Şikeden değil cezaevine girmekten kurtuldular!

sikeden.webpYerel mahkeme, belge ve bilgilerle şike yapıldığına karar veriyor, yapanları cezalandırıyor. Yargıtay onaylıyor. FB kulüp başkanı Aziz Yıldırım: Şike yaptıysam FB için yaptım, diyor… Serhat Akın; ‘Şampiyon olduk Aziz Yıldırım geldi, ‘Fazla sevinmeyin, nasıl şampiyon olduğunuzu biliyor musunuz’ diyor. Şikenin hangi maçlarda yapıldığı kimin kiminle ne konuştuğu sosyal medyada, TV ekranlarında yayınlanıyor. Kitaplar yazılıyor. Bu arada TBMM’de yasa değiştiriliyor. Sonra ‘Bir şeyler oluyor’, Yargıtay’dan yeniden yargılama kararı çıkıyor. Dosya yerel mahkemeye geliyor ve şikeciler beraat ediyor. Diğer yandan, UEFA, CAS vs. şike yapıldığına karar veriyor, şike yapan takımı cezalandırıyor. CAS; Türkiye’deki mahkemeler ne karar verirse versin, bizim kararımız ilelebet değişmez, diyor. UEFA; Şike yapanın yerine Trabzonspor’u Avrupa Şampiyonlar ligine davet ediyor. Trabzonspor şampiyonlar ligine katılıyor.

Bize göre, şikeciler kamuoyunda teşhir edildi. Bu teşhir ve cezaevinde yattıkları süre onlara bir ders oldu. Mahkemenin verdiği beraat kararının Türkçesi, şikeden aklanma değil cezaevine girmekten kurtulma kararıdır.

 

Şükrü Kuleyin’den ‘Atası Türk Atatürk’sukru-kuleyin-1.jpg

İYİ Parti genel idare kurulu üyesi, Trabzonspor hastası, bordo mavili kulüp divan kurulu üyesi Şükrü Kuleyin’in merakla beklenen ‘Atası Türk Atatürk’ adlı kitabı okurlara ulaşmaya başladı.

Kuleyin kitabın önsözünde, ‘Objektif ve bilimsel ölçütlerle kaleme alınmış Atatürk eserleriyle, Atatürk’le arkadaşlık, dostluk, cephelerde silah arkadaşlığı ve vazifeleri gereği yakın mesai arkadaşlığı yapmış kişilerin naklettikleri hatıralara ve onların hatıratlarına yoğunlaştım. Bu okumalar esnasında altını çizdiğim satırlar, “Bunu muhakkak paylaşmalıyım” dediğim anekdotlar ve çok sayıda özgün tespit oldu. Bunlar zamanla birikti, çoğaldı. Aldığım notlar hacimli bir anı defterini doldurmuştu ve defter ile içine yazılanlar benim için özel bir öneme ve kıymete sahipti… Harun Çelik, “Tarihi gerçekler ve yaşanmışlıkları merkeze alarak, Atatürk ile ilgili bu birikimimi, samimi bir üslupla bizler paylaşmalısın” dedi. Harun doğru söylüyordu… Ve bu kitabı hazırladım’ dedi.sukru-kuleyin-2.jpg

Şükrü Kuleyin’i tebrik ediyoruz.

 

İnşaatlar ömür boyu denetlenebilir mi?

Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu, ‘Makine mühendisleri binaların asansörlerini ömür boyu denetliyor. Binaların tümünün denetimi için böyle bir mekanizma olmalıdır’ diye buyurmuş.

Makine aksamı, kapı-çerçeve, çatı vs.nin zaman zaman bakımı yapılır, değiştirilebilir. Binanın denetimi nasıl olur? Ustaömeroğlu, binanın zemininde veya katlarında kolonların kesilmesinden mi bahsediyor, yoksa binanın tamamından mı?

insaatlar.jpgBina ruhsatı alabilmek için, mimar, inşaat mühendisi, yer mühendisi, makine, elektrik mühendisi vb hepsinin projede imzası var. Ayrıca belediyedeki teknik ekip de projeyi irdeliyor, eksikleri tamamlatıyor onaylıyor. İnşaatın şantiye şefi var. Belediye yapım aşamasında tekrar kontrol ediyor. Gürol Ustaömeroğlu, herhalde kolon molon kaldırılmasından bahsediyor ki, bu da bir suçtur. Vatandaş şikayet etmezse, belediye arşivindeki projeyi alıp binaları denetleyebilir.

 

*****************

hasan-kamil-velioglu.jpg

19 Kasımda yapılacak olan Para Politikaları Kurulu(PPK) toplantısı öncesinde Merkez Bankası Başkanının görevden alınması ile ilgili ekonomi kulislerinde merak edilen soru:

Merkez Bankası Başkanı faizi yükseltmeden Kurları düşüremediği için mi görevden alındı, yoksa faizi artırması gerekirken arttırmadığı için mi?

Merkez Bankasının son PPK toplantısında faizi değiştirmeyip sıkılaştırma hamleleri yapması bu konuda piyasalara bir işaret veriyor aslında...

Gözler Naci Ağbal'ın 19 Kasımda alacağı kararda...

(Hasan Kamil Velioğlu)

 

*************

                                                                                                                                    

Para değişim aracıdır. Değişim aracı olabilmesi için değerinin her vatandaş tarafından kabul edilmesi gerekir. Bu nedenle arkasında devlet vardır. Devletler hem iç hem dış piyasada paralarının itibarını korumak zorundadır, bu bağımsızlığın garantilerinden biridir.

Paranın itibarını korumak ve değerini sabit tutabilmek için devleti yöneten iktidarlar karşısında bağımsız ve ekonominin gereklerine göre hareket eden merkez bankaları icat edilmiştir. Merkez bankaları futbol oyununda hakemler gibidir. Hakem kimsenin etkisinde kalmadan futbol oyunun kurallarına göre hareket eder, karar verir.

Türkiye cumhuriyeti Devletinde de Merkez Bankaları bağımsızdır.

Merkez bankası Başkanları maçın 17. dakikasında, 61. dakikasında veya 90+2. dakikasında değiştirilebilir. Hatta oyunun kuralları bile değiştirilebilir. Ve bütün bunlar Merkez Bankamızın bağımsızlığına halel getirmez.

Hatta buna dereyi geçerken at değiştirme dense de bağımsızlık etkilenmez.

Çünkü biz Türk'üz, bağımsızlık bizim karakterimizdir.

Merkez Bankamızda Türk'tür.

Bu nedenle bağımsızdır!

(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

**************

                                                                                    

Çalköy belediye zamanları… Almanya’dan yarım otobüsler geldi. Normalde 30 kişilik. Ancak ayakta yerde koltukta 50-60 kişi. Akçaabat’a gidiliyor. Muzmura dediğimiz uçurumlu bir rampaya vurdu otobüs şoför Musa Tayar ağabey.

Kış kıyamet, yerler buzlu araba zorlanıyor. Musa ağabey yolculara, ‘İnin biraz da siz itekleyin araba kayıyor’ dedi.  Kimsede ses yok. Arabanın içi sıcak, kimse aşağıya inmiyor. Musa ağabey, ‘Allah’ım 60 kişiyle geliyrim al bizi’ deyince hemen yanındaki yolcu ‘ula ne oluyiruk yuvarlanıyiruk mi’ deyip motora sarıldı.

Güne binaen kıssadan hisse.

(Harun Öztürk)

 

***************

ismail-kansiz.jpg

Roma, Bizans, Osmanlı dönemlerini yaşamış.

Her birinden izler taşımış Trabzon Surlarındaki bu çökme yaklaşık 5 aydır öylesine müdahale edilmeden duruyor.

Kültür ve Turizm eski il müdürü ve surların restore edilmesi sağlamlaştırılması ile ilgili emeği geçenlerden biri olarak yazmıyorum.

Trabzon sevdalısı sade bir vatandaş olarak uyarım şudur:

Müdahale yapılmazsa bu çöküşler devam edecektir...

(İsmail Kansız)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar