‘Şeytan’ Burhan!

  Trabzon’un en meşhur, en palavracı, en hızlı, en romantik, en işini bilir taksicisi kimdir, dense tanıyanlar tartışmasız Burhan Bektaş’ı işaret eder.

seytan-burhan-001.jpgTrabzon’a yıllar önce gelen özellikle orta ve ileri yaşlı kadın turistler, Burhan Bektaş’ın hizmetinden o kadar memnun olurlardılar ki, Bektaş’ı ülkelerine davet ederlerdi.
Burhan da hanımından korktuğu için, bin bir gerekçe uydurup davetleri geri çevirirdi. 
Dün sabah Usta Otel’e uğradık. Baş patron Hüseyin Usta, göz kamaştıran spor giysileri, sevecenliği ve gür sakalı ile farklı bir görüntü veriyordu. Gerçi Hüseyin abimiz, oldu olası giyimine kuşamına dikkat eder, kendisiyle sohbete gelenleri başköşede oturturdu. 
Hüseyin Usta, ‘Az işim var beş dakika sonra geliyorum. Sakın gitme’ diye uyarıda bulundu ve otele girdi. Biz de, Usta turizme yöneldik.
Otel müdürü Şener Eyüboğlu, Tayfur Ustaömeroğlu ve nam-ı değer şoför Burhan masanın kenarındaki sandalyelerde oturuyor. 
Şener’in ve Şoför Burhan’ın bulunduğu ortamda, fıkralar ve yaşanmış hikayeler ortaya dökülür!
Burhan sazı eline aldı ve başladı anlatmaya;
‘Bizim İsmet Kalafatoğlu, yıllar önce Ankara’dan sosyetik bir gurubu Trabzon’a davet eder. Ankara’dan İsmet beyin hanımı dahil 15-20 kadın Trabzon’a gelir, otele yerleşirler. Hiç unutmam öğle vakti. Kadınlar, kuru fasulye yemek için Çayeli’ne gitmek isterler. İsmet bey, ‘Çayeli’ne gitmeye gerek yok. Bizim Burhan Çayeli’ne gider Hüsrev’in oradan kurufasulye getirir’ der ve bana döner, ‘Burhan, Çayeli’ne git 20 porsiyon kurufasulye, sütlaç al gel’ diye talimat verir. Ben de, ‘Olsun İsmet bey, tamam’ dedim. Ne yaptım, biliyor musunuz?’
Burhan, bizim cevabımızı almadan anlatmaya devam etti...
‘O zaman yerli bir arabam vardı. Çalıştırdım, otelin önünden İskele caddesine doğru giderken, kurufasulye yemeğini Çömlekçi’den mi Moloz’dan mı alayım mı dedim. Çömlekçi’ye indim. 20 porsiyon yoktu. Moloz’a gittim. 20 porsiyon kurufasulye aldım ve otele geldim. İsmet bey de, ‘Ben size demedim mi Burhan, gözlerinizi açıp kapayana kadar Çayeli’ne gider gelir. Kadınlardan bana bir iltifat. Ben de ciddi ciddi, siz isteyin aya giderim falan dedim. Kadınlar, kurufasulyeyi o kadar beğendiler ki, teşekkür üzerine teşekkür gelmeye başladı. O sırada İsmet bey, beni dışarı çağırdı, ‘Burhan, yemeği nereden getirdin? Meydan’dan mı Çömlekçi’den mi? Hiç değilse beş on dakika daha geç gelseydin’ dedi’...
Şoför Burhan da, hikaye çok… Sıkıntılı ve stresli günlerde, yalan da abartı da olsa bu tür hikayeler insanı biraz rahatlatıyor. Biz de okurları az da olsa rahatlatmak için Şeytan Burhan’dan yaşanmış bir hikayeye köşemizde yer verdik. 

Önceki ve Sonraki Yazılar