15.07.2021, 10:28

SEFER BAŞKAN

18 Temmuz 2001… Tarihler çoğunlukla sıradandır, ancak bazı günler gönlümüze nakşedilmiştir, hiç unutulmaz, iyi veya kötü… Mezarlıklarda okuruz “Dün sizin gibiydik yarın bizim gibi olacaksınız!” veya “Her canlı ölümü tadacaktır!”sözleri bize gerçekleri hatırlatır da, bazı Kibirliler hep unutur.

Eskiden çok güzel bir köyümüz vardı. Pazar günleri piknikçilerle dolardı, kamyon şoförleri mutlaka durur ve et yerlerdi. Bu köy Meksila yeni ismiyle Çatak. Orada 1922 yılında doğdu Sefer Başkan.

Bu güzel ve müstesna köyden çıkarak askeri ortaokul, askeri lise ve harp okulu tahsilinden sonra 1943 yılında Topçu Teğmen olmuştu. Sonrasında akademiden mezun olmuş ve kurmay subay olarak çeşitli birliklerde görev yapmıştı. Kore savaşına katılmış, madalya almıştı. Trabzon’da 1963-1965 yıllarında Alay Komutanıydı. 1970 Yılında İran’da iken emekli edilmiş (kıdemlerinden ötürü devrelerinden 4 yıl önce) ve çok sevdiği memleketine yerleşmişti. Trabzon Alay Komutanıyken halka hitaben konuşma yaptığı aynı kürsüden bu kez başka bir görevde aynı yerde on yıl sonra hitap etme onurunu yaşayacaktı. 1973 yılında 51 yaşında Trabzon Belediye Başkanı olmuş, 1977’de tekrar seçilmiş ancak askeri darbe sonucunda 1980’de görevinden alınmıştı.

Darbe onu durduramadı başka alanlara da yöneldi. Trabzon Çocuk Esirgeme Kurumu Başkanlığından sonra Trabzon Lisesi ve Ticaret Lisesinde Mili Güvenlik Bilgisi Öğretmenliği yaptı. Karadeniz Gazetesinde bilgi, görgü, tecrübe ve görüşlerini yazdı, yazıları sonra “Politika ve bazı önemli temel esaslar” ismiyle kitap olarak basıldı. Ayrıca şair, yazar Kadir Yeter tarafından “Gazi Sefer Özgür” başlıklı kitap 2019 yılında basıldı ve ücretsiz dağıtıldı.

Belediye Başkanlığı dönemindeki bazı hizmetleri; İçme suyu depoları ve su şebekesi kenar mahallelerden başlayarak yenileştirilmiş ve tesis edilmiştir. Elektrik şebeke projesi uygulanmıştır. Galyan su projesi yaptırılmıştır. Tanzim satış yerleri yapılmış ve faaliyete geçirilmiştir. Semt pazarları açılmıştır. Yeni Fuar sahası sahil dolgu alanında tesis edilmiştir. Ekmek fabrikası yaptırılmıştır. Soğuksu da huzur evinin ihalesi yapıldı. Önemli kavşaklara ışıklı cihazlar konuldu.

Gazeteci Salih Çamoğlu ölümünden sonra gazetesinde “Makamı siyasette referans ve sıçrama yeri olarak görmedi. CHP’nin yeniden açılmasında öncü rolü üstlenip meşale görevi yaptı. Daha çağdaş bir Türkiye için hep üretti.” diye yazmıştı.

İkinci anma yılında Milletvekili Şevket Arz “Ondan hangi şartlarda olursa olsun, doğru olmayı öğrendik.” diye söz eder. Ben de…

Gazeteci Yusuf Turgut “Sefer Özgür’ü önemsiyorum, emekli Asker ve Belediye Başkanı olduğu için değil. Günümüzde örnek olacak bir hayat hikâyesi olduğundan.”

CHP İl Başkanı Cafer Hazaroğlu “O kendisini topluma adamış bir hizmet adamı, iyi bir aile reisi, dürüst siyasetçi, onurlu ve istikrarlı parti üyesi ve parti askeri olarak görev yapmıştı. Üst düzey görevleri yapanlar ast görevleri kolaylıkla kabul etmez. Ama o bunu aşmış birisi olarak Belediye Başkanlığından sonraMerkez İlçe Başkanlığını yapma tevazuluğunu göstermiştir.”

