Ali Osman Aktaş

Ali Osman Aktaş

ŞENOL GÜNEŞ’İN ALERJİSİ

Maçtan sonraki basın açıklamasında üstüne basa basa “Bu maçta görevini en iyi şekilde yapan futbolcum Uğurcan Çakır” dedikten üç gün sonraki Sırbistan maçında kaleyi Mert’e vermesi sözleri ve yaptıklarının çeliştiğinin en basit örneği idi Şenol Güneş için.

Uğurcan’ı Sırbistan maçında yedek tutarak bilerek ya da bilmeyerek İstanbul medyasınca günlerdir bir günah keçisi aranan o maçta Uğurcan Çakır’ı ortaya atarak onlara yem ettiğinin farkında da değildi.

Belki de farkındaydı.

Şenol Güneş’i çok değil bir yıl öncesinde Trabzonsporlu futbolculara karşı kendisi Trabzon kökenli olmasına rağmen aşırı derecede alerjik davrandığını yazdığımda Trabzonsporlu dostlarımdan ve hemşerilerimden birçok eleştiriler almıştım.

Sonrasında ise hakikaten Şenol Güneş’e yüklenerek acaba gerçekten çok mu haksızlık yaptım diye düşünürken son iki milli maç öncesi yaptığı kadro tercihini gördükten sonra bir anda sinir sistemim bozulduğu gibi eski düşüncelerimde aslında hiç de haksız olmadığımı üzülerek gördüm.

Fenerbahçe’ye transfer olmaktan başka hiçbir artısı olmayan Mert Hakanı daha kulübünün resmi maçına çıkmadan önce ilk milli maçta hemen kadroya alması midemde değişik kıpırtıların oluşmasına da neden oldu.

Bu sadece Mert Hakan’la alakalı bir durum değil.

Dikkat ettim de Anadolu kulüplerinde oynarken milli takımı sadece rüyalarında görebilen futbolcuları İstanbul takımlarına transfer olduklarının ertesi günü milli takıma alması bana Fatih Terim dönemini hatırlattı.

Buna rağmen sakatlığı olmadığını gördüğüm Abdülkadir Ömür ile son bir yılın en iyi ön orta saha futbolcularından biri olduğu tüm spor medyasınca kabul edilen Abdülkadir Parmak’ı kadroya dahi almaması Şenol Güneş’in kadro tercihinde ne tür kriterler aradığı konusunda ister istemez farklı düşüncelerin de sahibi olmaya başladım.

ŞENOL GÜNEŞ NEYİ İSPATLAMAYA ÇALIŞIYOR?

Trabzonspor’da bulunmadığı yıllar içerisinde futbol gelişimlerinde hiçbir şekilde etkisi ve katkısı olmadığını gördüğü bu futbolcuların bu kadar mükemmel topçu olmalarını gerçekten ciddiye almıyor mu?

Eğer gerçekten tüm Türkiye’nin kabul ettiği Abdülkadirler gerçeğini kabul edip de hala onlara A düzeyde milli formayı veremiyorsa o zaman onları kadroya kimlerin çağırmadığını da söyleyebilmeli.

Kaleci Mert’in, Ozan Tufan’ın, Mahmut Tekdemir’in ve diğer orta sahaya aldığı tüm isimlerin Türkiye’nin hızla yükselen markaları olan bu Abdülkadirlerden ve Kaleci Uğurcan’dan ne gibi farkları olduğunu bizzat spor kamuoyuna açık yüreklilikle söyleyebilmeli.

Futbol ömürlerinde son demlerine gelmiş futbolcuları ya da medyanın cilalamasıyla İstanbul takımlarına transfer olmuş futbolcular olabilmekten öteye geçememiş ve ulusal düzeyde ülkenin hiçbir jenerasyonunda milli olamamış bu futbolcuları seçmesi için acaba bir yerlerden baskı mı görüyor.

Ayrıca Şenol Güneş, Mert Hakan’ın milli takıma seçildiği anda Fenerbahçe’den 8 milyon lira imza parasını cebine koyacak olmasına bilmeden çanak mı tutuyor. Acaba bu imza parasından kimler ne şekilde avanta alacak?

Eğer bu söylentiler gerçek ise Şenol Güneş’in Abdullah Avcı ve Lucescu’dan ne farkı var?

Çünkü onların milli takım kadrolarını futbolcu menajerleri ve İstanbul kulüplerinin lobileri yapıyordu.

Bizim toprağımızın yetiştirdiği en değerli varlıklardan biri olarak sürekli övünmek istediğimiz Şenol Güneş’in kendi öz evlatlarına bu derece vurdumduymaz ve de ilgisiz kalmasına Trabzon halkı daha ne kadar sabır gösterebilir?

İki Abdülkadirle birlikte ben genç Hüseyin’in dahi o milli takımda olmalarının en doğal hakları olduğunu görmekle birlikte son yıllarda Türk futbolunun en önemli marka değeri olmuş Yusuf Yazıcı’yı bile hala inatla ilk 11 futbolcusu yapmak istememesi nedenini halen daha çözebilmiş değilim.

Şenol Güneş ismi belki hala Trabzon için marka değeri olarak görülebilir.

Fakat kendisinin yapmış olduğu bu haksız ve adaletsiz futbolcu seçimlerinin bir yerlerde kendisine farklı bir şekilde geri dönebileceğini de asla unutmamalı.

TRABZON VE TRABZONSPOR’UN İSMİ GÜNEŞ’TEN BÜYÜKTÜR

Kendisini Şenol Güneş yapan bu şehre biz torpil ya da haksız forma istemiyoruz sadece hakkaniyetli ve adilane bir şekilde davranmasını istiyoruz.

Sırbistan maçında orta sahada oynayan tüm futbolculardan sadece birinin bana Abdülkadir Parmak’tan daha iyi olduğunu ispatlasın ben de bu futbol köşe yazarlığını bırakırım.

Son iki milli maçta da görüldü ki Türk milli takımının yaratıcı orta sahası yok.

Buna rağmen en iyi yerli yaratıcı orta saha futbolcularından biri olarak görülen Abdülkadir Ömür ve Abdülkadir Parmak’ı bu kadar hantal bir orta sahaya dahi almayarak bu futbolcuların marka değerini düşürdüğünüzü de lütfen bilin Sayın Hocam.

Ve Sayın Güneş bu milli takım da beni hiç mi hiç heyecanlandırmıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum