Ekrem Seymenoğlu

Ekrem Seymenoğlu

Seçime 1 kala

Erken, baskın,  dayatma filan derken büyük gün geldi, çattı. Yarın ak, kara, iyi, kötü belli olacak. Tüm çalışmalar, söylemler, hazırlıklar, harcamalar, uğraşlar, emekler Pazar günü sandığa yatırılacak. Diyeceksiniz ki sandık bunları ölçmede kıstas mıdır? Bu kısım biraz tartışılır. Ne kadar doğru orantılı yansıyor bunu hesaplamak, kesin şudur demek doğru değil. Bir de malum trafoya kedi giriyor, mühürsüz pusulalar geçerli oluyor derken sandık bize tam sonuç vermiyor. Yumurtanın bile mühürsüzünün satılamadığı ülkemizde vatandaşın oyu mühürsüz olabiliyor. Vatandaş oyu nasıl kullanabilirim diye düşünmekten çok oyumu nasıl korurum korkusuna düşüyor. Kimse sonuçlara güvenmiyor. Ajansların sonuçları birbiriyle karşılaştırılır, yorumlar yapılırdı şimdi kaldık Anadolu Ajansına, onun durumu da ortada ne kadar güvenilir bilinmez. İktidarın sazı eline aldığı bir kurumun iktidarı üzecek bir sonuç açıklamasını beklemek ne denli akıl işi bu da bir tartışma konusu olsa gerek.

Trabzon ‘ da seçime 1 kala son duruma göz attığımda gördüğüm tablo;

Ak parti kurmaylarının ve seçmeninin eski heyecanının olmaması, İyi Parti de büyük bir seçim heyecanın yaşanması, chp ‘ de ise rutin, olağan bir seçim havasının esmesi ‘ şeklinde.

Hoca ve Akbulut Meclise İYİ Gelecek

Seçimin sürpriz partisinin ilk seçimine katılmanın verdiği heyecanla İYİ Parti olacağı kaçınılmaz. Sahada en çok gezen, en çok dert dinleyen, en çok gülücük saçan ekip kuşkusuz İYİ ‘ ler olduğu görünüyor. Son tabloya baktığımda gördüğüm 1 vekili kesin meclise göndereceği,  2. Vekili de büyük ihtimalle saha çalışmalarının karşılığı olarak kıl payı gönderebileceği şeklinde. Hüseyin hocanın merkez seçmeni tarafından sevildiği ve tanındığı aşikar. Sevenleri hocaya vefa borcu olarak bu kez meclise gönderecektir. Hemen ardından gelen Akçaabat’ın sevilen ismi Osman Akbulut aday adaylığına başladığı günden bu yana durmaksızın çalışıyor. Sıkmadığı el, uğramadığı esnaf, gidilmedik köy bırakmadı. Özellikle Akçaabat ilçesinde ben Osman Vekili görmedim diyen varsa eksik söylüyordur. Geçmişte ilçe başkanlığı döneminde de halk tarafından sevildiği ortada bu nedenle Akçaabat ilçesinden beklenen evladına sahip çıkması ve Akbulut’ u meclise taşımasıdır. Hem Trabzon hem Akçaabat için İYİ olacağı kuşkusuz.

Millet ‘Meclisi’ İttifakı

Görünen o ki başkanlık seçimlerinde millet ittifakı 3 adaya bölünmesinden ve farklı tabanlara hitap etmesinden kaynaklı bir kayba uğrayabilir. Malum rakibin eli kuvvetli, ilk turda olamasa da ikinci turda bir şekilde istediğini alabilir. İnce ve Akşener’ in yarışa inanılmaz heyecan ve renk kattığı kaçınılmaz. İkiliden biri sürpriz yaparsa ballı ekmek olur. Başkanlık açısından millet ittifakı istediğini alamasa da meclisi alacağı kaçınılmaz görünüyor. Bahçeli ittifak yasası ile kendini kurtarırken diğer tarafı ateşe attığı aşikar. Bu yasa, ittifakı en güzel şekilde oluşturan Chp, İyi Parti ve Saadete yaradı. Meclis çoğunluğuna sahip olması yüksek ihtimal, cumhuriyetin temel taşlarının atıldığı günlerden bu yana zaten MECLİS HEP MİLLETİN olmuştur. Tarih tekerrürden ibarettir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.