Turhan Eyüboğlu

Turhan Eyüboğlu

Sen Ağlama, Dayanamam!

Kafasını bir anda sol omzuma koydu, saçları yüzünü tamamen kapatmıştı. Hıçkıra hıçkıra ağlıyordu. Gözünden akan yaşlar ince dokunmuş tişörtümün üstünden geçip tenime ulaşmıştı. Tişört, gözyaşının geçmemesi için direnmesine rağmen başarılı olamamıştı. Tenimin karşıladığı gözyaşı, tenimi delip geçmiş, kasa ulaşmış, oradan kalbime bir hançer gibi saplanmıştı.

Pusuda yatmış bir düşmanın hedefini bulmuş mermisi gibi kalbimi delip geçmişti. Bu olaydan sonra hep merak etmişimdir kalbe saplanan bir bıçak bu kadar acı verir mi diye. İşte o zaman diliminde insan bütün beyinsel faaliyetlerini kaybediyor ve kalbin çekim gücünün içine giriyor ve öyle düşünüyor.

Ağlamasına dayanamıyorsun. Ancak bu ağlama başkalarında olduğunda böyle olmuyorsun. Hatta çocuğunda olduğunda aynı tepkiyi vermiyor, beyinsel düşüncen kalp düşüncenin önüne geçiyor. İşte o zaman düşünüyorsun bu nasıl bir gözyaşı damlası ki tenine değdiğinde  Ferhat'ın dağları delmesi gibi imkansız olan şeyleri bile sana yaptıracak güce erişiyor.

İşte, o zaman sana denilen laflar aklına geliyor; o sevgi nasıl bir sevgi ki, diğer sevgilerden bambaşka bir yerde duruyor. Yıllardır tarif edilmesi ve anlatılması  güç durumda kalmış, tarifi zorlaşmış insanların, bedensel tarif öne çıkmış. Kimisi bal demiş, kimisi baldan tatlı demiş, kimisi kanımdan kan demiş, kimisi canımdan can demiş.

Bir an elim o benim için altından daha değerli incecik sarı saçlara gidiyor. Benim için çok kıymetli kırılmasından korktuğum bir eşyama dokunur gibi elimi saçlarına koyuyorum. Sonra başımı hafif sola doğru çevirip, aşağıya doğru eğerek saçlarını koklayıp öptükten sonra isteğine boyun eğiyorum.

Bu duyguyu ne kadar çok kelime kullansam da beni tatmin edecek bir cümleyi çıkaracağımı zannetmiyorum. Ancak TORUN sevgisinin tam olarak anlatımını yapamasam da, bu anlatımım, duyguların nasıl geliştiğini ve kocaman insanları nasıl etkisi altına aldığını gösterir bir örnek olacaktır.

Hiçbir dede torununun gözyaşları karşısında çekimser kalamaz. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.