Şenol Güneş’in bilinmeyenleri!

Hasan KURT'un kaleminden

Başarılı ve ünlü isimlerin secereleri, hayat hikayeleri mercek altına alınır. Yazılır, çizilir, yorumlanır. Beşiktaş teknik direktörü Şenol Güneş’in anası, babası kısaca ailesi hakkında bugüne kadar pek bir şey yazılmadı. Yazılmışsa da ben okumadım.

Şenol Güneş, Trabzon Sürmenelidir. Dedesinin Sürmene’nin hangi köyünden olduğunu öğrenemedik.

Güneş’in şu anda Ukrayna’da yaşayan amcasının oğlu, dedelerinin 1915’de Sarıkamış harbinde şehit düştüğünü söyledi.

Dede Sarıkamış’ta şehir düşünce babaanne, Sürmene’de 4-5 çocukla dul kalmış. Yıl; 1915-16…

Ruslar, Rize’den Trabzon istikametine yönelince, Babaanne çocukları ile birlikte muhacirliğe çıkmış. Samsun’da kadar gitmişler…

5 çocuklu babaannenin, muhacirlikte iki çocuğu ölmüş. Babaanne; Osman, İsmail ve Gülperi ile Trabzon’a dönmüş.

Babaanne Trabzon’a döndüğünde çocuklarının birini, Şenol Güneş’in babası Osman’ı bir gayrimüslimin yanına vermiş. Baba Güneş, bir süre bu aile yanında kalmış. 1924-25’de, mübadele sonrası annesinin yanına dönmüş.

Şenol Güneş’in babası Osman Güneş’in nüfustaki adı Hamit’tir. Hamit Güneş’in ilk evliliğinden iki çocuğu olur. Bir süre sonra eşi vefat eder. Ve yeniden evlenir. Yeniden evlendiği Fatma (Fadime) hanımın da ikinci evliliğidir. Fatma Hanım Yalıköy’den İslamoğullarındandır.

Fatma hanımın bu evlilikten biri kız dört erkek evladı olur.

Güneş’in kız kardeşi Asiye Hanım mahallenin sevilen isimlerinden Trabzon liman işletmelerinden emekli Ömer Alimisoğlu’nun eşidir. Güneş’in abileri İlyas, Zekeriya ve kardeşi Bahattin’dir. Baba Güneş, Sotka Mahallesinde Kaledibi İlkokulu’nun deniz tarafındaki iki katlı 50-60 metrekarelik evinde kilim dokurdu. O küçük evin bir katında kilim dokunur, üst katta da yatılırdı. Ev ile deniz arası ise 40-50 metre idi.

Şenol Güneş ve aile 1950’li 60’lı yıllarda çokları gibi sıkıntılı bir yaşam geçirdi.

Baba evde kilim dokuyacak ve 5 çocuğa bakacak!

1970’li yıllarda Şenol Güneş’in bahtı ‘Güneş’ gibi açmaya başladı. Erdoğdu, Sebat derken Trabzonspor’a transfer oldu. Fatih Eğitim Enstitüsü’ne kaydoldu. Okulu bitirdi. Trabzon merkez Karakaya köyünde ortaokul öğretmenliğine başladı. Sonra öğretmenliği bıraktı.

***

 

Şenol Güneş’in başarısının sırrı aslında çocukluk ve gençlik dönemlerinde yaşadıkları idi… Kazanmayı ve başarmayı kendine hedef seçmişti… Trabzonspor’un yıllarca kalesini korudu, onca takım çalıştırdı ve sonunda ‘kazanma ve başarma’ hedefini gerçekleştirdi ve bugün Türkiye’nin bir numaralı teknik direktörü oldu.

***

TS eski yöneticisi Erdal Atalay, dün sosyal medyada Şenol Güneş’in bir söylemini paylaştı. Yazımızı bu paylaşımla sonlandıralım.

şenol-güneş.png

 

*************

Kemeraltı’na  harcanan para hepimizin!

Kuzey Ekspres aylar önce, Ortahisar Belediyesi’nin gözde projelerinden biri olan Kemeraltı projesinin, hoş ama boş proje olduğunu gerekçeleri ile yazmıştı.

kemeralti1.jpg

Ortahisar Belediyesinin dünkü meclis toplantısında Kemeraltı projesi gündeme geldi. MHP grup başkanı Davut Çakıroğlu, ‘Kemeraltı Projesi yüzde 40-50 aşamasında tamamlanmış durumda. Buraya harcanan para hepimizin parası! Bu projenin bir makine projesi var mı? Elektrik projesi var mı? Cephelerden geçen elektrik kabloları olsun, mekanik için soğutmalar olsun bu tarihi yapının yüzeyindeki plastikler, güneşe karşı artı eksiye maruz kalacak olan enerji kabloları olsun. Bunlar plan ve proje dahilinde ise sayın başkan durum kötü. Çatı akarlarından gelen sular hiç ıslah edilmemiş direkt yola bırakılmış’ diye eleştiri getirdi.

Çakıroğlu’nun eleştirilerine cevap veren başkan Ahmet Metin Genç, ‘Oradaki kötü görüntüyü gidermek için bu projeyi hazırladık. 300 günlük şartname süreci var. Ama tabi böyle teslim almayacağız. Orası koruma alanında olduğu için çakılan bir çivi bile kurulun gözetiminde. 2. ve 3 etap için,  iyileştirilerek kültür bakanlığı tarafından tamamı finanse edilerek yapılıyor. Bu çok beğenilen proje oldu.  Şart namede neyse o yapılacak. Belediye tarafından ödemelerde bir gün gecikme bile olmadı’ dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Erdoğan Beder ise, ‘Elektrik projesi var. Ama mekanik projesi yok. Gerekte yok. Çatı akarları konusunda da büyük sıkıntımızdı. Alt yapı yağmur suyu, şebekesi olmadığı için orada çaresiz kaldık. Çift cam konusunda tek cam olanları da değiştirilecek’ dedi.

Kemeraltı projesi, kağıt üzerinde iyi bir proje olabilir. Ama uygulamada iyi bir proje olmadığı net bir şekilde ortaya çıktı. Belediye Meclis üyesi Davut Çakıroğlu projenin eksiklerini sıraladı. Kemeraltı projesi aslında vatandaşın taş binalarının dış cephe ve çatılarının silinmesi ve yeniden yapılması işi.

Soylu’nun sağ kolu

AK Parti Trabzon teşkilatında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya en yakın isimlerden biri olan il yönetim kurulu üyesi Murat Zeki Solak’ın il başkanı olma ihtimalinin yüksek olduğu söyleniyor. AK Parti tabanının da sevdiği bir isim olan Murat Zeki Solak’ın yıpranmamış bir isim olduğunu belirten bir eski yönetici, ‘Murat Solak da, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu gibi Doğru yol partisinden gelen isimler. Süleyman Soylu bey, tahminimiz o ki Trabzon’da olup bitenlerin çoğunu Murat Solak’tan öğreniyordur. Murat bey, rahatlıkla il başkanlığı yapacak bir kardeşimizdir. İl Başkanlığına getirilse de fazla itiraz eden olmaz’ dedi.

soylunun-(2).jpg

 

Önceki ve Sonraki Yazılar