Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel

Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel

Sevmek niye korkutur seveni!

  Türkçede aşık olmak İngilizcedeki "to be in love with" karşılığıdır. Aşık olmak kişinin beyni içinde yaşadığı "obsession", takıntı, saplantıdır. Gece uyandığınızda aklınızdadır, uykuya dalarken aklınızdadır, işteyken aklınızdadır, araba kullanırken aklınızdadır... Lezzetli ama yakıcı bir "hastalık" halidir. "Onsuz yapamama, ona sahip olma" saplantısıdır. Bu takıntının/saplantının öznesi olan kişinin gerçekliği zihindeki saplantının zihinde yaşanılan öznesinden çok kere çok farklıdır. Kişi zihnindeki takıntı/saplantının öznesine aşık olur. Bu sevmeye dönüşebilir mi? Dönüşebilir. Ama dönüşememe olasılığı en az dönüşme olasılığı kadardır.
***

Türkçede "sevmek" kelimesi çok kere iki farklı zihinsel sosyal durumu işaret etmek için kullanılır. Biri "hoşlanmak" kelimesinin içeriğini işaret ettiği anlamı ile sevmektir. Ben köpekleri çok severim dediğimizde aslında ben köpeklerden çok hoşlanırım ifadesidir gündemde olan. Ben Çakır'ı seviyorum dediğimde eğer kastettiğim "I love Çakır" ise, hoşlanmayı çok aşan bir zihinsel süreç durum ve sosyal ilişki ile karşı karşıyayızdır.
Annenin çocuğunu sevmesi elbette ki "hoşlanmayı" çok aşan iki özel insan arasında kapsamlı bir süreci/durumu ifade eder. Ama annenin çocuğunu sevmesi, annenin hayatını yaşarken merkezi önemde yeri olan birini, sevgilisini, kocasını vb. sevmesi sürecindeki durum/süreçten farklıdır. Sağlıklı ve evladı seven bir anne, çocuğunun büyüyüp bir başkasını sevip o başkasıyla hayatının merkezindeki kişi olarak çok farklı bir "yoldaşlık" yaşayacağını ve bu başkası ile yaşanılacak "sevme"nin evladının kendisini sevmesine göre öncelik kazanacağını görür. Kendini buna hazırlar.
***

Kişinin birini kendi hayatını yaşarken bu hayatı, öteki kişinin de aynını yapacağı bir şekilde, hayatının merkezi ilgi öznesi ve kaynağı olarak algıladığı bu öteki kişi ile paylaşması anlamında sevmek, bir eyleme, vakit tahsisi, ilgi önceliği meselesidir. Sosyal bir boyutta yaşanılır. Zihinde duygu, düşünce boyutu ile birlikte yaşansa da, zihin dünyasını aşar. Eylemektir. Hasta olduğunda kusmuğunu temizlemek, uğradığı haksızlığı kendi uğradığı haksızlık gibi yaşamak, hayatla mücadelesini kendinin hayatla mücadelesi gibi algılamaktır.
Bu son anlamı ile sevmek sevilen kişinin ilgisine, onun ilgi ve zaman tahsisi skalasında kendisinin önceliğine muhtaç hale gelmek demektir. Her sevgi ilişkisi içinde o öteki kişinin ilgi ve zaman tahsisi skalasında sahibi olduğumuzu sandığımız önceliği kaybetme ihtimalini içerir. Bu ihtimal asla ötekine yansıtılan "ben sevdiğime mutlak olarak güveniyorum" önermesini zihne kazımaya çalışarak ortadan kaldıramaz.
Sevdiğimiz ve bizi seven insanın hayatında üçüncü insanların araya giremeyeceği birçok özel öncelik statüsünün biz ölünceye kadar sürmesini sağlayan bir garanti insan hayatında yoktur. Oluşturulamaz. Bunun içindir ki sevgi korkutur.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar