Semerciler’de çağdışı görüntü!

Trabzon Ortahisar Belediyesi tarihi Semerciler caddesi ve Kemeraltı çarşısını "Kemeraltı Sokak Sağlıklaştırma Projesi" kapsamında yaklaşık iki milyon lira harcayarak düzenlemişti.
Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, proje kapsamında, binaların dış cephelerinin birbiriyle uyumlu şekilde yenilendiğini, tabelaların ve reklam panolarının kaldırılarak görüntü kirliğine son verildiğini, bölgenin akşam saatlerinde dahi vatandaşların uğrak noktası haline geldiğini, çarşının Bursa, İstanbul ve Edirne gibi birkaç şehirde bulunan ve Sultan Çarşısı diye adlandırılan tarihi bir mekan olduğunu söylemişti.
Dün, yolumuz Semerciler caddesi ve Kemeraltı’na düştü.  Semerciler’de, eski ve yeni binaların dış cepheleri temizlenmiş, akarlar bağlanmıştı.

semenciler-(2).jpg
Ancak, ilçenin en işlek caddesinin kaldırımları işgal altında idi. Dükkanların dış cepheleri, sergi alanı haline getirilmiş. Cadde üzeri ise, yer yer beyaz bez parçaları kaplanmış. Esnaf, cadde üzerindeki bez parçalarını güneşten korunmak için yapmış.
Semerciler caddesinin düzenlemesi için onca para harcanmasına rağmen, cadde eskisi gibi… Semerciler’e yolu düşen, bu olayı net bir şekilde görebilir.
Bu arada, Semerciler girişinde dört yol ağzındaki pastacı ise, kaldırımı tamamen işgal etmiş. Vatandaş, kaldırımı değil yolu kullanıyor. Öte yandan Cumhuriyet caddesinde yapımı yılan hikayesine dönen inşaat ise durdu. İnşaat malzemeleri yolun yarısını işgal ediyor.
Semerciler bölgesinin en eski esnafından olan TTSO Meclis üyesi İbrahim Nalbant, ‘60 yıldır, bu bölgede esnafım. Belediye başkanımıza, Semerciler caddesinin üzerini kapatalım, insanlar yağmurlu havada da alışveriş yapsın, dedim, sonuç alamadım. Semerciler caddesine harcanan paraya yazık. Semerciler caddesi, hatta Kunduracılar mutlaka üstten kapatılmalı. Yağmurlu havalarda bu caddelerde alışveriş bitiyor. Bu iki caddenin üstü kapatılırsa, bölge Forum gibi olur’ dedi.

Sümer’in yeni gözlüğü!

Trabzonspor genel koordinatörü Özkan Sümer, geçenlerde genelde genç ve orta yaşlıların taktığı sarı renkli bir gözlük satın almış. Sümer’in yeni aldığı sarı gözlüklerin fiyatı 2 bin 500 ila 3 bin lira arasında. Yani yaklaşık iki asgari ücrete, başka bir ifade ile 500-600 SMS’e eşit. Bilindiği gibi Trabzonspor yönetimi taraftardan katkı için bir adeti 5 TL olan SMS atmalarını istemişti. 
Özkan Sümer; yeni sarı gözlükleri ya tatilde ya da Trabzonspor A ve alt yapı takımlarının idmanlarını izlerken veya otomobille evden kulübe, kulüpten eve giderken kullanacak.
Göz doktorları, sarı güneş gözlüklerinin insanı daha genç ve karizmatik gösterdiğini söylüyorlar.
Bu arada önceki gün bu köşede Özkan Sümer’in ilk maaşını başkan Ahmet Ağaoğlu’nun ödediğine dair iddiayı yazmıştık. Sümer’in ilk maaşı meğer işadamı Celil Hekimoğlu’nun kulübe yaptığı 61 bin liralık bağışla ödenmiş. Bilindiği gibi Celil Hekimoğlu, TS yönetiminin bağış kampanyasına 61 bin lira ile destek olmuştu. Özkan Sümer ise, Celil Hekimoğlu’nun başkanlığına olumsuz bakmıştı. 

