Şehir hastanesi ölü yatırımdır!

Trabzon Tabipler Odası ve çok sayıda meslek örgütü ve dernek, Trabzon’da şehir hastanesi yapımına karşı çıkmış ve Trabzon’un şehir hastanesine ihtiyacı olmadığını açıklamışlardı. Ancak, AKP’li siyasetçiler ve AKP yanlısı meslek odalarının başkanları ise gözleri kapalı şehir hastanesi savunuyorlar.

şehir-hastanesi.jpg

Trabzon Numune Hastanesi eski başhekimlerinden Dr. Osman Yıldızlar, Akyazı’da yapılması düşünülen şehir hastanesinin Trabzon’a ve Türkiye’ye değil yapımcı firmaya rant sağlayacağını söyledi. Trabzon’da yeteri kadar hastane bulunduğunu belirten Yıldızlar, ‘Şehir hastanesine çokları soygun hastaneleri derler. Şehir Hastaneleri ihtiyaçtan değil siyaseten yapılan sağlık kurumlarıdır. Şehir hastaneleri devlete büyük yük getiren masraflı, ölü yatırımlardır. Trabzon’da yeterli hatta nüfusa oranla fazla hastane var. Siyasiler Trabzon’da hastane yaptıracağına fabrika, imalathane yaptırsınlar’ dedi.

Yılmaz neden istifa etti?

AKP Trabzon Gençlik Kolları başkanı Halim Yılmaz, önceki gün görevinden istifa etmiş. Yılmaz, istifa nedenini açıklamamış. Yılmaz’ın ya üzerine atılan bir iftiradan ya da dedikodulardan ibaret bir tartışmaya izin vermemek için istifa ettiği öne sürüldü. İktidar partisinin gençlik kolları başkanlığı havalı bir iş! Gençlik kolları başkanının neden istifa ettiğini bilse bilse bize göre Erhan Esaspehlivan bilir.

AKP’de sekreterlikten kadın kolları başkanlığına kadar yükselen Bahar Ayvazoğlu’nun hedefi milletvekilliği imiş. AKP’nin eski bir yöneticisi, Bahar hanımın vekillik şansı olmadığını belirterek, ‘Bahar hanımın eşi Turizm il müdürü Ali Ayvazoğlu daha şanslı’ dedi.

Avni Aker  yıkılacak mı?

Akyazı dolgusu ve spor kompleksi yapımı karşılığı TOKİ’ye devredilen Avni Aker stadı, Yavuz selim sahası ve 19 Mayıs spor salonun yerine ne yapılacağına henüz karar verilmediği öğrenildi. TOKİ’nin bir ara yaklaşık 58 bin metrekarelik araziye park, konut ve işyeri yapacağı söylenmişti. Ancak, TOKİ yetkilileri böyle bir proje hazırlamadıklarını söylediler. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin de 58 bin metrekarelik alan için henüz bir çalışma yapmadığı belirtildi. Trabzon amatör spor kulüpleri federasyonu ise, Avni Aker’in yıkılması ve o bölgede saha ve salon sporları için tesis yapılmasını istiyor.

Ali Can Lakot imparatorluğu!

Eski süper lig hakemlerinden, merkez hakem komitesi üyesi, emekli öğretmen ve dershane sahibi Ali Can Lakot ile ilgili hakem camiasında iddiaların önü arkası kesilmiyor. Oğlunu bir üst lige yükselten, kardeşini hakem atama sorumlusu yapan Lakot, MHK’deki konumunu güçlendirmek için, hemen her MHK toplantısına gitmeden önce Trabzon’daki Akçaabat köftecilerinin, balıkçıların kapısını çalıyormuş.

ali-can-lakot.jpg

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, ‘Ali Can, birkaç konuda bizi de yanılttı. Trabzon’daki bir arkadaşımıza yanlış yaptı’ dedi. 

