BUSE BAYRAKTAR ARSLAN

BUSE BAYRAKTAR ARSLAN

ŞİDDET İLE BÜYÜYEN  ÇOCUKLAR

Şiddet bireyin fiziksel, cinsel sözel veya psikolojik olarak zarar görmesi sonucu oluşan her türlü tutum ve davranıştır.

Bu şiddet durumu ise sadece erişkin bireylerde ortaya çıkan ya da bu durumdan etkilenen bir olgu değildir.

Şiddet erişkininden yaşlısına, yaşlısından çocuğuna kadar her bir alanı etkilemektedir. Çocuklar şiddeti ebeveynlerini model alarak öğrenirler.

Şiddet ve saldırganlık; çocukların korku ve kaygı yaşamasına, dikkat eksikliğine, iletişim problemlerine, özgüven sorunlarına yol açar.

Fiziksel şiddet ve zorbalığa maruz kalan çocuklarda ileriki yıllarda kişilik bozukluğu ve sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek davranışlar sergilemelerine neden olmaktadır. Ebeveynler çocukların şiddeti büyüdüklerinde unutacaklarını düşünürler. Oysa şiddetin etkisi ergenlikte ya da ebeveyn olduklarında ortaya çıkar.

Şiddetin yol açtığı psikolojik sorunlar kalıcıdır. Çocuk şiddete maruz kaldığı zaman aynı şiddeti etrafındaki kişilere uygular.

Çocuklar bakıma ve korunmaya ihtiyaç duyarlar. Anne ve babasından çocukken şiddet gören çocuklar gelecekte de aile bireylerine karşı güven kaybı yaşamasına sebep olur.
 

EBEVEYNLER ÇOCUKLARINA NASIL DAVRANMALI? 

Ebeveynler çocuklarına karşı sabırlı ve ilgili davranmalıdırlar. 
Sorun odaklı olmak yerine çözüm odaklı olmak gerekir. Çocuğunuza olumlu geri bildirimlerde bulunun. Çocuklarınızın duygu ve düşüncelerine saygı gösterin.
Şiddet ve korku içeren çizgi filmler ve bilgisayar oyunlarından kesinlikle uzak durulmalıdır. Çocuklarınıza şiddete şiddet  ile tepki vermemesi gerektiğini anlatın.
 Arkadaşları ile ilişki kurmasına ve bu ilişkilerini güçlendirmesi konusunda çocuklarınıza yardımcı olun. Çocuklarınızın yeni beceriler öğrenmesine yardımcı olun.
Çocukları şiddetten korumanın tek yolu şiddeti durdurmak ya da çocuğu şiddetten uzaklaştırmak gerekir. Çocukta geçmiş olumsuz yaşantılar yaratıyor ve kişinin iç dünyasında yıkıcı etki oluşturuyor veya çevresiyle ilişkilerine zarar veriyorsa çocuk gelişim uzmanından profesyonel bir yardım alınmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.