, iki yatırımı dengelemeye çalıştıkları için kaybettiler.

İkincisi, bu seçim sonuçları ile 7 Haziran seçim sonuçlarını karşılaştırırsak, başkanlık hariç hemen hemen aynı sonuç çıkar. MHP ikiye bölündü. Birine (İYİ) DP ve ANAP, az CHP'den ve yeni seçmenden mevzi olarak oy geldi. Hepsi o kadar. Feto sempatizanlarının adresi de pek değişmedi. 1 Kasımda Erdoğan'a oy veren MHP'liler bu seçimde hem partilerine hem de Erdoğan'a oy verdiler.  MHP'ye ayrıca 3-4 puanda AKP’den gelen tepki oyu var.Erdoğan'ın, partisinden 10 puan fazla alması da bundandır. 

SP, ağırlıklı olarak Erdoğan ve AKP’nin yanında yer aldı. HDP, yalnız Kürtlerin değil Türkiye'de bir iki istisna dışında tüm sol bileşenlerin oyunu aldı.(7 Haziran'a göre oy kaybetti)… Bazı CHP’liler stratejik olarak HDP'ye oy vermiş olabilir. Ama bu büyük bir yekun teşkil etmez. İYİ Parti, iyi başladı. Ancak medyada yer bulamamasının yanısıra iktidara yakın medya tarafından tu kaka edildi, Feto ve PKK işbirlikçisi ilan edildi, görmezden gelindi. İYİ Parti’yi destekleyen bir TV olsaydı oyu yüzde 15’den aşağı düşmezdi.

Seçim sonucu, benim için sürpriz olmadı. Bu tablonun değişmesi, siyasi mucizeler ve birlikteler dışında ekonomik ve sosyal krize bağlıdır. Türkiye'nin böyle bir krize girmesi ülkenin felakete sürüklenmesidir. O nedenle, ülkenin krizin eşiğine gelmemesi için; yönetenlerin daha duyarlı, daha kucaklayıcı olmalarının yanısıra bilim, eğitim ve üretimi öne çıkarmalı, muhalefetin de daha fazla uyarıcı olması gerekir. Bu vatan, bu devlet, bu Cumhuriyet hepimizin. Başka Türkiye yok... 

 

Hasan KURT

 

**************

 

Cora direkten döndü!

 

Önceki akşam Şana’daki Adliye binasında heyecanlı bir bekleyiş vardı. Sandıkların yüzde 90’ı açılmıştı. MHP 1. Sıra adayı Nihat Birinci önde görünüyordu. Hüseyin Örs, seçilemiyordu. Sahil Cora kıl payı seçiliyordu. Sonra, Ortahisar sandıkları gelmeye başladı. Hüseyin Örs, birkaç bin oyla öne çıktı. Bu sefer, Nihat Birinci ile Salih Cora arasında yarış başladı. Bir ara Salih Cora geri düştü. 2 milletvekilliği partiler arasında gidip geliyordu. Üç partinin ve milletvekillerinin yakınları sabah saat 08.00’e kadar seçim kurulundan ayrılmadı. Ortahisar ilçesi oyları Örs’ü rahatlattı. Ancak bu sefer yurt dışı oyları beklenmeye başlandı. Yurt dışı oyları il seçim bölgelerine göre orantılı olarak dağıtılıyor. Yurt dışı oyları Örs’ü pek etkilemedi. Birinci ile kafa kafaya görünen Salih Cora, yurt dışı oylarıyla farkı bin 145’e çıkardı. 

Hüseyin Örs’ün seçilmesinde en büyük katkı Saadet Partisi’nden geldi. SP’nin 12 bin 500 civarındaki oyu millet ittifakının oyunu 143 bin 750’ye yükseltti. İttifak, iki vekillik kazandı. İkinci en yüksek oyu (56.526) oyu alan Hüseyin Örs vekil seçildi. Örs’e ayrıca Ortahisar merkezinde partisinden 7-8 puan daha fazla oy geldi. Örs’ün seçilmesinde, öğrencilerinin yanısıra Ortahisar merkezde farklı partilerden spor camiası da etken oldu. 

 

Atama ve tayinlerden

sorumlu vakıf!

 

Trabzon ili genelinde devlet kurumlarında yapılan ve yapılacak olan atamalarda en etkili olan kuruluşların başında bir dini vakıfla, bir sendika geliyormuş.

İYİ Parti Belediye Meclis üyesi Davut Çakıroğlu, Trabzon’daki bürokrat atamalarında sağlık kuruluşları başta olmak üzere tüm kurumlarda en etkin kuruluşun dini bir vakıf olduğunu söyledi. Çakıroğlu, iktidara yakın sendikaların yansıra başka dini vakıfların da atamalarda görüş belirttiklerini ve etkili olduklarını belirtti.

 

********

 

CHP ve Yahya

Hocanın yorumu!

 

Seçim sonuçları ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. CHP yönetici kliğini iki görev bekliyor.

1. Kılıçdaroğlu, gel Muharrem kardeş otobüsü bundan sonra sen kullan diyerek liderliği teslim etmelidir. Ben Alevileri severim. Zazalar da bu memleketin Türkler gelmeden önceki halklarından biridir. Ama bir Alevi Zaza'nın CHP'nin genel başkanı olarak inatla yerine yapışmasının siyasi maliyeti Türkiye için ağır olmuştur. Tayyip Erdoğan iktidarının yaratıcılarından biri Ekmeleddin İhsanoğlu saçmalamasının sorumlusu Kılıçdaroğlu'dur.

2. CHP, Marksist ihtilal (devrim diyorlar) söylemi ve Dev Genç, THKP-C geleneğini bünyesinden tasfiye etmelidir. Bunu yapmadığı taktirde asla ve asla Türkiye'de % 40’ı aşan oyu bulamaz ve alamaz.

3. Önümüzde yerel yönetim seçimleri var. Hem İstanbul hem Ankara'da büyük şehir belediye başkanlıklarını gene AKP kazanacak gibi işaret verdi 24 Haziran seçimleri. Yukarıdaki iki değişikliğin yapılması bu belediyelerin kazanılmasının olmazsa olmaz ön koşuludur.

Sonuçlar kötünün iyisidir. Önümüzde iktisadi olarak çok zor bir dönem var. Bu yükün altında Erdoğan kalacak. Tek başına.

Erdoğan'ın yeni sistemi Padişahlık bile değildir. Padişah tek adam değildi. Divan'da vezirleri vardı. Günlük idareyi Vezir-i Azam yürütürdü. Erdoğan'ın Vezir-i Azam'ı yok. Ne kadar büyük bir hata yaptığını aldığı yükün altında ezildiğinde anlayacak.

Bu ülke bizim. Rekabetçi siyasette bir sonraki raundu kazanmak için hırslanmak sağlıklıdır. Ama bu seferki raundu kaybettik diye rekabetçi siyasete kızmamak, küsmemek gerekiyor.

Bu seçim bitti. Hedef bir sonraki seçim.

Not. Marksist ihtilalci (devrimcilik diyorlar) geleneğin insanıysanız lütfen bu yazıma cevap veya yorum yazmayın.  

(Yahya Sezai Tezel)

Önceki ve Sonraki Yazılar