Bu arada Ali Savaş’ın Ali Can Lakot ile ilgili yazdığı yazı MHK’da büyük yankı yaptı.

Karadeniz’deki balık yunuslara yetmiyor!

Karadeniz’deki balık çeşitlerinin her geçen yıl yok olduğunu söyleyen bazı uzmanlar, var olan balıkların da ancak yunuslara yettiğini söylüyorlar. Karadeniz’de yüzlerce balıkçının yanısıra onbinlerce yunus balığının da avlandığını belirten uzmanlar, Karadeniz’de eskiden olduğu gibi kontrollü olarak yunus balığının avlanmasına izin verilmesini istediler. Üniversitelerin su ürünleri bölümü hocaları ise Karadeniz’de balığın azalmasının denizin kirlenmesine ve aşırı avlanmaya bağlıyorlar. Karadeniz’de resmi olarak açıklanan avlanma miktarının en az beş katı balık avlandığını söyleyen uzmanlar, hamsinin konserve olarak değerlendirilmesini ve yem olarak kullanılması dışında yağ fabrikalarında işlenmesinin yasaklanmasını söylüyorlar.

Orhan başkanın misafiri!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun geçtiğimiz hafta ağır bir misafiri vardı. Başkan Gümrükçüoğlu’nun misafiri üniversite yıllarından arkadaşı olan Ferhan Bilican’dı. Ferhan Bilecan ile Sera gölü kenarındaki tesiste sohbet eden Gümrükçüoğlu, ‘Ferhan benim yıllar öncesinden arkadaşım, dostum’ dedi.

Bilecan, bu arada Boztepe’de Hasan Boz’un çay bahçesinde ülkücü camianın Trabzon’daki önemli isimlerinden Ali Sağır, Temel Kahveci, Ömer Hayali ve Hüseyin Örs ile sohbet etti, çay içti.

Trabzonspor’u neden reddetti!

trabzohnspor.jpg

Trabzonspor’un talip olduğu Verder Bremenli oyuncu Junuzoviç’in Trabzonspor’a gitmek istemediğini açıklaması, Başakşehirli Edin Visca’nın transferinin de kulüp başkanı Göksel Gümüşdağ’ın reddetmesi, teknik direktör Ersun Yanal’ın moralini bozmuş.

Trabzonspor’un mevcut şartlarda bu iki oyuncuyu alma şansı yok. Çünkü yabancı kontenjanı dolmuş durumda. Bu arada Junuzoviç’in Trabzonspor’un teklifini geri çevirmesi değerlendiren spor yazarları, ‘Trabzonspor taraftarları ve camia Junuzoviç’e teşekkür etmeli. Junuzoviç, Trabzonspor’a büyük bir iyilik yapmıştır. Nedenini herkes kendisine göre yorumlasın’ dediler.

Dr.Atalay’ın diyet kuzusu!

Trabzonspor eski yöneticilerinden Dr. Erdal Atalay’ın gurmeliğe soyunduğunu yazmıştık. 70’ine merdiven dayayan Dr. Atalay, dün bir yakın dostunun davetini kıramadı ve Şile’de bir çiftlikte kuzu çevirtti. Dr. Atalay, ‘Atalarımızın birinci yiyeceği koyundu, sığırdı. Ben de Atalarımızın izinden gidiyorum. Kuzu çevirme tamamen diyet bir et yiyeceğidir. Çünkü katkısı yoktur. Hali vakti yerinde olanlara tavsiye ederim’ dedi.

dr-atalayin.jpg

Atalay, geçtiğimiz hafta da, TS eski yöneticilerinden Metin Atasoy’un Çatalca’daki Filomango köy tesislerinde yöresel et ürünlerinin tadına bakmıştı.

****************

Türkiye'de insanların merhamete değil adalete ve hukuka ihtiyacı var. Ve bu, öyle AKP iktidarının ihalelerle karnını doyurup yedi neslini garantiye almasıyla olacak bir şey değil; hemen ve şimdi...(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar