Şehrin yorgunluğundan kaçış

Kendimizi bir anda sessizliğin ortasında bulduk. Öyle sessiz ki doğa, saatlerce sadece kendi ayaklarımızın sesini duyduğumuz oluyor. Birçok bakımdan büyük bir deneyim bu. Dağların arasından yüzümüze vuran ışık o kadar yumuşak ki, neredeyse dokunabileceğinizi, tadabileceğinizi düşünüyorsunuz, ışığın içinize sızmasına izin veriyorsunuz. Doğanın kolları anne sıcaklığında sıkıca sararken, kulağınızda eskilerden kalan bir ninni eşlik ediyor size. Büyüleyici bir yolculuk yaratıyoruz kendimize ve adeta dünyevi inzivaya çekiliyoruz bu kocaman ibadethanede.

Şehrin o hiç bitmeyen yorgunluğundan doğanın iyileştirici kollarına atmak kendini ve küçük kaçamaklar yaratmak.

Bu şehrin küçük kaçamak yerleri:

Ganita

Faroz Limanı

Atatürk Köşkü

Ayasofya Müzesi

Ne acı değil mi? Dört tane yer sayabildik.

Teknoloji ile geleceğe yetişmeye çalışırken doğa ile iç içe olmanın keyfini, basit mutlulukları, gelenekleri ve geçmişimizi ne yazık ki unuttuk. Unutmakla kalmadık sığınaklarımızı kendi ellerimizle yok ettik. Denizin şehrinde saya saya dört yer sayabildik ve bu dört yerin sadece iki tanesinde denizin gölgesine sığınabiliriz. Bu sığınaklar bizim ve şehrimizin hafızalarıdır. Buralar son kalelerimizdir. Buraları kaybetmek kendimizi ve şehrimizi kaybetmektir. O yüzden dört elle sarılmalıyız; bu yıkıma son vermeliyiz. 

Rengârenk kayıkların, martıların şehri elimizden uçup gidiyor.

Bizim çocukluğumuz Beş Para’dan, Baş Kaya’ya yüzerken boğuluyor.

İnsanları mekâna ve tarihe bağlayan asıl şey romantizmdir ve romantizmin arkasındaki yoğun duygulardır… aşk, ilgi, neşe ve elbette vazgeçilmez olarak iyimserliktir. Zaten bu zorlu zamanda ihtiyacımız olan şey bu, öyle değil mi?

Not:

Ganita, Faroz, ilgili yaşanmışlıklarınızı bana gönderebilirseniz buradan paylaşmak isterim.

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.