25.08.2021, 08:17

Şiddet!

Geçen haftalarda yeşil sahalarımızda bir şiddet olayı yaşandı. Yeşil sahalara pek yakışmasa da, canlı olarak izledik. Bir futbolcu takım arkadaşına gözlerimizin önünde şiddet uyguladı. Günler boyunca bu konu önem sırasını hiç kaybetmedi.

Koca koca adamlar günler boyunca psikolog edasıyla yorumlar yaptılar.

Futbol konusundaki eşsiz bilgileri yetmiyormuş gibi şiddet konusunda da büyük büyük laflar ettiler.  Pek içeriğine girmeyeceğim, benim işim değil aslında.

Ancak beyler; siz kendi aranızda reyting peşinden koşarken; birçok kadına, birçok çocuğa, birçok canlıya şiddet uygulandı bu ülkede…

….

Sel!

Su yolunu bulur…

Fotoğraf!

 “Fotoğraf bir dil aslında, dünyanın her ülkesinde konuşulan anlaşılan bir dil, önemli olan da bu dille neler söyleyebiliriz neler anlatabiliriz. Gelişen teknolojiyle renk doygunluğu ve renk kontrastı açısından birbirinden güzel fotoğraflar oluşturmak mümkün ancak siyah beyaz fotoğraflarla daha etkili kompozisyonlar yaratıp duyguları ön plana çıkarabiliyorsunuz. Anın ruhunu siyah beyaz bir karede durdurabiliyoruz.”

Martı!

Ankara’ya ilk geldiğimde martılarla karşılaştım. Bu bana çok garip gelmişti. Sonradan hikâyelerini öğrenince de martıları kendime benzettim. Ankara’da az ama yine de fark edilebilir miktarda bir martı nüfusunun olduğu görebilirsiniz. Ankara’ya Karadeniz’den gece vakti yüklenen kamyonlarla gelen hamsileri takip eden martı sürülerinin hikâyesini bilir misiniz? Tüm yolu kamyon kasalarında istiflenmiş hamsileri alma çabasıyla geçiren martılar, Ankara’ya geldiklerinde gün doğmamış olur, ancak gün doğup denizi göremeyince anlarlar kaybolduklarını... Bu kaybolmuşluğun arasında  yaşamak için büyük çaba harcarlar. Şimdi Ankara’da gördüğümüz martılar yolunu kaybetmiş o martıların çocuklarıdır…”

******

Trabzon!

Yağmur damlasının denize ulaşamadığı şehir…

 

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
23
parçalı bulutlu