Paylaşımcı ve merhametli idi, parayla işi hiç olmadı. Ekonomi yönetimi annem Sebahat (Eyüboğlu) Özgür’de idi. Maaşını alınca anneme verir ve her gün bir miktar alırdı. Tabii o paraları Belediyeye makamına gelen muhtaç insanlara verdiğini annem de bilirdi.

Bankacı Selçuk Turan bir anısında; Maçkalılar Derneği kurulduğu günlerde Başkanın süpürgeyi alıp odayı süpürdüğünü görünce duygulandığını ve elinden aldığını hayranlıkla anlatır.

Yakup Bayram “Çalışırken Başkan geldi, oturdu bizlan beraber. İki hamsi yedi, bardağımdan bir yudum içti ve dedi ki; arkadaşlar iş zamanında bu olmaz. Engin hoşgörüsü vardı, istese iş akdimizi fesih ederdi. Bir daha iş zamanı hiç içmedik.”

Ali Savaş: “Özgür’ün döneminde yerel basın şimdiki gibi güçlü değildi. Özgür belediye hizmetlerini kahvehane toplantılarında anlatırdı. Bu toplantılar otokontrol gibiydi. Böyle bir toplantı esnasında özellikle imar ile ilgili bazı hataları ateşli bir şekilde bildirmiştim. Sefer Bey ateşli konuşmamı dikkatlice dinledi. Fuat Eyüboğlu çok sert cevap vermeye hazırlanırken onu susturdu. Saygılı, sakin, doyurucu ve üstelik ikna edici konuştu.”

Metin Bahçekapılı “1977 yılının ocak ayı, Van Tugayında bir anons, Metin Bahçekapılı Tugay binasına. Apar topar kendimi Paşanın karşısında buldum. Az önce Sefer Özgür Komutanım aradı ve harçlığı var mı diye sormamı istedi, rahmet olsun.”

Aysen Çakıroğlu “Yaşadıklarını anlatırken can kulağı ile dinlerdim, akıl alayım diye. Eşiyle bir gün geldi ve ben de ellerimle çay yaptım, beni gerçek emekçi diye tanıttı Sebahat teyzeye, ruhları şad olsun.”

Çalışkanlığı en belirgin özelliklerindendi, bu yüzden hiç boyun eğmedi, hakkını savunmaktan da geri durmadı. 1970 yılında General olacağına herkesin kesin gözüyle bakmasına rağmen İran’a gönderilerek 1 yıl sonra emekli edildi. Döndü ve 15 Mart 1971 tarihinde emekliliğinin iptali için Danıştay’a dava açtı. Aldığı 4 yıl kıdemi cezalandırılırmışçasına devrelerinden 4 yıl önce emekliye sevk edilişi hukuksuzdu. Olmadı…

General olamadı ama Belediye Başkanı olarak herkesin Paşası oldu. Salih Çamoğlu ölümünden sonra “Sefer Özgür’ün ardından” başlıklı yazısının sonunu “Daha çağdaş bir Türkiye için hep üretti. Ruhun şad olsun Paşam” ile bitirmişti. O’na da rahmet diliyorum.

Çakma partili değildi, çakma demokrat değildi, çakma Atatürkçü değildi,çakma Başkan değildi, ‘mış’ gibi hiç yapmadı, her şeyi bilirim ukalalığında hiç değildi, sevgi ve saygıyı hep korudu, kimseye kötü söz söylemedi, hiç çıkarcı değildi, siyaseti zenginleşme aracı olarak değil hizmet alanı olarak gördü ve menfaatine hiç kullanmadı. Tanıyanlar yorumlarda tamamlayın lütfen!

Allahıma çok şükür ki, çok sevdiği köyünde emekli ikramiyesiyle yaptırdığı evinde son nefesini verirken başucundaydım. Layık olmaya çalıştığım Rol modelim, Komutanım, Başkanım, Babam ruhun şad olsun, yanınızda yerim hazır…

Sağlıcakla kalın, saygılarımla…

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 26 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
5
parçalı bulutlu