26.09.2021, 09:24

Şiir Ekspresi

ŞİİR EKSPRESİ   & MEHMET KUVVET

YIL :15 / SAYI: 766

SANATEVİ MİSAFİR AĞIRLAMAYA BAŞLADI

Restorasyon çalışmaları bittikten sonra açılan Sanatevi Bahçe Kafe misafir ağırlamaya devam ediyor.

Trabzon Valisi Ustaoğlu’nu, bazı milletvekillerimizi, sanatçı dostlarımızı ve sanatseverleri ağırlayan Sanatevi’nin son konukları Trabzon Liderplus Kurs’un değerli eğitimcileriydi.

Sanatevine ve Liderplus Kurs’un öğretmen ve öğrencilerine başarılar dileriz.

Trabzon Sanatevi’ni ziyaret edenler arasında ayrıca Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacisalihoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Avcı, CHP Trabzon / Ortahisar Merkez İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman ve Yönetim Kurulu Üyeleri vardı. Sanatevi Yönetim ve Yürütme Kurulu olarak ziyaretleri için kendilerine teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dileriz.

               DEMİŞTİN DE

Görmemiştin bendini aşan selleri

Bir kadının gözyaşı gibi mağrur.

Bir şafak gibi duru

Künyesi bir asker gibi kimsesiz

Olmasaydı tanıklığımız

Bir yaraya dokunur muydun böyle!

Şimdi:

Bir hikmet sual etmiş gibiyim

Aynada suretim gölge misali geçiyorsun.

Tanıklara aşina gözlerim damla olup akıyor

Biliyorsun ki deryalar nehirsiz dolmaz.

Seher olmadan gün uyanmaz

Bir nihayete mi sözleşsek.

Belki de berrak kollarda sabaha uyansak.

                       İlhami ŞAHBAZ /  KOCAELİ

          BİR DELİNİN ANI DEFTERİ & Nikolay Vasilyeviç GOGOL

Kulübümüz 13 yıl önce Leyla Atakan İlköğretim Okulu müdürünün (Nurcan Efe) bir projesi olarak kitap yorumlarına başlamıştı. Aradan yıllar geçti. Birçok arkadaş aramıza katıldı. Ayrılanlar da oldu. İlk günün heyecanıyla bu günlere kavuşup birçok kitap okuyup yorumladık. Şiir Ekspresine (Mehmet Kuvvet Hocamıza) çok şey borçluyuz. Köşesinde bize yer verdi. Kovit-19 etkilese de okuyup toplanmayı sürdürmeye çalıştık. Bu hafta Nargiz Köy öğretmenimizin çabaları sonucu Satır Arası Kitap Kulübü ile yolları kesişen tüm arkadaşların katılımıyla kalabalık bir grup oluşturup Gogol’un kitabını yorumlamanın coşkusunu yaşadık. Uzun yıllar devam etmesi dileğiyle iyi okumalar Satır Arası Kitap Kulübü.

Gogol’un eşsiz anlatımlarıyla Petersbur’un Neva bulvarını tanıyoruz. Bir ressam ile bir binbaşının bulvarda sarışın ve esmer güzeller peşine takılmaları hayalleri, rüyaları çabaları anlatılıyor Neva Bulvarı hikayesinde.

Burun Hikayesinde Berber İvan evde ekmeğini keserken içinden burun çıkar. Bunu tanıyorum dese de karısı uzaklaştır onu der. 8.dereceden memur eski binbaşı Kovalev, burnunun sızlamasıyla uyanmış aynada burnunun yerinde olmadığını görmüştür. Burun dolaşmakta, Kovalev aramaktadır Emniyet, doktor çare yoktur. Sevgililerine görünemez. Evine döner. Bir gün bekçi burnunu getirir.

Portre, Sçukin çarşısındaki dükkanların birinden son parasını vererek aldığı bir resimle Rus vatandaşlarının yaşantısını, Memurların alt üst kademe farklılıklarındaki çelişkileri gözler önüne seriyor.

Palto hikayesinde Akaki adlı bir memurun eski püskü paltosuyla arkadaşlarının alay etmeleri ve paltoyu yenilemesine ikna ederek bir eğlence düzenlemeleri konu ediliyor. Eğlenceye üst dereceli kızgın bir amirlerini davete gönderilen Akaki tam bir azar işitip hastalanır iyileşemez ölür. Kızgın küstah amir pişman olsa da…

Bir Delinin Anı Defteri, kitaba adını veren hikâye. İncognito bir memurdur. Evrakları dosyalayıp dizmektedir. Çarşıda dolaşırken amiri genel müdürün kızı ve köpeğini görür. Âşık olmuştur kıza. Dünyayı işi boşlar. Kızın peşine takılmıştır. Hayali mektuplar başlar. Baba kızını generallerden biriyle evlendirmek istemektedir. Kahramanımız kendini İspanya Kralı 8. Ferdinand olarak görür. Kıyafetini değiştirir. Bir deli olarak günlük anılarını yazmaktadır.

Fayton, Subay Çertokutskiy, yeni aldığı faytonu kutlamak için generalini ve arkadaşlarını evine davet etmiş, içip sarhoş olup sızmıştır. Karısına bir şey söylememiştir. Misafirleri görünce Fayton da saklanır. Evde olmadığını söyletse de General Faytona bakar ve elemanını görür.

Gogol’un anlatımları hayalleri çok güzel. Her zaman okumaya değer bir eser.

                                                                                        Mustafa Gümüştaş

                                                                                   Satır Arası Kitap Kulübü

İstanbul Kaç Mutluluk Eder

Karınca kalabalığı şehrim İstanbul

Sendelesem birine dokunacağım istiklal de

Kaç buğday tanesi düşer kuşlara Yeni cami önünde

Martılar dalar çıkar Marmara denizine

Kaç çocuk sabahlar yaz kış köprü altlarında

Kaç millet dolaşır sokaklarında kaç dil konuşulur

Çarşı Pazar dolar taşar sabah akşam yol yetişmez

Her bir ilçesi aynı güzellikte yaşamsal

Yetmiş iki buçuk millet el ele kol kola

Her an ağıtlar ve kahkaha sesleri gelir

Ayrı ayrı köşe bucak her bir haneden

Varoşlar aynada şehrin diğer yüzüdür

Kuleler yükselir yarışırcasına semaya

Cami kilise köprüleriyle boğaz muhteşem

Taşı toprağı altın gelen giden memnun

İstanbul kaç mutluluk eder

Cemal Karsavran / İstanbul

2022 RUHİ TÜRKYILMAZ SANATEVİ ŞİİR ÖDÜLÜ

Son Başvuru: 25 MART 2022
 

-Ödüle aday olan yapıtlarda çağdaş bir dünya ve şiir görüşü, şiirin gerektirdiği estetik ve dil bilinci temel ölçüt olacaktır.
 

-1 Ocak 2021-25 Mart 2022 tarihleri arasında yayımlanan şiir kitapları ya da kitap oylumundaki (En az, 30 şiirden oluşan) şiir dosyalarıyla ödüle aday olunabilir.
 

-Ödüle katılacak kitap ya da dosyanın 5 örneğinin katılımcı tarafından bir başvuru dilekçesi, kısa özgeçmiş ve iletişim bilgileriyle belirtilen adrese kargoyla (PTT Kargo’nun işleyişindeki yavaşlık ve aksaklıklar nedeniyle, özel kargoların tercih edilmesi önemle hatırlatılır. Söz konusu kargodan dolayı oluşabilecek olumsuzluklardan, seçici kurul sorumlu değildir) ulaştırılması gerekmektedir. (İnternet yoluyla gönderilen dosyalar, değerlendirilmeye alınmayacaktır.)

-Ödül bölüştürülmeyecektir.

-Ödüle katılan kitap ve dosyalar, sahiplerine geri gönderilmeyecektir.

Seçici Kurul Üyeleri; Ayşe Keskin-Emel İrtem - Haşim Hüsrevşahi -  Ömer Turan - Şeref Bilsel.

-Ödül, 2.500 (İki bin beş yüz) TL’dir. Ödül töreni Ruhi Türkyılmaz Sanatevi’nde gerçekleştirilecek olup, tarihi daha sonra açıklanacaktır.

KİTAP VE DOSYA GÖNDERME ADRESİ;

Ömer Turan

Çukurçayır Mahallesi, Çukurçayır İpekyolu Caddesi, Greenpark Sitesi, 2. Etap, A Blok, No.101, D.1, K.1 Ortahisar-Trabzon

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 25 Ekim 2021
İmsak 05:12
Güneş 06:37
Öğle 12:10
İkindi 15:05
Akşam 17:34
Yatsı 18:54