Şekerden sonra sıra çayda!

Hükümetin, şeker fabrikalarından sonra Çay-Kur’u da özelleştireceği söylemleri, çay üreticilerinin keyfini kaçırdı.
Türkiye’nin farklı bölgelerindeki 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesine, üreticilerin yanısıra, sendika ve siyasi partiler de karşı çıkıyor. Kamuoyundaki tepkilere rağmen, hükümet özelleştirme kararından geri adım atmadı.
Trabzon’un önde gelen bir müteahhitlik firmasının patronu, Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin bir nedeninin de arsaları olduğunu iddia etti. Fabrikaların bugün kent ve ilçe merkezleri içinde kaldığını söyleyen firma yetkilisi, ‘Hükümetin daha önce gerçekleştirdiği kağıt ve sigara fabrikalarının yerinde bugün AVM’ler yer alıyor. Yarın da şeker fabrikalarının arsaları imara açılacak ve buralarda AVM’ler ve binalar yükselecek’ dedi.

şekerden-sonra.jpg
Öte yandan çay piyasasını elinde bulunduran Çay-Kur’un da özelleştirilecek kurumlardan biri olduğu söyleniyor. Çay-Kur’un özelleştirilmesi, Anavatan Partisi iktidarı döneminde gündeme gelmişti. Karadenizli siyasetçilerin ve çay üreticilerin tepkisi sonucunda o günkü hükümet geri adım atmış ve Çay-Kur özelleştirilmemişti.
Çay-Kur’un eski genel müdür yardımcılarından biri, ‘Çay-Kur’un fabrikalarının bulunduğu arsalar şeker fabrikalarının arsaları kadar değerli olsa, bugün özelleştirilir. Çay-Kur, denetlenmek şartıyla bağımsız yönetilmeli ve özelleştirilmemeli’ dedi.

İYİ Parti’de
kongre hazırlığı

iyi-parti-008.jpg

İYİ Parti’nin 10 Mart Cumartesi günü yapılacak olan il kongresinde Divan Başkanlığını Genel Başkan yardımcısı Musavvat Dervişoğlu yapacak. Kongreye, kurucu il başkanı Hasan Saka’nın başkanlığında tek liste ile gidilecek.
İYİ Parti il başkanı Hasan Saka, genel başkan Meral Akşener’in parti il merkezinin açılışında bulunacağını belirterek, ‘Sayın genel başkanımız il ve Ortahisar ilçe binamızın açılışında Trabzon’a geleceklerdir’ dedi.
İYİ Parti medya sorumlusu Serkan Kul, kongreyi takip etmek isteyen gazetecilerin il merkezine başvurarak akredite olmalarını istedi.
İYİ Parti’nin akredite uygulaması, gazeteciler arasında olumlu karşılandı.

TTSO’da sular ısınıyor!

ttso-da.jpg

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın Nisan ayına ertelenen meclis üye ve başkanlık seçimleri için, meslek gruplarında yarış başladı.  TTSO seçimlerinde, oda meclis üye yapısının birkaç grup dışında değişme ihtimalinin zayıf olduğunu söyleyen bir meclis üyesi, ‘TTSO’daki yarışı kimileri siyasi bir yarış havasına sokmak istiyor. Bu şekilde çalışma yapanlar dün olduğu gibi bu seçimde de başarılı olamazlar’ dedi.

Umre yaptılar!

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen turizm fuarına katılan Trabzon ekibinin Mekke ve Medine’ye de giderek kutsal mekanları ziyaret ettikleri ve umre yaptıkları bildirildi. Trabzon Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, Ciddi fuarında Trabzon reyonunun büyük ilgi gördüğünü, bu tür fuarların Trabzon’un tanıtımı için çok yararlı olduğunu söyledi.
 
Sürmen’i kutladı mı?

sürmeni-kutladi-mi.jpg

Trabzonspor tesislerinde önceki akşam eski başkan ve asbaşkanların da katıldığı geniş kapsamlı bir toplantı yapıldı. Dün İstanbul’dan arayan eski yöneticilerden biri, başkan Muharrem Usta’nın Divan genel kuruluna katılmadığını belirtti ve ‘Dünkü toplantı öncesinde veya sonrasında başkan Muharrem Usta, katılmadığı Divan kurulunda başkanlığa yeniden seçilen Ali Sürmen’i kutladı mı kutlamadı mı’ diye sordu.
Başkan Usta’nın, Sürmen’i kutlayıp kutlamadığını bilmiyoruz. Bildiğimiz, Sürmen’in yönetimin olağanüstü genel kurula gitmesini istediği idi.  

****************

Ermenistan'la barış olmayacağı belliydi, bir kere barış için Azerbaycan Karabağ'dan çekilmeleri gerekiyordu sonra sınır zaten açılırdı...
Sınır açılmalı mı? Elbette, fakat kilit Karabağ'dır ve anahtar da Erivan'da.
1915 Tehcirini soykırıma dönüştürme oyunu evrime kurallarına ters olduğu o dönemde eli kolu bağlı Türkiye'nin soykırım yapmadığı Malta’daki yargılamanın sonucu ile uluslararası bir mahkemede 29 Temmuz 1921’de tescillenmiş ve İngiliz arşivinde de belgeleriyle de kanıtlıdır.
Malta Yargılamasından önce zaten Kazım Karabekir Paşa 3 Aralık 1920'de Gümrü'de Ermenilere haddini bildirerek iddialarını yalatıp yutturup Anadolu'yu sadece rüyalarında görecekleri Gümrü Antlaşmasını imzalatmıştır. Lozan'da da TC dünyaya her açıdan böyle bir soykırım olmadığını kabul ettirmiştir…
Bütün gerçekler böyle iken Rusya, Amerika ve İran'ın kucağından TC'ye kafa tutan bu kukla devleti TC'nin muhatap alması bile hatadır!
Kaybeden Türkiye'yi kaybeder, Türkiye'yi kaybedense her şeyini kaybeder ve onun bunun uydusu, kuklası olur Ermenistan gibi!
(Metin Yılmaz)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar