Sen hiç Sabahattin Ali okudun mu?

Arkadaşımın babası Muhittin amca 80 yaşında. Müthiş birikimi, fevkalade anlatımı ile beni etkileyen ihtiyar delikanlı.

Elinde Lenin’in hatıralarını anlatan bir kitap okuyor. Lenin’in eşi Nadejda Kruspkaya’ya hayran. Neden mi? Çünkü Nadejda’da Sosyalist okul sistemini geliştirdiği için Politik Eğitim Enstitüsünde dersler vermiş bir devrimcidir.

Muhittin amca bugün toplumun ihtiyaç duyduğu düşünebilen ve yorumlayan nadide insanlardan bir tanesi.

Zamanında belli, sert rüzgârlar estirmiş ama bugün ılımlı ve sıcacık rüzgarlar estiriyor. Tatlı dili, sevecen tavrı, ilgisi ve en önemlisi bilgisiyle saygı duyulacak bir değer.

Dağlar ve ağaçlar kadar sağlam ve saygın.

Yaşı ilerlemiş yani yaşlı dediğimiz insanların çocuklara verdiği öğütler ve nasihatler beni hep etkilemiştir. Çünkü bence yaş almış insan rehber olandır.

Bence yaş almış insan anılarını başkaları ile paylaşırsa, hayatın olumlu yönlerini ve aynı zamanda hayatın zaaflarını da öğreten insandır.

Muhittin amca bize bu hafta sonu farklı pencereler açtı. O pencerelerden dünyaya tekrar baktık. Bize sevginin alametini tekrar gösterdi. Ve görevlerimizi hatırlattı.

Tuna yani oğluma verdiği öğütler, Tuna’nın asla unutamayacağı “düşünmenin hayatın ta kendisi olduğu gerçeği” belki de en önemli dersti.

Ya, “Tuna sen hiç Sabahattin Ali okudun mu?” sözü.

Sabahattin Ali, ezilen insanların acılarını, sömürülmelerini en çok da kentlilerin Anadolu insanını küçümseyen tavrını eleştirmiştir. Haksızlığa karşı tahammülsüzlüğünü anlatan Ali birçok kesimden de büyük tepki toplamıştır. Kısa ömründe insanlığa müthiş eserler kazandırmıştır.

Hala okunabilen ve okunması gereken bu yazarımızı acaba kaç kişi bilir veya okumuştur?

Mücadele edenler, zorluklara karşı savaşanlar, uğraşıp didinenler hep bir eser bırakmıştır. Emeğinin karşılığı olarak ise gönüllerde iz bırakmışlardır. Hep düşünebilen insanlar tarafından da işaret edilmişlerdir. Tıpkı Muhittin amcanın işareti gibi.       

Özellikle Tuna’nın okumasını tavsiye ettiği kitap yaşı itibari ile “Kuyucaklı Yusuf” oldu. Sanırım kent yaşamının yozlaşan yönünü görsün ve mücadeleyi öğrensin diye bu güzel kitabı tavsiye etti.

Muhittin amca bir koah hastası. Akciğerlerine giren ve çıkan havayı nefes darlığına sebep olacak şekilde rahat alıp veremiyor. Ama o düşüncelerini söylemekten hiç geri kalmıyor. Doğru bildiği konularda kendini ifade edebilen bu değer, aklındakileri gençlere, çocuklara bir tohum misali serpiyor.

Ben yaşı ilerlemiş ama mücadeleyi elden bırakmayan insanlara hep hayran oldum ve hep onların yanında yer almaya çalıştım. Çünkü hayata dair öğrenilecek o kadar çok öğreti var ki. Doğru adreste hep düşünebilen yani, karşılaştırma yapabilen ve bağlantı kurabilen insandır.

Düşünmek tefekkürdür. Arayıp, bulmaktır.

Düşünmek aklın kendisiyle kaldığı ve bağımsız olduğu haldir. İşte bu insanlar düşünebildiği için aynı zamanda konuşabilenlerdir.

Muhittin amca bir kitap gibiydi. Kapağı güzel, etkileyici sayfalarını çevirdikçe sıkılmayacağın sürükleyici ödül alabilecek bir kitap gibi.

Muhittin amca neye inandıysa onun peşinden gitti ve hala da devam ediyor. İnandığı her şey onun ışığı oldu. Bu ışık bugün oğluma yol gösterdi, karanlıkları yok ederek.

Geleceğin bizler için neler hazırladığını hiç birimiz bilmiyoruz.

Büyümek için mücadele ettiğimiz yıllar bizleri bugün orta yaşlara sürükledi, geçmişe dönmek isteyen birçok insan eğer sevgi, zaman ve ölüme inanmışsanız ve  “sevdim, sevildim” diyebiliyorsanız varsın yaşlanalım. Çünkü dünyanın en büyük sihri sevgiyi anlamış ve yaşatmışsınız. Gerisi boş.

Muhittin Amcalara ihtiyaç var. İş rüzgâr olabilmekte; Çünkü rüzgâr sesini hep dinletir insanlara. Var ol Muhittin Amca.

 

 

 

  

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.