Şikede ‘the end’!

Yabancı filmler bittiğinde beyaz perdeye kocaman bir ‘the end’ yazısı yazar. Türkçesi, ‘son’! Türkiye’de 2011 yılının Temmuz ayında başlayan şike ve teşvik operasyonu, aslında bugüne kadar çoktan ‘the end’ olmuştu. Türkiye Futbol Federasyonu, mahkeme kararıyla tescil edilen, şike ve teşviki siyasi nedenlerde tescil etmedi ama UEFA ve CAS şikeyi de teşviki de tescil etti ve kulüplere cezayı verdi.

Türkiye Futbol Federasyonu ve Fenerbahçe spor kulübü ile bu kulübün medya ve siyasetteki uzantıları, şike ve teşvik konusunda uzun süre son kararı yani Yargıtay’ın vereceği kararı bekliyordu.

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı ve Fenerbahçeliler meğer Yargıtay’ın vereceği kararı önceden öğrenmiş olacak ki, kulüp başkanı kararın açıklandığı gün Fransa’da idi. Fransa’da Cem Uzan adında bir başka kaçak daha var!

Türkiye Futbol Federasyonunun Şike ve teşvik konusunda karar vermemesinin nedeninin siyasi olduğunu bilmeyen yok. TFF yönetimindeki Trabzonlu bir üye geçenlerde, şike ve teşvik konusunda federasyonun Trabzonspor’un hakkını temsil etmek istediğini ancak başkan Yıldırım Demirören’in, başbakanı ima ederek, ‘Yukarısı şampiyonluk kupasının verilmesini istemiyor’ dediğini öne sürmüştü.

Trabzonspor’a şampiyonluk kupasının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilip verilmediğini bilmiyoruz. Ancak, bütün gelişmeler ve söylenenler bu görüşü net bir şekildedoğrulamaktadır.

Yargıtay’ın bu kararından sonra ne olacak?

Trabzonspor’un müracaatı halinde, Türkiye Futbol Federasyonu, tahkim kurulu yeni bir karar mı alacak? Trabzonspor’un şampiyonluk kupasını verecek mi?

Siyasi irade, izin vermedikten sonra TFF’nin Trabzonspor’a hak ettiği kupayı verme ihtimali yok. Siyasi irade bunu der mi?

Siyasi iktidar; 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrası köşeye sıkışmış durumda! Böyle bir ortamda, siyasi iradenin başı topa girmez!

Peki ne olacak?

Trabzonspor’un yeniden TFF’ye müracaat hakkı var mı? Gerçi TFF Yargıtay kararı bizi etkilemez şeklinde bir açıklama yapmıştı. Ama ne yaparsa yapsın. Trabzonspor TFF’ye yeniden bir başvuru yapmalıdır. Çünkü Yargıtay da ‘şike ve teşvik’ yapıldığına karar verdi.

Trabzonspor, UEFA ve bir üst kuruluş olan FİFA’ya da müracaat etmeli.

FİFA ve UEFA, Türkiye’ye mutlaka bir yaptırım uygulayacaktır. Türkiye bu yaptırımdan kurtulmak için 2010-11 sezonunun şampiyonunun Trabzonspor olduğunu açıklayacak ve tescil etmek zorunda kalacaktır.

Bütün bunlar olmayabilir. Mesela hükümet yeni bir kanun çıkartabilir. Yeni bir yasa ile Fenerbahçe kağıt üzerinde aklanmak istenebilir.

Ne yapılırsa yapılsın! Bütün bu gelişmelerden sonra Trabzonspor’a hak ettiği şampiyonluğun verilmemesi karayı beyaz, beyazı da kara yapmaz!

Bu iş bitmiştir! Fenerbahçe ve yardakçılarının şike ve teşvikçiliği tescil edilmiştir.

Aziz Yıldırım, tarihi Fenerbahçe kulübünün tescilli şikeci başkanıdır!

Yıldırım’ı, milli kahraman ilan edenlerin UEFA’nın ve Türk yargısının nihai kararından sonra artık yapacakları hiçbir şey kalmamıştır.

Yargıtay’ın bu kararından sonra TFF’nin de görevini sürdüreceğini sanmıyorum. TFF de tahminim o ki, kongreye gidecektir. Gerçi gitse ne olur ki? 

Siyasilerin, bürokratın, işadamının, medyanın spora bakışı değişmedikten ve yeni bir spor yasası yapılmadıktan sonra hiçbir şey değişmez!
 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.