19.06.2022, 10:01

Şiir Ekspresi

ŞİİR EKSPRESİ   & MEHMET KUVVET

YIL :16 / SAYI: 801

TRABZON SANATEVİ 12. ULUSLARARASI SANAT GÜNLERİ

Trabzon Sanatevi’nin pandemi ve onarım çalışmaları nedeniyle ara verdiği kültür ve sanat etkinlikleri başladı.

Bu yıl 12.si yapılan ve ilimizde sanatın nabzını tutan “Sanat Günleri” kapsamında ülkemizin yanı sıra Afganistan, Azerbaycan, İran, Kuzey Kıbrıs ve Özbekistan yer aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığının yanı sıra yerel yönetimlerin desteğiyle gerçekleştirilen etkinliklerde fotoğraf sergisi ve slayt gösterimleri, karikatür sergisi, atık malzeme el sanatları, keçe tasarım, bez bebek, aksesuar, geri dönüşüm ürünleri, tülbent tasarım, çini el sanatları sergileri ve yazar-şairlerin imza günleri yer aldı.

Trabzon valisi ve belediye başkanlarının yanı sıra konsolosların katılımıyla gerçekleşen etkinlik, açılıştan sonra sanatevi ve Hamamizade Kültür merkezinde gerçekleştirildi. Ağırlıklı olarak Trabzon Sanatevi’nde gerçekleşen etkinliklere yerli ve yabancı sanatçılar destek verdi.

Etkinliklerde ilk günden itibaren yer alan sanatçı ve katılımcılar sırasıyla şöyle; Mustafa Ruhi Şirin, Cevat Öztürk, Engin Ayyıldız, Morteza Nasrollahi, Hadi Chabok, Husniddin Ato, Ghulam Abbas Mohammadı, Tufan Ünlü, Mahir Erdoğan, Ali Kahveci, Müge Günay, Şafak Yolcu, Mesud Uz, Muhammet Çakıral, Ümit Çırak, Meral Yeşilçiçek, Yüksel İskender Aksu, Ömer Turan, Süleyman Saim Tekcan, Gökçenur Ç., Yiğit Yavuz, Fuat Sevimay, Doç. Dr. Demet Gürhan, Doç. Dr. Güler Demirova Györffy, Erdoğan Öğretmen, Kaan Murat Yanık, Gürsel Korat, Hakan Sarıpolat, Burak Tamdoğan, İstanbul Opera Topluluğundan Verda Karaçil Cirit, Meltem Ergin, Ayşenur Ayyıldız, Sezin Düzci, Eyül Elif Aslan, Ömer Serhan Bali, Volkan Çelik, Vihan Ayhan, Trabzon Karadeniz Koleji Öğretmenlerinden Sevil Hindistan, Kurtuluş Kadıoğlu ve müzik topluluğu, Tasarımcı Şebnem Demeli, Bilge Aktaş, Zehra Atalay ve Kaligrafi sanatçısı Bedrettin Sandıkçı.

Bu katılımcıların yanı sıra sanatevi bahçesinde kitaplarının imza günlerini gerçekleştiren Mehmet Kuvvet, Hüseyin çevik, Neslihan Eyüboğlu, Turan Eyüboğlu, Mehmet İş, Güzzin Şahinler, M. Zafer Ayar, Sema Taşdemir, Ömer Şen, Nurcan Ofluoğlu Şen, Dilek Bilge, Özgül Yanar Kömürcü yer aldılar.

Çocuk edebiyatı yazarı Mustafa Ruhi Şirin, “Çocuk Edebiyatı Poetikasının Sabit ve Değişkenleri” adlı söyleşiyi, Seslendirme Sanatçısı Mesut Uz (Oturduğu Yerden Konuşanlar) “Dublaj, Seslendirme, Diksiyon” konulu söyleşiyi, Yönetmen Muhammet Çakıral “lacivert Gece Filmi Üzerine” adlı söyleşiyi, yazar Yüksel İskender Aksu “Geçmişten Günümüze Trabzon Kadın Kültürünün Görsel ve Yazınsal Hikayesi” adli söyleşisini, Şair Gökçenur Ç. “Şiir Okuması”  adlı söyleşisini, yazar, çevirmen Fuat Sevimay “Daldan Dala Edebiyat” adlı söyleşini, yazar Murat Kaan Yanık “Kaf Dağı’nın Ardında” adlı söyleşisini, Yazar Gürsel Korat “Kapadokya ve Romanım” adlı söyleşisini, oyuncu Burak Tamdoğan “Tiyatro ve Dizi Oyunculuğu” adlı söyleşisini gerçekleştirdi.

Önceki sanat günlerine oranla yağmurlu zamanlara rağmen katılımın fazla oluşu dikkat çekti. Başta Sanatevi Derneği ve Mizah Sanatı Derneği Başkanı Adnan Taç olmak üzere Sanatevi Yönetim ve Yürütme Kurulu üyeleri ve dernek başkanları Kenan Atalay, Erdoğan Öğretmen, Fethi Yılmaz, Kamuran Tuna, Adnan Akyüz ve Mehmet Kuvvet’in yanı sıra genel koordinatör Zafer Algan ve ekibi, misafir ağırlama ve irtibatta görevli herkes ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmış, kentimizin kültür sanattaki çıtasını daha da yukarıya taşımışlardır. Emekleri için kutlar ve teşekkür ederiz.  Ayrıca maddi manevi yardımcı olan kurum, kuruluş ve şahıslara da teşekkürü borç biliriz.

Yorumlar (0)