14.04.2021, 09:01

SIĞINAK

Dünden kalma yağmurun kokusu burnunda; ağırbaşlı evler arasından girdi köyün sınırlarından içeriye. Adeta köyün karanlığı omzuna dokunuyor, sakinleştiriyordu yüreğini. 
Yıllarca uzak kalsa da, ayakları eski taş binaya sürüklüyordu onu. Bir şeye takıldı, karanlıkta anlamaya çalışıp eğildi ve göz göze geldi çocukluğuyla...
Pirenin Granı’ndan karşı köydeki evlerin karanlıkta süzülen ışıklarını izledi. Bir yıldız kaydı ufka doğru, aydınlandı deniz, bir kayık sığındı limana ve bir martı deldi sessizliğini gecenin. 
Kurutçu teyzeye selam vermeden olmaz, neler görmüş ne acılar yaşamıştı. Sarı çiçekli lacivert basma elbisesiyle dışarı çıktı. Siyah yazması altından kınalı saçları görünüyordu, uzandı elini öpmek için eğildi, yüzündeki çizgilerde yaşamın zorluğunu gördü. Ne güçlü kadındı! Hayat çok acımasız davranmış, oğullarını kendi elleriyle vermişti toprağa ama;
O çınar ağacı gibi güçlü dimdik ayaktaydı.
Önce Fadime teyzenin sesi duyuldu, hasbihâl edildi, sonra Elmas teyze seslendi uzaktan. Yola sohbetleri dizdi usulca; Zaman zaman hüzün gözyaşları, zaman zaman gülücükler. Bitmek bilmez çocukluk anılarını doldururken cebine kuyunun başına geldi. Kuyu hala konuşur muydu kendisiyle, dinler miydi dertlerini?  Açtı usulca kuyunun kapağını eğildi karanlığa doğru ve bütün gücüyle bağırdı kuyunun içindeki arkadaşına! 
“Merhaba.”
Anında karşılık verdi kuyu,
“Merhaba.”
Evet, sırdaşı bırakmamıştı onu bunca yıl beklemişti.
“Ben geldim.”
Derinden bir ses,
“Ben geldim.”
“Gavurun kızı ne yapıyorsun, düşersin kuyuya!”
Korktu önce, ilk defa kuyu kendi kendine konuşmaya başlamış diye düşündü, 
sonra Zehra nineyi görünce arkasında, güldü haline ve kendini çok güvende hissetti. 
Bir süre sonra kuyunun başı köyün güçlü kadınlarıyla doldu Altıyanki Zehra, Emine teyze, Hatuncuk, Fatma teyze, hiç bir şey sormadan kucakladılar, bağırlarına bastılar. Tüm yaralarını, acılarını ve hayal kırıklıklarını şehrin ışıklar içerisindeki  karanlığına bırakıp, karanlık içindeki köyün aydınlığına sığındı. 
Aksaklı’nın güçlü aydınlık yüzlü kadınlarına selam olsun…

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
22
parçalı bulutlu