Şiir Ekspresi

ŞİİR EKSPRESİ   & MEHMET KUVVET

YIL :15 / SAYI: 757

 

   VEBA GECELERİ & ORHAN PAMUK

‘’Pamuk yaşayan en büyük yazar’’ Lee Point. Fransa

Günümüz Covid-19 benzeri karantina günleri 1901’de Osmanlı’nın 29. vilayetinde veba salgını karantinası vardır. Siyasal ve aşk romanı Veba gecelerinde entrikalar, savaş geceleri, idamlar, ayaklanmalar, şeyhler, muskalar, hacı gemilerine baskınlar, entrikalar hiç bitmez. Osmanlı’nın toprak kaybetmesi hızlı bir şekilde devam etmekte ve komşu devletler birer parça kapma peşindedirler. Bağımsız Minger’in kurulmasına giden yol başlamıştır.

Sultan Abdulhamit, 95 günlük padişah V.Murat’ın tahtına oturunca onu 3 kızıyla sarayına hapsetmiştir. Padişah yeğeni Pakize Sultanı Dr. Nuri ile evlendirip kimyager Bonkowski Paşa ile Minger adasına Veba salgınını yok etmeleri için gönderir. Hacı gemileri karantinasıyla başlasalar da işe salgın artmakta ve karantina tedbirleri sıkılaştırılmaktadır. Olaylar başlamıştır. Hiçbir kimse karantinayı istemez.

Adanın Valisi Sami Paşa sevgilisi Marika, Kolağası Kâmil ve Şeyhin kaçak kardeşi Ramiz’in eski aşkı güzeller güzeli eşi Zeynep, Dr. Nuri ile eşi sultan Pakize karantina olaylarının içendedirler.  Kimyager öldürülmüş tutuklananlar ve idam edilenlerin arasında şeyhin kardeşi de vardır. Vali tayin edilip yeni vali atansa da   ayaklanmalar başlamıştır. Kolağası Kâmil Minger’in bağımsızlığını ilan eder.  Vali görevinin başında kalır. Yeni alfabe, yeni kanunlar yeni okullarla yola devam edilirken Kolağası ve karısı Vebadan ölürler. Şeyh Hamdullah ve Naip Nimetullah yönetime el koyar. Sami Paşa idam edilir. Şeyh de Vebadan ölür.  Nimetullah Efendi Dr. Nuri ve Pakize Sultanı göz hapsinde tutsa da tedaviye devam etmesini sağlar ve Pakize Sultanı Minger’in kraliçesi ilan eder.

Romanın ana çatısı Pakize Sultan’ın ablasına yazdığı mektuplardan oluşmaktadır. Osmanlı toprak kaybetmekte Minger adası bağımsız kalmaya devam etmektedir. Padişah Abdülhamit Çin’e giden bir gemiye Dr. Nuri ile eşi Yeğen Pakize Sultan’ı aldırmıştır. Çinde uzun süre karantina tedavisi Yapan DR. Nuri’lerin iki çocukları olsa da İstanbul’a dönmek istemektedirler. Osmanlı 1. Dünya Savaşında toprak kaybetmekle kalmamış İstanbul işgal edilmiştir. Yeni Kurulan Cumhuriyeti Devleti Hanedanın 156 üyesi yurt dışına dönmemek şartıyla gönderilmişlerdir. Çin’de yaşayan Hanedan Üyesi Pakize Sultan ve eşi Dr. Nuri İstanbul’a dönemez. Avrupa’nın yolunu tutarlar.

Minger bağımsızdır.

                                                         Mustafa Gümüştaş

 

                

 

 

                        DÜŞÜYORUM

 

                        Kalbine gizledin hisleri,                    

                        İpeklere sardın sözleri

                       Pembeye boyadın gözleri

                       Gözlerinden düşüyorum.

 

                       Mavi yeşil günler geçirdik

                       Aşkı kırmızıya çevirdik

                       Benzersiz düşlerde gezdik

                       Ellerinde düşüyorum.

 

                      Sokakta ayrılık kokusu

                      Gölgende özgürlük coşkusu

                     Yollarsa yalnızlık korkusu

                      Yüreğinden düşüyorum.

 

                      Hayaller dallarında soldu

                      Yıldızlar yelle yeksen oldu

                     Güneş avuçlarımda dondu

                     Bu dünyadan düşüyorum.

 

                                  Yasemin Buluntu

                                  Şavşat/ Artvin

 

TRABZON’DA SANATA VERİLEN DEĞER!

Trabzon’umuzun kirlenen yüzünü bir nebze olsun temizleyen bir kültür sanat hizmeti-projesi kapsamında Ressam Hacer Sarı ve arkadaşları Trabzon Ortahisar Belediyesi ile ortak bir çalışma yaparak trafoların üzerlerini kentimize özgü simgesel objelerle resmetmişlerdi. Çok da beğeni elen bu çalışmanın üzerine son günlerde başka bir çalışma A4 kağıtlarıyla birkaç satır duyuruyla taçlandırıldı!

Bir eğitimsiz insan geldi Hacer Sarı ve arkadaşlarının yaptığı resimler üzerine kendi ilanını yapıştırdı. İlanın içeriği şu; kazanlar yerlerinden kesilip çıkarılır. Doğalgaza geçtik ya…Sorun şu; bu ilanı Hacer Sarı paylaşılası için sosyal medyaya atmasaydı bunu görüp gerekeni yapabilecek, yapılanın suç olduğunu bilen bir zabıta sistemimiz var mı? Bunu savcılık görüyor mu? Valilikte bu tür durumları takip eden ve gereğini yapan bir birim var mı? Bilmediğimden soruyorum.

Burada Hacer Sarı’nın yardım çağrısı yanıtsız kalmamış ve sosyal medyada paylaşım çığ gibi büyümüştür. Sebep şu; Hacer sarı, ilanlar üzerindeki telefonu aradığında kendisine “İçerden yeni çıktım, başımı belaya sokma” söylemi. Hep içerden çıksan, ne yazar hep içerde kalması gereken şahıs. Ülkemiz Ringo’nun Ahırı mı? Burası yol geçen hanı mı? Sen üç kuruş kazanacaksın diye biz sanattan vaz mı geçelim.

Ama şuna yanıyorum. Paylaşımlarımızla birlikte bu sanat yoksunu insanın reklamını da yapmış olduk. Keşke bunu kendisi düşünebilecek kadar zeki biri olsaydı, o zaman amenna.

Kısacası dostlar, bir birliktelikle beraber bir sanat düşmanı daha bertaraf edildi. Sanat el ele verince güzel.

Hepinize sevgi ve saygılar. Sağlıkla kalın.

 

TRABZON SANATEVİ MEKÂNINI YENİLEDİ

Sevgili sanatseverler, 2018’de tadilata giren Trabzon Sanatevi yeniden kültür sanat faaliyetleriyle hizmet vermeye başladı.

Sanatevi Bahçe Kafe hizmete açıldı. Henüz eksikleri olsa da sanatseverlerin pandemi sonrasında nefes alabilecekleri bir mekân haline getirilen bahçesi hizmet vermeye başladı. Yakın bir zamanda da etkinlikleriyle Trabzon kültür ve sanatında hizmet veren beklentisiz kurumlardan biri olarak çalışmalarını hızlandıracaktır.

Sanatevi Bahçe Kafe, tüm Trabzon halkına hizmete açık bir mekandır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.