Sezeroğlu’na yasak!

sezeroglu.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasını ziyareti öncesinde ilginç olaylar olmuş. Bazı oda yöneticileri ve meclis üyeleri korumalar tarafından binaya alınmamışlar. TTSO binasına alınmayan isimlerden biri de TTSO eski yönetim kurulu başkanı ve TOBB üst kurul delegesi Tayfun Sezeroğlu imiş. Tayfun bey, toplantıdan yarım saat kadar önce odaya gitti. Odanın ana giriş kapısında onlarca koruma… Sezeroğlu, kendisini tanıttı ve içeri girmek istedi. Korumalar, ‘listede isminiz yok’ diyerek Sezeroğlu’nu odaya girmesini engellediler.

Abdil Celil Öz Trabzon’da!

abdil-celil-oz.jpg

Trabzon eski valilerinden Abdil Celil Öz, dün Trabzon’da idi. Vali Öz, Trabzon’da eski dostları ile bir araya geldi. TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, meclis başkanı Şadan Eren ve Makine Mühendisleri Odası Başkanı Şaban Bülbül ile bir araya gelen Vali Celil Öz, Trabzon’da kaldığı süre içerisinde yaylaları gezecek. Vali Öz önce Erikbeli yaylasına gitti.

Fındık yerinde sayıyor!

findik-yerinde.jpg

Gençlik ve Spor Trabzon İl Müdürlüğünden emekli Fatih Akıntürk, iktidarı destekleyen bir isimdir. Fatih Akıntürk, fındığın 2006 yılında 7 TL olduğunu, 2017 yılında da fiyatının değişmediğini belirtti ve bölge milletvekillerine seslenerek, ‘Üreticinin hakkını koruyun’ dedi.

Fındık işi arz talep işidir. Ya devlet Fiskobirlik veya TMO ile devreye girecek ve belirleyeceği fiyattan alım yaparak, fındık fiyatını yukarı çekecek ya da fındığı serbest piyasaya bırakacak. Hükümet, fındığı serbest piyasaya bıraktı. Burada tüccar şu fiyata alıyor, bu fiyata alıyor diye eleştiri getirmek de yanlış. Çünkü, bir ürün fazla olursa fiyatı otomatik olarak düşer. Fiyatı düşürmemek için müdahale şart. Bu müdahaleyi de hükümet yapacak.

Fatih Akıntürk’ün sosyal medyada paylaştığı tablo şu şekilde;

Yıl 2006 fiyatları

1 kg fındık(Üreticiden alış) : 7,00 TL

1 Kişi fındık amele ücreti: 45 TL

1 Paket Lark marka sigara: 3.00 TL

5 Litrelik ayçiçek yağı: 7,00 TL

1 kg siyah zeytin: 3,00 TL

1 litre mazot: 2.20 TL

Yıl 2017 fiyatları

1 kg fındık(Üreticiden alış) : 7,00 TL

1 Kişi fındık amele ücreti: 95,00 TL

1 Paket Lark marka sigara: 10,00 TL

5 Litrelik ayçiçek yağı: 33,00 TL

1 kg siyah zeytin: 20,00 TL

1litre mazot: 5 TL

Bu tabloya göre fındığın fiyatı 20 lira olmalı!

 

PERLE cafe-restoran!

perle-cafe.jpg

Trabzon Ortahisar ilçesinin Uzunkum sahili, eskiden kent eşrafının yazları denize girdiği, dinlendiği bölge idi. Uzunkum’daki sayılı mekanlardan biri de Holomanalı Ha(e)lim Ağa’nın bakkalı, kahvesi ve kendin pişir kendin ye, mekanı idi. Helim Ağa’nın bu mekanı o yıllarda kent bürokratının ve işadamlarının da uğrak yeri idi.

Helim Ağa’nın çocukları Orhan ve Özcan İlaslan, bu mekanda yıllar önce Uzunkum oteli yaptırmışlardı. Şimdi de Özcan İlaslan’ın oğlu Halim, Ankara’da üniversiteyi bitirdi, Trabzon’a döndü. Ve babası Özcan ile amcası Orhan İlaslan’ın desteği ile otelin ön bahçesinde ve giriş katında gerçekten 5 yıldızlı bir cafe restoran yaptı. Halim, Perle cafe ve restoranın tüm malzemelerini İstanbul ve yurt dışından getirdi. Perle Cafe Restoran’ın dizaynının yanısıra menüsü de süper. Trabzon’a güzelin de ötesinde dört dörtlük bir cafe restoran kazandıran İlaslan ailesini kutlarız.

 

Algün’ü ben atamadım!

algun-u.jpg

AKP Trabzon eski milletvekili Cevdet Erdöl, Trabzon Numune Araştırma Hastanesi eski başhekimlerinden Dr. Ekrem Algün’ün atama kararlarında ilgisinin olmadığını söyledi. Cevdet Hoca’yı KTÜ Tıp Fakültesi’nde iken tanırız. Cevdet Hoca, askeriyeden ihraç edildikten sonra KTÜ’nün o yıllardaki rektörü Turgay Tüdeş tarafından üniversiteye alınmıştı. Tüdeş, ‘Askeriyeden atılan birini neden üniversiteye aldınız’ şeklindeki sorulara, ‘Necmettin Erbakan ve Türkeş beyin doktoru, Cevdet bey düzgün biri, Üniversitemize yararlı hizmetleri olacaktır’ demişti.

Cevdet Erdöl, Sürmeneli. KTÜ’de güzel işler yaptı. Daha sonra AKP’den siyasete atıldı. Vekil oldu. TBMM’de önemli görevler üstlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir ara özel doktorluğunu yaptı. Vekillik sonrası yeni kurulan bir üniversitenin rektörlüğüne getirildi. Geçmişte, bugün Fetocu olarak bilinen akademisyenler, işadamları vs. AKP’nin içinde idiler. Cevdet Erdöl’ün, çoğu AKP’li gibi Fetocularla teşviki mesaisi olmuş olabilir. Ama Cevdet Hoca, hiçbir zaman Fetocu olmadı. Bu arada şunu da belirtelim, İki yıl öncesine kadar Trabzon’daki hastanelerin birkaç istisna dışında hepsinin başhekimi ve yönetim kadrosu Fetocu ve Fetoculara yakın isimlerden oluşuyordu.

TTSO’ya 5 aday!

ttso-da-5-aday.jpg

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasının önümüzdeki aylarda yapılacak olan seçimlerinde yönetim kurulu başkanlığı için 5, Meclis başkanlığı için en az üç adayın yarışacağı söylenir.

TTSO yönetim kurulu başkanlığı için mevcut başkan Suat Hacısalihoğlu’nun yanısıra Erkut Çelebi, Ahmet Sarı, Ekrem Çapkınoğlu ile birlikte ismini şimdilik açıklamayan bir meclis üyesinin aday olacağı söyleniyor. Meclis Başkanlığı için Şadan Eren, Hülya Ulusoy, İbrahim Nalbant ile birlikte MÜSİAD üyesi bir işadamının da aday olabileceği belirtildi.

 

*************

Şayet ‘metal yorgunluğu’ ile kastedilen şey makinelerse işe AKP’li belediyelerdeki külüstür otobüsleri araba mezarlığına yollayarak başlanabilir. Yok eğer kastedilen şey kesesini siyasetle doldurmayı meslek edinmişlerin mental yorgunluğuysa bu sözü sarf edenler işe yıllarca musallat olduğu bir milletin yakasından düşerek başlayabilir. (Metin Kondel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar