Seçim sonuçları üzerine!

Türkiye gibi ülkelerde üretime, eğitime, bilime değil, dine yatırım yapanlar kazanır. (AKP, buna bir de sosyal yardımları, geçici işe almaları ekledi)… 1950'den bugüne bu böyle! Süleyman Demirel kürsüye Kuran-ı kerim le çıkardı. (Nurlu Süleyman), Özal da aynı ekolden.(Ecevit yüzde 40 oy aldı. Erbakan'sız hükümet kuramadı)… Bu iki lider, iki yatırımı dengelemeye çalıştıkları için kaybettiler.

İkincisi, bu seçim sonuçları ile 7 Haziran seçim sonuçlarını karşılaştırırsak, başkanlık hariç hemen hemen aynı sonuç çıkar. MHP ikiye bölündü. Birine (İYİ) DP ve ANAP, az CHP'den ve yeni seçmenden mevzi olarak oy geldi. Hepsi o kadar. Feto sempatizanlarının adresi de pek değişmedi.1 Kasımda Erdoğan'a oy veren MHP'liler bu seçimde hem partilerine hem de Erdoğan'a oy verdiler.  MHP'ye ayrıca 3-4 puanda AKP’den gelen tepki oyu var. Erdoğan'ın, partisinden 10 puan fazla alması da bundandır. 

SP, ağırlıklı olarak Erdoğan ve AKP’nin yanında yer aldı. HDP, yalnız Kürtlerin değil Türkiye'de bir iki istisna dışında tüm sol bileşenlerin oyunu aldı.(7 Haziran'a göre oy kaybetti)… Bazı CHP’liler stratejik olarak HDP'ye oy vermiş olabilir. Ama bu büyük bir yekun teşkil etmez. İYİ Parti, iyi başladı. Ancak medyada yer bulamamasının yanısıra iktidara yakın medya tarafından tu kaka edildi, Feto ve PKK işbirlikçisi ilan edildi, görmezden gelindi. İYİ Parti’yi destekleyen bir TV olsaydı oyu yüzde 15’den aşağı düşmezdi.

Seçim sonucu, benim için sürpriz olmadı. Bu tablonun değişmesi, siyasi mucizeler ve birlikteler dışında ekonomik ve sosyal krize bağlıdır. Türkiye'nin böyle bir krize girmesi ülkenin felakete sürüklenmesidir. O nedenle, ülkenin krizin eşiğine gelmemesi için; yönetenlerin daha duyarlı, daha kucaklayıcı olmalarının yanısıra bilim, eğitim ve üretimi öne çıkarmalı, muhalefetin de daha fazla uyarıcı olması gerekir. Bu vatan, bu devlet, bu Cumhuriyet hepimizin. Başka Türkiye yok... 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.