Şehir merkezindeki gürültü kirliliği!

   Trabzon şehir merkezindeki gürültü kirliliğinin her geçen gün artması halkın çokça şikayetlerine yol açıyor.
gurultu-(2).jpg  Bir yandan araçların korna sesleri, yüksek sesle müzik dinleyen sürücüler, bir yanda işyeri tadilatlarında çekiç, balyoz sesleri, bir yanda lokantaların önündeki ‘Adana, Urfa kebap, ciğer, köfte buyur abi buyur abla’ diye seslenen utanmasa kolundan çekip içeriye sokacak çığırtkanlar, dolmuş duraklarında kahyaların öttürdüğü düdükler, ara sokaklardaki otopark görevlilerinin giriş-çıkışlarda yarattığı kargaşa ve bağırış çağırışları, trafiğe kapalı Uzunsokak, Kunduracılar caddelerinde motosikletine gaz verip milleti sağa-sola kaçıştıran sürücüler daha neler neler… Say say bitmez.
   Turizm şehri, marka şehir dediğimiz Trabzon’da gürültü kirliliği hakikaten İstanbul’da bile yaşanmıyor desek yeridir. Peki bu gürültü kirliliğinin önüne kim geçecek, kim bu soruna el atacak muamma. 
   Büyükşehir Belediyesi, Çevre İl Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü ilgili tüm kurum-kuruluş temsilcileri şehrin bu sorununa mutlaka bir çözüm bulmalı. Uyarılar yapılmalı, uymayanlara cezai müeyyideler uygulanmalı. Yoksa vatandaşlar çok daha çileden çıkacak. Bizden söylemesi.

Valinin o talimatı endişelendirdi!

valinin-o-talimati.jpeg  Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak kamu personelinin whatsapp, twitter, facebook gibi sosyal medya hesaplarından siyasi içerikli paylaşımlarda bulunamayacağı, bulunursa ilgili sıralı amirler tarafından disiplin işlemi başlatılacağını tüm kamu kurum ve kuruluşlara bildirmişti. 
Görünen o ki Valinin bu talimatı kamu çalışanlarını hayli endişelendirmiş.
Bu konu hakkında Eğitim İş Sendikası Şube Başkanı Tamer Özlü, bir açıklamada bulundu. ‘Trabzon’da başka bir sorun kalmamış gibi kamu çalışanlarını endişelendirecek bir talimat vali imzasıyla tüm memurlara duyurulmuştur’ diyen Özlü, ‘Bu kamu çalışanlarına gözdağı vermek, sıralı amirlere de çalışanlarının sosyal medyaların takibinden sorumlu kılmak, talimatlandırmaktır. Konu kurumlara geldiği andan itibaren işyerlerinde tartışılma konusu olmuş, acaba sosyal medya hesaplarım takip ediliyor mu sorusunu gündeme getirmiştir. İşyerlerinde mobbinglerin arttığı, iş barışının yok olmakta olduğu, liyakatsiz yöneticiler nedeniyle her gün başka bir olayın yaşandığı bir dönemde valilikten böyle bir talimat yayınlanması kabul edilebilir değildir. Sayın vali çalışanları demoralize edecek bu yaklaşım yerine, Trabzon’un eğitimde geldiği noktada, eğitimin gericileştirilmesi sorununda, bilimsel ve laik eğitimden uzaklaşılması noktasında, kendi imzasıyla yapılan liyakatsiz yönetici atamalarında, liyakatsiz yöneticilerin kurumlarda yarattığı çöküşlerde duyarlılığa davet ediyoruz’ ifadelerini kullandı.
Vali Ustaoğlu’nun talimatı sadece bununla sınırlı kalmamıştı. Vali bey, basın kuruluşlarına haber amaçlı bile olsa bilgi, demeç verilemeyeceği şeklinde de bir talimat yayımlamıştı. Vali beyin bu talimatları daha çok tartışılacağa benziyor. 

Cabir Cihan’dan yeni bir açıklama!

  Trabzon’da Fatih Parkına ilişkin haberimiz üzerine önceki gün bizi telefonla arayan parkın düzenleme işini yürüten Ça-Pa İnşaat’ın patronu Cabir Cihan’ın açıklamalarına dün bu sütunlarda yer vermiştik. Cihan, bazı açıklamalarının yanlış anlaşıldığını ileri sürerek ve geçici kabul tutanağını da göndererek dün yeni bir açıklama yolladı. Bu kez mail yoluyla aldığımız açıklamayı aynen yayımlıyoruz:
‘Taahhüdüm altındaki birinci kısım Fatih Parkı tadilat işini iş bitim tarihi olan 18.09.2019 iken 16.09.2019 tarihinde tamamlayarak Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığına teslim ettik. 24.10.2019 tarihli gazetenizde çıkan yazınızda belirtildiği gibi 31.12.2019 tarihi değildir. İşin geçici kabul tutanağı bunun açık ispatı olup resmi bir belgedir. Projemize göre inşaat işlerini (inşaat-elektrik-mekanik) teslim ettikten sonra taahhüdümüzde olmayan peyzaj çalışmaları bu tarihten sonra (16.09.2019) Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Daire Başkanlığı tarafından yürütülmüştür. Fatih parkıyla ilgili ikinci kısım Trabzon Büyükşehir tarafından ihale edilerek en kısa zamanda parkın tamamı hizmete açılması düşünülmektedir. Bugün olduğu gibi öncesinde de ağırlıklı olarak çalıştığımız, ihalelerine iştirak ettiğimiz kurum olan Büyükşehir Belediyesinde ekonomik anlamda hiçbir sıkıntı yaşamadık. Biz bu işle ilgili yasal çerçeve içerisinde süre uzatımı aldık. Ancak bunun gerekçesi asla ödemeden kaynaklı olmayıp teknik nedenlerdendir. Büyükşehir Belediyesinin ekonomik şartlarına göre bu kurumda herkes nasıl ödeme alıyorsa biz de bu koşullarda ödemelerimizi aldık. Hiçbir zaman bundan şikayetçi olmadık, olmayacağız. Ülkemizin ekonomik koşulları neyi gerektiriyorsa Ça-Pa İnşaat olarak biz bunu yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Kamuoyuna saygılarımızla.’

 

Önceki ve Sonraki Yazılar