Şefik Türkmen Başdanışman mı?

   Akçaabat eski Belediye Başkanı Şefik Türkmen, tam beş dönem belediye başkanlığı yaptı. 6. dönemde aday olmak istedi gösterilmedi. Kulislerdeki iddialara göre AKP’nin başkan adayını belirledi ve ‘Osman Nuri Ekim’ aday olursa aday olmam ve Ekim’e desteklerim’ dedi. Osman Nuri Ekim başkan adayı gösterildi ve seçimi de kazandı. 
 sefik-turkmen-008.jpg Dün Akçaabat’tan arayan AKP’ye yakın bir isim, ‘Akçaabat belediyesini hala Şefik Türkmen yönetiyor. Başkan Ekim, Şefik Türkmen’e danışmadan, görüşünü almadan bir iş yapmıyor’ iddiasında bulundu.
  Yeni başkanın akrabası ve partilisi olan eski başkana danışması görüşlerini alması normal bir olay. Normal olmayan olay ise, Akçaabat’ı hala Şefik Türkmen’in yönettiği iddiasıdır. Osman Nuri Ekim, belediyede üst düzey yönetici idi. Belediyedeki işleyişi de iyi bilir. Şefik beye danışır ama Başkanlığına Şefik beyi ortak etmez!

 Of’un iki aykırı sesi!

  Trabzon’un Of ilçesinin sosyal medyada öne çıkan iki ayrı sesi var. Bunlardan biri Milli Görüş çizgisinden bir santim şaşmayan yazar Metin Kondel, diğeri ise gazeteci ve İYİ Parti il yöneticisi Serkan Kul. Metin Kondel’in aforizmalarının bazılarını zaman zaman köşemize alıyoruz. Kondel’e, ‘Frenin tutmadığı zaman el frenini kullan. Yoksa el frenin de mi arızalı?’ dediğimizde, ‘Abi, ben düşüncelerimi yazıyorum. Yasa dışı bir iş yapmıyorum’ diyor. 
of-un-iki--(1)-001.jpgMetin Kondel, gerçekten nalına da mıhına da vuruyor! AKP’yi ve AKP’li bakan ve vekilleri eleştirdiği kadar CHP’yi de İYİ Parti’yi yerden yere vuruyor. SP’ye ise çoğu zaman torpil geçiyor. Serkan Kul da, boş durmuyor. AKP’ye salvo atışlar yapıyor. 
Serkan’ın dün ulusal ve yerel medyanın büyüm kesiminde yer almayan iki haber paylaştı. Serkan ilk paylaşımında KTÜ Farabi Hastanesi’nin durumunu gözler önüne serdi. Kul’un paylaşımı şöyle;  
  ‘KTÜ Farabi Hastanesi ekonomik krizin eşiğinde. Hastane de önceki gece yaşananlar krizin ne boyutta olduğunu gözler önüne serdi. Ayağı kırık hastaya alçı yapmadılar. Doktor malzemeleri yazdığı listeyi hasta yakınlarına verdi. Bunları alın gelin, ameliyat edeyim’…
of-un-iki--(2).jpg  Serkan bir başka paylaşımında Gaziantep’te kendini yakarak hayatına son veren vatandaşın yaşadıklarını aktardı. Metin Kondel ve Serkan Kul; aykırı, farklı ve muhalif sesler de olsalar Of’un renkleri ve gülleridir.

Kapısı kapalıymış!

