Şehir Hastanesi yerine keşke Yatırım Adası yapılsaydı!

sehir-hastanesi.jpg

Trabzon’da yapılacak olan Şehir Hastanesi’nin hafta başı ihalesi yapılmış. Şehir Hastanesi 1 milyon 200 bin liraya ihale edilmiş. Trabzon’da yapılacak şehir hastanesi diğer şehir hastanelerinden farklı. Bu hastanede yap, devlete kirala, işlet vs. yokmuş. Anlatılanlar ve söylenenler bu şekilde.

Peki, bugünden yarına Trabzon’un böyle büyük devasa bir hastaneye ihtiyacı var mı?

Trabzon’un en büyük sağlık kuruluşu olan KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nin Başhekimi, ‘Ben buraya şehir hastanesi yapılmasının elzem olduğunu düşünmüyorum’ dedi. Trabzon’da doktorların da hemen hemen tamamı, bu yatırımın yanlış olduğunu söylüyorlar...

Ki, bize göre de doğrusunu söylüyorlar… Trabzon’da, binlerce yataklı çok sayıda hastane var. Kaşüstü Hastanesi, küçük bir şehir hastanesi gibi. Akçaabat Haçkalı, Fatih Devlet, Ahi Evren, Numune, Kemik Hastalıkları Hastanesi ve ilçelerdeki hastaneler. Mevcut hastanelerde araç- gereç ve doktor eksiği giderildiğinde, bu hastaneler 50 yıl daha bu kente yeter de artar bile.

Başlangıçta bir milyon ikiyüzbin liraya ihale edilen hastane, iki milyona bitmez. Ekonomik sıkıntı içerisindeki ülkemizde, ihtiyaç olmadığı halde geri dönüşü olmayan bu yatırıma ne gerek var?

Şehir Hastanesine bu kadar para akıtana kadar, bu para ile Arsin’deki Yatırım Adası yapılamaz mıydı? Bal gibi yapılırdı. Deniz dolgusu ile orada birkaç bin dönümlük arazi elde edilirdi. Sonra, bu araziyi maliyetine yatırımcıya versen, harcadığın parayı geri alırdın. Sonra da orada yapılacak üretim ve ticari tesislerde binlerce kişi çalışacak. İnsanlara iş sahası açılacak.

AKP milletvekilleri ve il başkanı, şehir hastanesi ile birlikte Trabzon’un sağlık üssü olacağını, şehre ve bölgeye hizmet geleceğini vs. söylüyorlar.

Trabzon nasıl sağlık üssü olacak? Rize’de, Erzurum’da, Erzincan’da, Samsun’da, Ordu’da Trabzon’daki gibi sağlık kuruluşları var. Bu çevre illerden, Tıp Fakültesi ve bir özel hastane hariç Trabzon’a hasta geliyor mu? Gelen hastalar da bu hastanelere değil, oradaki hekimlere geliyor.

Ve diğer yandan Trabzon’a parası olan, yine İstanbul ve Ankara’ya gidiyor. Trabzon’da şehir hastanesi açılsa yine gidecek.

Sonuç olarak, Şehir Hastanesi Trabzon için ölü bir yatırımdır. Onca hastaneye sahip Trabzon için başhekimin söylediği gibi ‘elzem’ değildir.

Bu hastaneye harcanacak para ile yatırım adası rahatlıkla yapılırdı ve Trabzon’un önü de açılırdı.

 

cephanelik-1.jpgCephanelik’e gelen kadar Trabzon’un yarısı yıkılmalı!

Gazetemiz muhabirlerinden Gökhan Dihkan’ın haberine göre, Boztepe’nin batı eteklerinde Tabakhane vadisinin doğusundaki İrina Kulesi (Cephanelik) nin 15-20 metre yakınındaki ek binanın yapı kayıt belgesinin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü iptal etmiş. Bu iptale istinaden de Ortahisar Belediyesi de ruhsatı iptal etmiş. Yani ek yapı şu anda kaçak yapı durumunda.

