14.06.2021, 10:42

ŞEYTAN, TARLALARIN SINIRLARINDA GEZER

 

            Üniversite eğitimimde Kadastro Bilgisi ders kitabımın ilk sayfasında karşıma çıkan "Şeytan, tarlaların sınırlarında gezer" sözünü önceleri yadsımıştım. Harita mühendisliğine konu eğitim kitabımdaki böyle bir sözün, aslında mühendislik eğitiminin sadece teknik bir eğitim olmadığı konusunda bize uyarısıydı. Mezuniyetim sonrası onlarca köy ve mahallenin kadastro çalışmasında görev aldığımda, hep aklımın bir köşesindeydi bu söz. Bitirdiğimiz her projede hep haklı çıkmıştı aslında. Birçok hak sahibi vatandaşın kendi tarla sınırlarındaki tespitlerde sergilediği yaklaşımlar evet şeytan burada dedirtmişti bize adeta.

            Bu haftaki köşe yazıma neden böyle bir başlıkla başladığıma gelince, Trabzon Kadastro Müdürlüğü 2021 yılı çalışma programına aldığı dört mahallede kadastro çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlamayı planlamaktadır. Yomra ilçesi Oymalı/Cumhuriyet, Çaykara ilçesi Köknar, Çarşıbaşı ilçesi Yeniköy ve Vakfıkebir ilçesi Ballı mahalleri bu çalışmaya konu mahallelerdir. Bu mahallelerde taşınmaz sahibi vatandaşlarımızın öncelikle taşınmazlarının sınırlarını varsa komşu taşınmaz sahipleri ile beraber işaretleyerek (taş, çit, tel örgü, kazık vb.) belirgin haline getirmeleri gerekmektedir. Hisseli olan taşınmalarda rızayı taksim ile müstakil kullanımlar sözkonusu ise bu taşınmazlardaki hissedarların bir araya gelerek ortak beyanlarıyla hisseli mülkiyetten müstakil mülkiyete dönüşmeleri adli yargıdaki mülkiyet problemlerinin önlenmesi ve bu taşınmazların etkin kullanımları için bir gereklilik arz etmektedir.

            3402 sayılı Kadastro Kanunu'na göre yürütülen bu çalışmalara iştirak edecek olan orman mühendislerince öncelikli orman arazilerinin tespit ve ölçümleriyle başlanmakta, orman arazilerin kesinleşmesi sonrasında diğer kamu arazilerinin ve kültür arazisi olarak tabir ettiğimiz şahıs arazilerinin tespit ve ölçümleriyle devam etmektedir. Taşınmazların sınırlarına yönelik tespit ve ölçümler ile oluşturulan haritalar üzerinden malik tespitlerinin yapılması sonra çalışmanın sonuçları iki farklı zamanda yapılan ilanla ilgililerine duyurulmaktadır. İlk ilan olan "Bilgilendirme Askı İlanı" 15 gün süre ile kadastro müdürlüğünde, taşınmaz malların bulunduğu mahalle muhtarlıklarında ve belediye başkanlığının ilan panosunda ilgililere duyurulur. Bu bilgilendirme ilan sürecinde hak sahiplerinin hatalı olduğunu düşündüğü ilan bilgilerine ilişkin itirazlarını yazılı dilekçeyle itiraz ilişkin varsa belgeleri ile kadastro müdürlüklerine müracaat ederek yapmaları gerekir. İtirazların değerlendirmesi sonrasında kadastro komisyon kararlarını gösterecek şekilde düzenlenmiş ve mahallenin tüm parsellerini içeren, yeniden tanzim edilecek olan ilan cetvelleriyle 30 günlük olan ikinci ilan süreci olan "Kesin Askı İlan" süreci başlatılır. Kesin askı ilan süreci boyunca hatalı ve eksik olduğu düşünülen ilan bilgilerine ilişkin itirazların olması halinde ilan süresi olan 30 gün içerisinde kadastro mahkemesine gerekçeleriyle birlikte itiraz edilebilir. Davaya konu olmayan parsellerin tapu tescilleri tamamlanır. Tapu tescilleri tamamlanan bu parsellere ilişkin ileriki süreçte hak iddiası bulanacak olanlar yerel mahkemelerde (Asliye Hukuk ya da Sulh Hukuk Mahkemelerinde)  10 yıllık zaman aşımı süreci içerisinde dava açabilmektedirler.

            Çalışmalarda kadastro müdürlüklerince hedeflenen katılımcı bir çalışmayla adliye yargılama süreçleri konu olmaksızın vatandaşlarımıza sahibi olduğu arsa ve arazilerin tapu senetlerini vermektir. Bu amaçla, kadastro ekibi, muhtar, bilirkişiler ve vatandaşlarımızın katılımlarıyla bölgemizin zor coğrafi şartlarında emek yoğun yürütülen bu çalışmanın doğruluğu sosyal adalet, toplumsal huzur ve yatırıma dönük taşınmaz getireceği göz önüne alındığında tarla sınırlarındaki şeytanlara galip gelinmesi temennisiyle. Saygı ve selamlarımı sunarım.

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
23
parçalı bulutlu