SİHA-SİDA  Bayraktar ve  Kalafatoğlu!

SİHA-SİDA Bayraktar ve Kalafatoğlu!

Önce Sürmeneli Selçuk Bayraktar, kısa adı SİHA olan “Silahlı İnsansız Hava Aracı” üretti. Uzaktan kumanda edilen bir tür uçak olan SİHA’lar PKK’ya ve Suriye operasyonlarında teröristlere karşı başarılı saldırılar gerçekleştirdi.

Bu araçlar genellikle normal savaş uçakları için zor, kirli ve tehlikeli görevlerde kullanılır. 6.6 metre gövde uzunluğunda, 12 metre kanat açıklığında ve kalkış ağırlığı 650 kg. olan SİHA’ların havada kalış süresi 25 saattir. 

İkinci bombayı da yine bir başka Sürmeneli, Kerim Kalafatoğlu patlattı. Kalafatoğlu, Antalya Serbest Bölgesi’nde, hücum botu ve savaş gemisi ürettiği ARES tersanesinde, Meteksan Savunma Sanayi ile ortak olarak Türkiye’nin ilk insansız deniz aracını kısa adı SİDA’yı üretti.  İnsansız deniz aracının dün tanıtımı yapıldı.

Ölümsüz önderimize, Cumhuriyetimize armağandır!

ARES tersaneleri patronu Kerim Kalafatoğlu, “Birkaç yıldır silahlı deniz araçları üretmeyi hayal ediyordum. ‘Bu işi başarırız’ diye kafama koydum. Çalışmalar başlattım.  Meteksan Savunma Sanayi ile görüşme yaptık. Meteksan’dan yazılım desteği aldıktan sonra işe koyulduk. Dün ilk denemeyi yaptık. SİDA’ları filo mantığı ile üretmeyi planlıyoruz. SİHA’ların havada yaptığı işi biz denizde daha da geliştirerek yapacağız. Ürettiğimiz insansız deniz araçları birkaç yıl içinde atmaca füzeleri de taşıyacak. Deniz aracının kamikaze özelliği de var. Şimdilik bunları söyleyeyim” dedi.

Kalafatoğlu şöyle devam etti:                 

“Gururla bildiriyoruz, SİDA yakında Mavi Vatan’ın her karışında..! Ölümsüz Önderimize, Cumhuriyetimize armağanımızdır... Türkiye'nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı, Mavi Vatan'ın yeni muhafızı #ULAQ, ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma işbirliği ile daha güçlü bir Türkiye için mavi sulara iniyor. Dosta, düşmana selam olsun.”

Kerim Kalafatoğlu ile ekibini ve de Meteksan’ı kutluyoruz. Büyük bir iş başardılar.

                        

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.