Sendika savaşı kızıştı

Sendika savaşı kızıştı

Sekiz ay önce Artvin, Rize ve Trabzon bölgesinde bulunan çay işletmeleri (ÇAYKUR) Genel müdürlüğüne bağlı yaklaşık 50 çay fabrikasında 55 yıldan beri örgütlü bulunan Tek gıda iş sendikası üyesi işçileri baskı ve tehditlerle istifaya zorladığı iddia edile

CAMİYE SIÇRADI

 

Rize’nin Çayeli ilçesi Büyükköy Belde Belediye Başkanı Mustafa Okur ile AKP Belde başkanı Hanefi Çepni Tek Gıda İş Sendikası üyeleri tarafından cami avlusunda protesto edildi.

AKP li belediye başkanı Mustafa Okur ile AKP belde teşkilat başkanı Hanefi Çepni uzun süreden beri öz gıda iş sendikasına üye olmaları için tek gıda iş sendikası üyesi işçilere baskı ettikleri iddia edildi. Tek gıda iş sendikası üyelerine yönelik baskı ve tehditlerin artması üzerine AKP’li iki başkanı öğlen namazı sonrası cami avlusunda gören bir grup Tek Gıda İş sendikası üyesi işçi Belediye Başkanı Mustafa Okur ile AKP belde teşkilat başkanı Hanefi Çepni’yi protesto etti. Metin Küçük Sarı adlı Tek Gıda İş Sendikası üyesi işçi ise belediye başkanın üzerine yürüdü, cami cemaati ve orada bulunan Çaykur işçilerinin araya girmesiyle olayın daha fazla büyümesi önlendi.

 

HOPA’DA MÜDAHALE

 

Artvin’in Hopa ilçesi Kemalpaşa beldesinde ise çay fabrikası müdürünü ziyarete giden Öz Gıda İş Sendikası temsilci Zeki Kadir ile Kemalpaşa belediyesi eski başkanı fabrikada işçiler tarafından rehin alındı. Jandarma olaya müdahale etti, başkan ve sendika yöneticisi jandarma korumasıyla fabrikadan çıkarıldı.

Kemalpaşa çay fabrikası Tek gıda iş sendikası temsilcisi Metin Ersoy yaşanan olayla ilgili şunları söyledi;

“AKP belde başkanı başta olmak üzere öz gıda iş sendikası temsilcisi ve Kemalpaşa Belediyesi ANAP’lı eski başkanı Sadık Şahin üyelerimizi sürekli tehdit ediyorlardı. İlk olarak çeşitli mesajlarla işçi arkadaşları uyardılar. Daha sonra bu kişiler fabrikaya gelerek hem fabrika müdürüne hem de işçiler üzerine açıkça baskı kurmaya başladılar. Müdürün odasına dakikalarca kalan bu emek düşmanları üyelerimizin uyarılarına rağmen fabrikayı terk etmek istemediler. Saat 16–00 de vardiya değişimi gerçekleştirdik. İçeriye giren işçi arkadaşlarımız olayı protesto etmek için üretimi başlatmadı, dışarıya çıkan işçi arkadaşlarımız ise fabrikanın kapısından ayrılmayarak fabrikaya giriş çıkışları kapattı. Olayı jandarmaya haber veren bu emek düşmanları daha sonra jandarma koruması altında kapıya geldiler. Kapıda ve içeride toplanan yüzlerce işçi jandarma koruması ile fabrikadan zorla çıkartıldı. Bu sözde sendikacılar işçiler tarafından protesto edildi. Olayı duyan Kemalpaşa halkı işçilere destek vermek için fabrika kapısına toplandı ve protesto eylemine katıldı. Hopa’dan ise birçok tek gıda üyesi işçi kardeşimiz de Kemalpaşa ya gelerek eyleme destek verdi. Jandarma görevlileri oluşan tepkiler sonrası bu emek düşmanlarını zorla fabrikadan çıkartıp götürmüştür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.