Tüdeş’in eşi adaydı!

tudes.jpg

24 Haziran erken genel seçimde KTÜ eski rektörlerinden Prof. Dr. Türkay Tüdeş’in eşi Prof. Dr.Şule Gök Tüdeş, İYİ Parti’den Adana’da 3. Sıra milletvekili adayı idi. İYİ Parti, Adana’da iki vekillik çıkarınca Tüdeş seçilememişti. Adana Ceyhanlı olan Şule Gök Tüdeş, KTÜ Jeoloji Mühendisliğini bitirmişti. Gazi Üniversitesinde öğretim üyesi olan Şule Gök Tüdeş, 2018 yılında profesör olmuştu.

Pontos’da deprem!

pontos.jpg

KTÜ’nün emekli öğretim üyelerinden Prof.Dr. Osman Bektaş, Doğu Karadeniz Bölgesinde ve Trabzon’da deprem olabileceğini yazar, durur. Trabzon İmparatorluk Tarihi adlı eserde bölgedeki depremlerle ilgili şu bilgiler verilir; ‘Doğu Karadeniz havzasında, Pontos’da deprem olduğundan çok nadir olarak söz edilir ki, bu depremlerden hiç biri felaket boyutunda olmamıştır. Bu tür felaketler komşu eyaletlerde Ermenistan, Kafkasya ve Anadolu yaylasında daha büyük boyutta olurdu. Buralardaki depremlerin etkileri Pontos’ta da hissedilirdi. Depremlerden kaçanlar Pontos’a doğru akın ederlerdi. Bektaş Hocanın kulakları çınlasın!

*******************

Rejim değişti, halkımız oylarıyla değiştirdi. Canları sağ olsun diyemiyorum, demeyeceğim. Allah bildiği gibi etsin!
Canım çok yanıyor, Atatürk'ü düşünüyorum, İstiklal Savaşını düşünüyorum, Sevr'i düşünüyorum, Şehitleri düşünüyorum.
Ayrılıkçı Kürtler bile BOP'u Irak ve Suriye'de tanıyınca oradaki Kürtlerin başına gelenleri görüp 2010 Yetmez Ama Evet Darbesinde verdikleri oyların aksine hem 16 Nisan 2017 Referandumunda hem de 24 Haziran 2018 Seçiminde TC'den yana tavır alırken BOP'un bu iğrenç politikasını onaylayan halkımızı affedemiyorum. Utanıyorum!
Bu arada Güneydoğu'da yeni bir açılıma da hazır olun. HDP'yi öteki ilan ederek meclise soktular.
(Metin Yılmaz)

****************

Burak çok yanlış yapıyor. Futbol hayatı dip yapmış olan biri iken TS, onu nereden aldı nereye getirdi. Ahde vefa demeli ama o hala menajerlerle gece alemlerinde gezip gazetelerde TS yönetimini küçük düşürücü demeçler vermeye utanmıyor. Geri gelmesini en çok isteyen biri bendim. Ancak bugün yaptığı ayak oyunları yenilir yutulur değil. Başkan Ağaoğlu kulübün durumunu açıkça söyledi bu maaşları ödeyemeyecekleri için feda istedi. Yapamayacaklarla yol ayrımına gidilebileceğini söyledi. Burak gazetede menajer ağzıyla konuşacağına isteyen kulüpleri gönder çek git daha fazla Euro kazan. Yok hala TS’nin alacağı bonservis parasını düşürme peşinde... Yazık ki biz bu adamı yıldız yaptık... Ya İlk önce FEDA diyebilmeliydi ya da TS’ye para kazandırıp gitmeliydi...
(Hasan Cahit Atasoy)

Önceki ve Sonraki Yazılar