kpisii-kapali.jpg  AKP il başkanı Haydar Revi, Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’a AKP’nin kapılarının kapalı olduğunu söylemiş. Sonnokta Gazetesi’nden Şükran Atalar, Revi’ye, ‘Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’ın adı AK Parti ile anılıyor. Bu konuda yorumunuz nedir?’ diye sordu.
  kpisii-kapali-001.jpegRevi, ‘Biz seçim çalışmalarımızda bunu açık açık ifade ettik. Hem Cumhurbaşkanımız ve genel başkanımız hem de bakanlarımız ve bizler bunu anlattık. Bu trenden inen bir daha binemez, örneği ile bu ifade edilmiştir. Seçim öncesi de bu tarz algı yapıldı. Hem diğer ilçeler hem de Yomra için öyle bir şey söz konusu değil. Şu anda kendileri için kapı kapalı’ dedi.
***
  Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’ın AKP’ye geçme diye bir düşüncesinin olmadığını biliyoruz. Kendisi de bunu birçok kez belirtti. Yarın ne olur onu bilemeyiz. Haydar Revi’nin de bu konuda karar verici olduğunu düşünmüyoruz. Ve ayrıca Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Bıyık’a her türlü desteği vereceğini söyledi. Yarın Ekrem İmamoğlu seçilirse Bıyık’a bir destek de İstanbul’dan gelecek. Bütün bunların ötesinde Mustafa Bıyık, önümüzdeki dönemde Trabzon siyasetinde öne çıkacak isimlerin başında yer alacak. Haydar Başkan Bıyık için kapılar kapalı demesine dedi ama bu cümleye ‘şu anda’ ifadesini ekledi. Yani, yarın ne olur bilemem demek istedi. 

MİT’in binaları çürüyor!

 mit-in.jpeg Milli İstihbarat Teşkilatının, İskenderpaşa Mahallesindeki eski binaları uzun zamandır kullanılmıyor. Kalepark’a 50 metre mesafedeki binalar üç-beş yıldır terk edilmiş durumda. Binalar, bir ara Emniyet Müdürlüğüne tahsis edilmek istenmiş, ancak Emniyet haklı olarak istememiş. MİT binalarına Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Kurt’un talip olduğunu duyduk. Kurt’un müdürlüğünü yaptığı kurum Ortahisar’ın kenar mahallelerinden biri olan Kaymaklı’da… Müdürlüğe yardım almaya giden vatandaş, aldığı yardımın neredeyse yarısını yol parası olarak veriyor. MİT’in eski binalarının Aile ve Sosyal Güvenlik İl müdürlüğüne tahsis edilmesi isabetli bir iş olur.

Başkanlıktan sonra Müdürlük!

 baskanliktan.jpgYerel seçimden bir süre önce Avrasya Üniversitesi’nde sağlık yönetimi alanında ders veren bir okutman, ‘Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen, sağlık yönetimi dersleri alıyor’ demişti. Erdem Şen’in sağlık yönetimi alanında eğitim alması belediye başkanlığından sonra Sağlık teşkilatında üst düzey görev alacağının bir işareti idi. Dr. Erdem Şen, seçimden sonra Trabzon il sağlık müdürlüğü Personel müdürlüğüne getirildi. Bugünlerde kimileri Erdem Şen’in, üç dönem belediye başkanlığından sonra Sağlık teşkilatında personel müdürlüğüne atanması tartışılıyor. Pratisyen doktor olan Erdem Şen, 15 yıl mesleğinden uzak kaldı. Mesleğini unutmamıştır ama bilgilerini tazelemesi gerekir.  Avrasya Üniversitesinden Sağlık yönetimi dersleri de alan Şen, pratisyen de olsa doktorluğunun yanı sıra sağlık yönetimi alanında sertifikasını, eğitimini aldı ve personel müdürlüğüne atandı. 
  Erdem kardeşimizin, bu gidişle Trabzon Sağlık il müdürü olabileceği söyleniyor. Şen, sağlık müdürü olur mu olmaz mı bilemiyoruz bildiğimiz mevcut müdür Hakan kardeşimizin Trabzon Sağlık müdürlüğüne gelebilmek için Trabzon Üniversitesi İlahiyat Fakültesine kaydını yaptırıp, ilahiyat eğitimi aldığıdır. Hakan Usta, ilahiyat patenti ile koltuğunu sağlamlaştırdı gibi. Erdem Şen’in, Sağlık il müdürü olma niyeti varsa ya Arsin Falgoz’daki ünlü hocaların birinden sertifika alması ya da dışarıdan ilahiyata devam etmesi gerekir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar