SERA GÖLÜ  BATAKLIK  OLMASIN!

SERA GÖLÜ BATAKLIK OLMASIN!

Hüseyin Örs, yerleşim bölgelerinden kaynaklı atıkların Sera Gölü’nde ağır bir kirliliğe yol açtığını belirterek, önlem alınmaması halinde doğa harikası gölün bataklığa dönüşeceğini söyledi.  

İYİ Parti Grubu adına TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Akçaabat Yıldızlı’da bulunan Sera Gölünde yaşanan çevre sorunlarına değinen Örs, 2005 yılında üçüncü derece sit alanı, 2010 yılında da tabiat parkı olarak ilan edilen gölde, son 10 yılda gölde önemli derecede kirlenmenin olduğunu belirtti.

ATIKLAR KİRLETİYOR

“Kirliliğin önlenmesi için, ilgili bakanlıklarca gölün ıslahı için bazı çalışmalar yapılmış ancak yeterli olmamış olacak ki kirlilik hâlâ devam etmektedir” diyen Örs, “Yapılan ıslah çalışmaları gölün giriş kısmında biriken alüvyonun boşaltılmasıyla sınırlı kalmıştır. Oysa gölün kirlenmesinin nedeninin, biriken alüvyondan değil, Derecik Vadisi'ndeki yerleşim bölgelerinden kaynaklı atıkların doğrudan göle gitmesinden kaynaklandığı bilim adamları tarafından da ifade edilmektedir” ifadelerini kullandı.

TABAKA OLUŞTU

Sera Gölünde yaşanan mevcut durumun önüne geçilmediği taktirde gelecekte çok daha ağır bir kirlilik oluşacağına dikkat çeken Örs, “Gölün derinliğinin azalmış olması ve bol miktarda besin içermesi nedeniyle özellikle güneşli mevsimlerde doğal olarak yaşamakta olan su yosunları, fotosentez yaparak bol besin üretip aşırı derecede çoğalarak gölün yüzeyinde bir tabaka oluşturmaktadır. Aşırı derecede oluşan bu yosun tabakası gölün oksijenini tüketerek diğer canlıların yok olmasının yanında güneş ışınlarının da gölün alt tabakalarına girişini engelleyerek diğer flora elementlerinin yaşamasına engel olmaktadır. Bugün, sera gölünde yaşanan kirliliğin temel nedeni budur. Şu anki durumun devam etmesi önümüzdeki yıllarda çok daha ağır bir kirliliğin oluşmasına neden olacaktır. Sonuçta, oksijensiz bir göl olarak sadece anaerobik bakterilerin yaşadığı bir göl hâline gelecek ve bataklığa dönecektir. Gerekli tedbirler bir an önce alınsın, Sera Gölümüz bataklık olmasın” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.