Sedat’ın Trabzon güzellemesi!

sedat.png

 

A spor muhabiri ve yorumcusu gazeteci Sedat Tunalı, Trabzon Araklılıdır. Sedat’ın çocukluğu, gençliği Arafilboyu, Değirmendere, Çömlekçi üçgeni içerisinde geçti.

Sedat yıllık iznini memleketi Trabzon’da geçirmek için oğluyla birlikte otomobili ile Trabzon’a geldi.

Sedat, sahil yolundan önce Kalkınma Mahallesindeki ailesinin yanına gitti, sonra şehirde bir tur attı ve sosyal medyada şunları yazdı;

‘Atkaracalar bile Trabzon'dan çok daha iyi yönetiliyor!

Başka herhangi bir şehir var mıdır ki;

Hem kof bir aidiyetle kutsanmış, övünme ritüeli ile kendini tarif etsin, hem de o aidiyeti neredeyse ensest ilişki ile değersizleştirip mundar etsin!

Neyse ki kaldırımlar bordo maviye boyanmış!

Trabzon, sisteme her zaman sanatı ve kültürüyle harmanlanmış dik duruşu ile posta koydu ve esasen Trabzonspor da bu birikimin ürünü olarak çağın oyununda masayı dağıtıp kartların yeniden dağıtılmasını sağladı. Ve fakat futbol üzerinden yaratılan dopdolu kartvizitler şehrin birikimine göre çok hafif gradolu tiplerin iştahını açınca bu eksiklik de kaçınılmaz değersizleşmenin başlangıcı oldu.

Olsun, her taraf bordo mavi, ama misal Hasan İzzettin Dinamo'nun büstü kim bilir hangi binanın harcına karıştı, ne şeref ama ve ne büyük lüks.

Amerikan köpeklerinin darbe gecesi okunan salanın esasen Trabzon için okunma vakti de gelmiş

Hep beraber; Esselaaaaaa!’

Sedat söylenecekleri söyledi…

Volkan abi nerede?volkan-abi-001.jpg​​​​​​​

Trabzon eski belediye başkanlarından ve CHP Trabzon eski vekillerinden Mehmet Volkan Canalioğlu’nun son günlerde sesi soluğu çıkmaz oldu. Yaz aylarında Maçka’da kayınpederinin köyünde veya Ege’de kayınbiraderinin yazlığında olan Mehmet Volkan beyin, korona nedeniyle iyice ortalıkta görünmediği bildirildi. Mehmet Volkan beyin sağ kolu olan özel kalem müdürü Mehmet Çağdaş, ‘Ben de bir süredir Volkan beyi görmedim’ derken Mehmet Volkan beyin sol kolu olan Faruk Ata ise, ‘Volkan bey herhalde eşi Nermin hanımla fındık topluyordur’ dedi.

Murat Zorluoğlu doğru olanı yaptı!​​​​​​​murat-zorluoglu.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin, geçenlerde yazılı ve sözlü sınavla, torpilsiz tam 60 otobüs şoförünü işe alması büyük takdir topladı. Son günlerde ülke genelinde özellikle üniversitelerde ve belediyelerde torpille işe alımlar tartışılırken, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin 60 personel alımında, torpilin ‘T’sinin konuşulması Başkan Murat Zorluoğlu’na olan güveni de arttırdı. CHP Belediye Meclis üyelerinden biri, ‘Otobüs şoförü alımı için bize bir şikayet gelmedi. İşi doğru ve hakkaniyetle yaparsan, eleştiri de almazsın. Başkan, doğru olanı yaptı. İnşallah bundan sonra da böyle devam eder’ dedi.

Akçaabat’ta deniz kenarında piknik!akcaabat.jpg

Akçaabat ilçesi sahilleri yıllar önce bölgenin en güzel mekanlarıydı. Trabzon’un gelmiş geçmiş en iyi gazetecilerinden biri olan merhum Cevdet Alap, ilköğrenimi 1900’lü yılların başında Akçaabat Rüştiyesinde yaptı. Akçaabat’ta az kalsın boğuluyordum, başlığı ile yazdığı yazıda, ‘Bir gün okuldan kaçmış denizde yüzüyordum. Birkaç okul kaçkını arkadaşla denizde yarış yapıyorduk. Kıyıdan hayli uzaklaşmıştık. Dönüşte gücüm tükenmiş, öyle bitkin bir duruma gelmiştim ki, o yaşta büyük tehlikeyi anlamaya başlamış, nerede ise boğulmak üzereydim. Denize dalıp çıkıyor, bir hayli deniz suyu yutuyor, ‘cankurtaran yok mu’ diye bağıramıyordum. Bir an geldi ki, denizin dibinde kendimi yemyeşil bir çimenlikte sandım. Kendimi bu çimenliğe bıraktım. Ne oldu, nasıl oldu, bilemiyorum. Gözümü açtığım zaman evde annemi, babamı, akrabaları başucumda gözleri yaşlı gördüm. Meğer diğer çocukların bağrışmaları üzerine bir adam elbiselerini çıkarmadan denize atlamış, beni yeşil çimenlikteki ölüm döşeğinden kapıp dışarı çıkarıvermiş ve hayatımı kurtarmış, babamdan da iki kırmızı altın bahşiş almıştı. O günden sonra denize girmekten korkan ben, tam bir yıl denize girmez olmuştum’ diyor…

Akçaabat sahilleri 1960’lı 70’li yıllara kadar Trabzon sahilleri gibi kumsaldı. İnsanlar ya yaylaya çıkar yaylalara çıkmayanlarda denizden çıkmazdı.

Birkaç gün önce Akçaabat’ta idik! Önce sahilde balık haline uğradık. Balık az olunca fiyatı da fazla oluyor. Otomobille ilçe merkezindeki daracık caddeden Ortamahalle’ye çıktık. Oradan yeni açılan millet bahçesine ve oradan da sahile indik. Sahildeki dolgu alanı, yeşillenmiş. Deniz kenarında kamelyalar, henüz ağaçlandırılmamış yeşil alanlar, top sahası ve çocuk parkları. Kamelyalar cıvıl cıvıl… Kadınlı erkekli çocuklu onlarca aile… Kamelyaların yanında mangallar… Kimi etini tavuğunu pişiriyor, kimileri çay içiyor. Bu mekan, Akçaabat’ın önceki başkanı Şefik Türkmen bu hale getirdi. Şimdiki başkan Osman Nuri Ekim de daha da güzelleşmesi için çalışıyor, çaba sarf ediyor.

Akçaabat’ın eskiden kumsal olan, merhum Cevdet Alap’ın boğulmak üzereyken kurtarıldığı sahili, Şefik Türkmen’in başkanlığının ilk yıllarında doldurulmuş ve park haline getirilmişti. Bu park da oldukça kalabalık!  Akçaabat ilçe merkezi sahillerinde artık kumsal kalmadı ama piknik yapacak, nefes alınacak alanlar var. Bu alanlar daha da geliştirilmeli.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar