'Şener, Trabzon'un şansı'

'Şener, Trabzon'un şansı'

Fenerbahçe eski başkanı Ali Şen, yaklaşan kongre öncesi Trabzonspor’u yorumladı.Şen, Trabzonspor’un geride kalan sezonlarda çok kötü yönetildiğine dikkat çekerek, “Trabzonspor en kötü döneminde bile taraftar buldu. Ancak bu potansiyel de

İşte Şen’in açıklamaları…

 

SALTANATI BOZDULAR

"Dünyada şehir takımı ve bölge takımı olan takımlar vardır. Bu şehir ve bölge takımlarının özel ve yazılı olmayan statüleri vardır. Psikolojik bir statüdür bu. Bu her ülkede vardır, özellikle Akdeniz ülkelerinde daha çok vardır. Ama bizim Karadeniz’de Trabzon gibi bir şehri ele alırsak, Trabzon’un dışında yaşayan Trabzonluların sayısı Trabzon'da yaşayan Trabzonluların sayısından 7 kat yüksek. Trabzonspor 6 defa şampiyon oldu. Trabzonspor ilk defa Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'ın saltanatına son veren takım oldu. Ve Trabzonspor ilk defa Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'ın dışında ulusal takım hüviyetini kazandı. Türkiye'de Trabzonspor'u tutan Mardinli de var Adanalı da var Borumlu da var, benim doğduğum büyüdüğüm Kosovalı da var. Bu büyük bir takım hüviyetine ulaştığını gösterir Trabzonspor'un."  

KARŞIMDA TRABZON VARDI"Büyük takım hüviyetine ulaşan ve bütün ülkenin sporseverleri, futbolu yöneten federasyon üyeleri, hakemleri tarafından sempatiyle bakılan Trabzonspor niye uzun yıllardır şampiyon olamıyor? Bu gözle baksınlar. Trabzonlulara birkaç tane tavsiyem var. Ben 2 defa Fenerbahçe Kulübü'nde başkanlık yaptım. Kader buydu, benim karşıma Galatasaray ve Beşiktaş'ı getirmedi 2 defa Trabzonspor'u getirdi. Ben de gayet tabii ki Fenerbahçe'nin başkanı olarak Fenerbahçe'nin şampiyon olması için çırpındım. 1982 yılında şampiyonluğu Trabzonspor'un elinden aldık. Trabzonspor'u hem Trabzon'da 1-0 hem İstanbul'da 4-2 yendik. 1995-96 yılında Trabzonspor'u Trabzon'da 2-1 yendik, İstanbul'da 3-1 yendik. Benim o şampiyon olduğum yıllarda Beşiktaş’ın, Galatasaray'ın 16-18 puan önünde bitirdik. Keşke benim karşımda Trabzonspor olmasaydı. Çünkü Trabzon'u, Trabzonlu'yu, Trabzonspor'u çok severim. Fenerbahçe şampiyon olamayacaksa Trabzonspor'un şampiyon olmasını isteyenlerdenim.

 

YÖNETENLER SUÇLUDUR

Trabzonspor bu kadar sene şampiyon olamamış. Neden olamamış? Trabzonsporlu çok başarılı işadamları var, çok başarılı politikacılar var, çok başarılı sporcular var. Bütün bunlara rağmen küçük bir şehir olan, ama dışarıda şehrin 7 misli insanını barındıran, hem Türkiye'de hem dünyada, Trabzonspor bu kadar başarılı portföyüne rağmen şampiyon olamıyorsa tamamen kusuru Trabzon'u yönetenlerde arayacaktır. Trabzonspor'un tarihine baktığımız zaman Mehmet Ali Yılmaz var. Mehmet Ali Yılmaz Trabzonspor'u ulusal takım hüviyetine ulaştıran bir başkan oldu. Çok kuvvetli başkanlar gördü Trabzonspor. Fakat Mehmet Ali Yılmaz kadar insan ilişkileri çok olan, Mehmet Ali Yılmaz kadar Trabzospor'un seviyesini tepeye çıkaran başkan da olmadı. Şimdi Trabzonspor'u bu halinden kim iyi duruma getirebilir? Türkiye'de her şey yönetim, başkan, ondan sonra teknik direktör, sonra futbolcular.

 

TÜM UMUTLARI YOKETTİLER

"Trabzonspor yıllar yılı o kadar kötü yönetildi ki Trabzonlular'ın umutları kayboldu. Trabzon'u yönetenler, Trabzonspor'un başarısının çarelerini aramak yerine başka kulüpleri yönetenleri ve başkanlarını suçladılar. Hal bu ki burada yanlış yaptılar. Trabzonspor'u yönetenlerin Trabzonspor'u tepeye çıkarması lazım. Trabzonspor tepeye çıkmıyorsa rakip kulüplerin başkanlarını suçlamanın bir anlamı yok. Trabzonlular bunu yaptı, yönetenler bunu yaptı. Hal bu ki Trabzonspor taraftarıyla, bugün dünyanın en büyük ateşli taraftarıyla, vizyonu geniş, dünyayı bilen, futbolu bilen, yönetimi bilen bir başkan inanılmaz bir Trabzonspor yaratabilir. Çünkü şehir buna müsait. Bursaspor, Bursa taraftarı bir türlü bu potansiyeli gösteremedi. Denizli halkı, Kayseri halkı bu potansiyeli gösteremedi. Gençlerbirliği'nin en iyi zamanında taraftarları stadı dolduramadı. Trabzon'un dışında nereye gittiyse taraftar buldu. Böyle bir potansiyeli başarıya döndüremeyenlerin bir tek nedeni var, Trabzon'un kötü yönetilmesi."  ÖZAK'IN ŞANSSIZLIĞI BENİM"Kim olabilir bugünden itibaren? Trabzon'da yaşayan, Trabzon halkının peşine düşeceği, Trabzon halkının hayranlıkla bakacağı, vizyonu geniş, cesur, kültürlü, bilgili, futbolu bilen ve hedefi Trabzonspor'u tekrar tepeye çıkarmak uğrunda bu vasıflara sahip birini Trabzonlular bulsunlar. Eğer böyle bir kişiyi bulamıyor, Ali Şen'den tavsiye istiyorlarsa, benim söyleyeceğim bir kişi var o da Faruk Özak'tır. Faruk Özak bugün Bayındırlık Bakanı. Faruk Trabzonspor'da futbolculuk yaptı, başkanlık yaptı. Şampiyon olacaklardı ama onun talihsizliği vardı, karşısında bir Ali Şen vardı. Ali Şen'e karşı kazanamayacaktı ve ondan dolayı kaybetti. Faruk Özak büyük başkanlık yaptı, fakat talihsizdi. Eğer onun karşısında Ali Şen değil de başka bir kulüp başkanı olsaydı 1996 yılında şampiyon olmuşlardı. Ben de bu lafları Ali Şen olarak söylüyorum. Ama üzüntülü olarak şunu diyorum, 2 defa başkanlık yaptım, her ikisinde de şampiyon olduk, her ikisinde de karşımda Trabzon vardı. Çok sevdiği Trabzon mu şampiyon olmalıydı, yoksa benim canım olan herşeyim olan Fenerbahçe mi şampiyon olmalıydı, gayet tabii ki ben olmalıydım onun için de Fenerbahçe şampiyon oldu."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.