Olay başlı başına skandal… Birincisi Cephanelik olarak bilinen İrena kulesi, 20 yıl öncesine kadar ayyaşların, sarhoşların karargahı olan metruk bir bina idi. Çevresi de ineklerin otladığı alan… Belediye eski Başkanlarından Asım Aykan döneminde, cephanelik ve çevresi devletten uzun vadeli kiralanmış. Sonra art arda yapımcı değişmiş. Milyonlarca lira para harcanmış. Yıkılmak üzere olan kule otel haline getirilmiş, çevre düzenlenmiş, Trabzon’un en güzel mekanlarından biri haline getirilmiş. İşletmeci kulenin yanıbaşına, doğa ile uyumlu tek katlı bir de ek bina yapmış. Bina yapılırken, itirazlar yükselmiş. Bina mühürlenmiş, sonra yapımına izin verilmiş. Ve ortaya mükemmel bir yapı çıkmış. Çıkmasına çıkmış ama birileri rahat durmamış, itirazlar, şikayetler birbirini kovalamış…

Ahmet Sarı veya bir başkası, adı ne olursa olsun, adam kalkmış; Çevresi mezbelelik, İrena kulesi, Ortahisar’daki tarihi kral sarayı gibi tahrip edilmiş, metruk hale gelmiş bir mekanı Trabzon’un en güzel yeri haline getirmiş, işletmesini açmış, aradan birkaç yıl geçmiş Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ek binanın yapı kayıt belgesini iptal ediyor. Olacak iş değil. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, bugüne kadar neredeydi... Ki, ek binayı yapan ruhsatını da almıştı.

Trabzon Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen, binanın yapı kayıt ve ruhsatının iptal edildiğini belirttikten sonra, ‘Hukuk sistemimiz yavaş işlediği için gerçekleştirilen bu tür imalatlar karşısında birkaç yıl sonra hukuktan ancak karar çıkıyor. Bu karar nasıl uygulanacak, onu göreceğiz. Bu yapıyı yapanın da tazminat hakkı ortaya çıkar. Zira ona da vakti zamanında birileri izin verdi’ diyor.

***

 

Şimdi diyelim ki, o yapı yıktırıldı, yapıyı yapana da tazminat ödendi. Buradan kim kazançlı çıkacak? Yapan, yapım bedelini alacak olmasına rağmen kimse kazançlı çıkmayacak. O nedenle, bundan sonra yapılması gereken iş, o yapıyı ruhsatlandırmaktır. O yapının, tek eleştirilecek yanı cephaneliğe 5-10 metre yakın olması. Bu da aslında görüntüyü de bozmuyor.  Bu yakınlık nedeniyle o yapı yıkılacak olarsa, Trabzon’un yarısının yıkılması gerekir!

 

O tüneli yapmayın!o-tuneli.jpg

Trabzon şehir içi ve şehirlerarası trafiğini rahatlatmak iddiasıyla, Cumhuriyet caddesi girişinden Çömlekçi arasına bir tünel yapılacak. 

Trabzon sahil yolunda, Beşirli ile Değirmendere arasında trafiği rahatlatmak istiyorsan, yaparsın Beşirli deki Akyazı tüneli ile Değirmendere arasında bir tünel, bir dünya istimlak ve yapım parası ödemezsen, trafiği de rahatlatırsın.

Trabzon Mimarlar Odası, KTÜ Mühendislik Fakültesi Ulaştırma hocaları, Şehir Plancılar Odası ve çok sayıda sivil toplum örgütünün Trabzon şehir içi trafiğine olumlu bir katkı sağlamayacağı ve trafiği daha da sorunla hale getireceği için karşı çıktığı bu projenin ana hedefinin, Trabzon güney çevre yolu projesini engellemek olduğu belirtiliyor. Projeye, Ortahisar Belediyesi ve meclisi de karşı.

Trabzon’da yaşayanların, kent hasiyetini öne çıkararak ilim ve bilim ışığında karşı çıktığı bu proje inanıyoruz ki, iptal edilir. Bu proje yerine Akyazı tüneli ile Değirmendere arasında şehrin altından geçecek bir tünel projesi hayata geçirilir, Trabzon kazanır.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar