Sicili bozuk!

Trabzon Ortahisar Belediye Meclisinden, kentin mimarı estetiğine katkı sağlamak amacıyla bir şartname hazırlandı ve kabul edildi. Şartname, “En uygulama, En İyi Fikir, En iyi Tasarım” olmak üzere 3 başlık altında toplandı.  Ödüllerin verileceği seçici kurulda ise KTÜ’den bir isim, Mimarlar Odası Başkanı, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı, Peyzaj Mimarlar Odası Başkanı, Şehir Plancıları Odası Başkanı ile Trabzon Sanat Evi Başkanı yer alacak. Ödüller de Mimar Sinan’ı Anma Haftasında verilecek. Ödül alan eserler sanat evinde teşhir edilecek.
Ortahisar Meclisinde işte bu konu tartışıldı.
Gelişmiş batı ülkelerinde kentler için hazırlanan mimari ve şehircilik projelerinde, mühendislerin yanısıra doktorundan avukatına, esnafına vs. hemen her kesimden isim alınır. Hatta bazı ülkelerde, hazırlanan projeler halkın beğenisine de sunulur.
Türkiye’de ise genelde bu iş, mimara, mühendise, şehir plancısına bırakılır.
Olaya bu açıdan baktığımızda, Ortahisar Belediye Meclisinde oluşturulan jüri, okul jürisi gibi”
Gerçi Ortahisar Belediyesi, bu işi de öylesine yapmış! O nedenle, jüride kimin kimlerin yer alması çok da önemli değil!
***

Gelelim meclisteki tartışmalara!
Asıl tartışma, seçici kuruldaki isimlere olmuş... CHP’li meclis üyesi Turgay Şahin itiraz etmiş. Ve şartnameden isimler kaldırılıp yerlerine sadece odaların isimleri ve başkanları yazılmış.
KTÜ’den Prof. Dr. Cenap Sancar, Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Yaylalı, Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Hamza Ertunga, Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen ve Sanat Evi Başkanı Adnan Taç’ın isimleri kaldırılmış. Yerine de KTÜ’den bir isim ve oda başkanları yazılmış.
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Vekili ve aynı zamanda Ortahisar Belediye Meclisi üyesi olan Seyfullah Kınalı ise beklenmedik bir çıkış yaptı. Kınalı, önce bu işin cesaretli bir eylem olduğunu söylemiş ve ardından, ‘Yalnız oradaki heyete bakıyorum, bunların yüzde 70’inin bu konularda sicilleri bozuk olduğundan dolayı bana göre hiç bir zaman yardımcı olmazlar. Açık konuşayım yani. Geçmişte şehirde ne konuşmuşlar, ne etmişler, neye müdahale etmişler, görüşlerini nasıl ortaya koymuşlar, mesleklerini hatırlayıp duyarlılıklarını ortaya koymuşlar mı? Sanıyorum koyamamışlar. Dolayısıyla bana göre heyet, sıkıntılı bir heyet. Ortaya çok iyi sonuçlar çıkacağını düşünmüyorum’ diye konuştu.

***
Salonda buz gibi bir hava esti ve ilk müdahaleyi AKP meclis üyesi Ufuk Hoş yaparak, ‘Ben isimlerin tartışılmasını çok doğru bulmuyorum’ dedi.
AKP’nin doktor üyesi Ahmet Yıldız ise, ‘Sarı plaketlere karşıyım. Hele 1980 ihtilalinden sonra kimin odasına girersen gir sarı plaketlerden dopdolu. Bir sarı plaket için mi bizim mimar veya mühendis olan arkadaşlarımız rezervlerinde sakladıkları o yeteneklerini ortaya çıkaracak, açığa çıkaracaklar’ dedi.
Yıldız’a ilk tepki partilisi Ufuk Hoş’dan geldi. Hoş; ‘Bende bir mimarım. Bu tür teşvik amaçlı şeyleri kötü niyetli kullanılacağını ya da bundan sonuç çıkmayacağını kanaat etmeyi çok doğru bulmuyorum’ diye itiraz etti.
Ardından, CHP’nin mühendis üyelerinden Turgay Şahin; Seyfullah Kınalı’ya yüklendi ve ‘Bir meclis üyemiz talihsiz açıklamada bulundu. “Oradaki kişilerin sicilleri bozuk” demesini bu meclise yakıştıramadım. Sonuçta bunlar Sivil Toplun Örgütlerinin temsilcisi. Üyeler tarafından seçildi. Bu talihsiz açıklama. Eğer bildikleri varsa da meclis üyesi arkadaşımız bunu kamuoyuyla paylaşsın insanları zan altında bırakmasın” diye konuştu.
Eleştiri ve tepkiler üzerine söz alan Seyfullah Kınalı; ‘Ben kişilere demedim, kişilerle işim yok benim. Hepsini içine almadım. Hepsine demedim. Önemli bir kısım dedim. Yani isterseniz örnek vereyim de herkes anlasın. Ama detay isteyenle de istediği zaman birlikte konuşalım’ ifadelerini kullandı.
***

Bir Belediye Meclisinde, hem de Makine Mühendisi bir başkan vekili; ister kişilere isterse kendisi gibi mühendislerin, mimarların vs. oluşturduğu kuruluşlar ve de kendini yetiştiren üniversitede görev yapanların hepsi olmasa bile yüzde 70’i için nasıl sicili bozuk ifadesi kullanır…
Seyfullah Kınalı, vakit geçirmeden tüm meslektaşlarından özür dilemeli. Dilemiyorsa, bu yüzde 70’in içinde kimler yer alıyorsa açıklamalı…

Çarşaf listeye kim ‘okey’ diyecek?!..

57af7983eb10bb1a58d24278.jpg

CHP'de hafta sonu gerçekleştirilecek olan İl Kongresi öncesinde Haluk Pekşen net tavrını açıkladı. Günlerdir çarşaf liste ısrarını sürdüren Pekşen, Kuzey Ekspres'i ziyaretinde kim bu yönde tavır sergilerse desteğini açıkça ona vereceğinin altını çizdi. Şimdi gözler adaylara çevrildi. Turgay Güngör, Güzide Önsel Uzun ve Ferda Kudunoğlu'nun kongrede blok listeyle ilgili önerge verip vermeyecekleri merakla bekleniyor. Üç adaylı bir yarışta dengelerin her an değişebileceği düşünüldüğünde çarşaf liste beklentisinin salona nasıl yansıyacağı mera konusu!..

Gümrükçüoğlu’nun espri kabiliyeti!..

gümrekçüoğlu.jpg

Haluk Pekşen'in ziyaretinde Trabzon'un kent sorunlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulunulurken Hasan Kurt; ‘Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Trabzon'un dünya kenti olduğu ve yaşanabilir kentler arasında ilk sıralarda yer aldığını söylüyor’ hatırlatmasında bulununca, Pekşen buna; ‘Orhan Bey'in espri anlayışı gerçekten gelişmiş. Bu söylediği ancak bir şaka olabilir’ karşılığını verdi. Bakalım Gümrükçüoğlu'ndan Pekşen'in bu sözlerine bir gönderme gelecek mi?

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar