Şıkıdımlı 19 Mayıs kutlaması ve bir öğretmenin mektubu!

Trabzon Valisi Nuri Okutan’ın, 19 Mayıs kutlamalarında görev alan öğretmenlere yönelik eleştirilerini yazmıştık. Vali Okutan, ertesi gün bizi aradı ve ‘Şıkıdımlı mıkıdımlı kutlama mı olur’ dedi ve beden eğitimi öğretmenlerini eleştirmediğini söyledi.

Olaydan iki gün sonra deneyimli bir beden eğitimi öğretmeni ziyaretimize geldi ve kısa bir açıklama yaptı.

Dün de bir başka deneyimli bayan beden eğitimi öğretmeni aradı ve o da şu açıklamayı yaptı;

‘19 Mayıs 2009 tarihinden itibaren bir girdaba kapıldık ve hala kurtulamadık.

Ben 20 yıllık bir Beden Eğitimi öğretmeniyim, Cumhuriyet öğretmeniyim, Atatürk öğretmeniyim. Sanki 20 yıllık değil, 20 günlük öğretmenim. İdealistliğimi hala damarımdaki kanda hissediyorum. Heyecanım aynen devam ediyor. Bizim asıl işimiz ‘ÖĞRETMEN’liktir. 23 Nisanlar, 19 Mayıslar bizim aynamızdır. Ancak hiç kimse aynanın arkasını nedense göremez. Naçizane bunu ben size açayım:

Bayram; 17.03.1988 tarihli 2429 sayılı Ulusal Bayramlar ve Hakkındaki Kanun ve 01.10.1981 tarih ve 17475 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Ulusal ve Resmi Bayramlarda Yapılacak törenler yönetmeliğinin 18. maddesine dayanılarak hazırlanmaktadır.

Çalışmalar Ekim ayında; içinde Beden Eğitimi, Resim, Müzik, Edebiyat ile Teknoloji ve Tasarım öğretmenlerinin yer aldığı TEKNİK KOMİTE; ve yine içinde; Vali, Garnizon Komutanı, Belediye Başkanı, Emniyet Müdürü, Gençlik ve Spor İL Müdürü, İl Sağlık Müdürü, Kültür ve Turizm Müdürü, Tören Yöneticisi, Beden Eğitimi Öğretmeni, İl Koordinatör Beden Eğitimi Öğretmeni, Fon Grubu Sorumlusu Resim Öğretmeni ve Müzikten sorumlu Müzik Öğretmeninin yer aldığı İL KUTLAMA KOMİTESİ’nin toplanması ile başlar. Müziklerin tespiti, hareketlerin belirlenmesi, senaryo çalışmaları, kısacası her türlü gösterimler ayrıntısı ile belirlenir. 

Yapılan çalışmalar önce Valilik makamından, müteakiben Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onay alır. Bayram akışı TEKNİK KOMİTE tarafından belirlenen, sırasıyla; Senaryo, kurtuluş ve coşku bölümlerinden oluşur ki; müzik ve hareketler bu bölümlere uygun düzenlenir. Bu bayram da sergilenen müzikler, tamamen Türk ezgilerinden Türk sanatçılarından düzenlemelerden seçilmiştir.

Seçilen müzikler ŞIKIDIM MIKIDIM değildir! Seçilen müzikler örnekleme yaparsak; Halk Oyunlarımızdan Trakya karşılaması, bestecisinin Cemal Reşit Rey olan Gölcük Marşı ve Türk Müziğini Türkçe söyleten Tarkan’ın Dilli Düdük şarkısı ve diğerleri.

Sayın Valimiz bayram akışını beğenmeyebilir, bu tamamen kişisel tercihidir.

Düzenlenen bayram, yazının başında da belirttiğim üzere ilgili kanun, yönetmelik ve yönergeler doğrultusunda; teknik komitenin, 72 Beden Eğitimi Öğretmeni ve 3250 öğrencinin 6 aya varan emek ve çalışmaları sonucunda hazırlanmış ve sunulmuştur.

Siz bayramı seyrettiniz mi?.. Sanırım seyretmediniz. Eğer seyrettiyseniz; siz de, bizlere onlarca tebrik edenler arasında mutlaka yer alırdınız.

Bir eğitim emekçisi’

Vali beyin eleştirisi öğretmenlerimizi epey kızdırmış gibi!

 

Bedri Erdem’in selamı!

 

Yıllar gerçekten su gibi akıp gidiyor!

1994 yılının şubat ayının 11’inde haftalık Trabzon Ekspres gazetesini yayınlamaya  başlamıştım.

Aradan tam 15 yıl geçmiş!

Bizim Bedri Erdem de işte o günlerde ABD’ye gitmişti. KTÜ Rektörlüğü, Prof.Dr. Kemal Gürüz döneminden başlamak üzere çok sayıda asistan, mezunu vs. eğitim için yurt dışına göndermeye başlamıştı.

İlk gidenler yanılmıyorsam 1987-88’li yıllarda gitmişti.

Gerçi o tarihten önce de giden de vardı. Ama yoğun gidiş 87-88’den sonra idi.

Bedri, Aydın Dumanoğlu veya Türkay Tüdeş döneminde gitmişti.

Gidiş, o gidiş. Bir daha dönmedi. Tazminatı ödedi ve ABD’de kaldı.

Şu anda, ABD’de hangi eyalette yaşadığını, ne iş yaptığını bilmiyorum.

Bildiğim, gönderdiği iletiden öğrendiğim kadarıyla 15 yıldır ABD’de olduğu, evlendiği ve iki çocuğu olduğu.

Bedri Erdem’in iletisi şöyle;

‘Hasan Abi,İletimi köşene koyduğun için teşekkürler. Bilseydim en azından bir defa dikkatli okuyup gönderirdim. 15 yıldır ABD’deyiz. Burada evlendik iki çocuğumuz var. Temmuzda kısmet olursa geliyoruz. Apo, İbrahim Sarı da eski günlerde olduğu gibi bir çay içeriz. Kısmet olursa.İlişikte sana Eskişehir’de belediye başkanının yaptığı projeleri gösteren bir slide show gönderiyorum. Trabzon ve KTÜ’nün (ve tüm Türkiye) böyle pozitif devrim yapacak liderlere ihtiyacı var. İnsan görünce imreniyor. Tabii ki bunlar balkabağı gibi dalda büyümüyor. Plan, proje ve en önemlisi vizyon ve misyon istiyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin hangi partiden olduğunu bilmiyorum. Önemli de değil. Hizmeti göz kamaştırıyor. Tugay Besyıldız da yazısında bahsetmiş. Selamlar.’ 

350 maçta

2 gol 2 asist!

 

Sedat Tunalı İstanbul’dan aradı.

‘Abi, Trabzonspor’da 350 maç oynayıp iki gol atan iki asisti bulunan futbolcu kimdir’ diye bir soru yönetti.

Trabzonspor’da 350 maç oynayan futbolcu var mı, yok mu? Bilmiyorum.

350 karşılaşma 8-10 yıla tekabül eder.

Çetele tutmadığım ve de araştırma yapmadığım için hangi futbolcunun kaç maç oynadığını, kaç gol attığını bilmiyorum.

Ancak; Sedat’ın hangi oyuncuyu kast ettiğini tahmin ediyorum.

Burası Türkiye!

Türkiye’de hemen her meslekte, her işte böyle vakalar görülür, yaşanır.

Aslında, bu düzende, bu sistem de normal de karşılanmalı!

 

Adnan Günnar ve Fevzi Hoca!

 

İki- üç gün önce! Akşam saatleri. Hava kararmış. Trabzon Belediyesi İtfaiyesinin bir aracı, Zorlu Grand Otel karşısına yolun kenarına park etmiş. İtfaiye aracı bir süre sonra, otomatik merdivenini İpek Yolu İş Merkezi’nin orta katlarına doğru kaldırıyor. Ardından, bir ofisin camları yıkanıyor, siliniyor. Daha sonra bir başka büyük işyerinin camları temizleniyor.

İpek Yolu İş Merkezi’nde camları silinen işyerlerinden biri son dönemlerde ünlenen balıkçı- köfteci ‘Fevzi Hoca’, diğeri de özellikle özel bir telle gençlerin dişlerini düzelten, hizaya sokan diş hekimi Adnan Günnar!

Fevzi Hoca ve Adnan Günnar, gençliklerinde MHP yanlısı olarak tanınırlardı.

AKP’nin kuruluşu ile birlikte ikisi de yön değiştirdi.

Adnan Günnar, AKP’de aktif olarak siyasete girdi. İl yönetiminde görev aldı. Milletvekili aday adayı oldu. İsmi merkez ilçe başkanlığı için geçti.

Fevzi Çimşit, ‘her ne kadar benim partim yok’ dese de AKP’de AKP’lilerden daha forslu!

Anlatılanlara bakılırsa, bir bakana, müsteşara, genel müdüre ulaşmak isteyen Fevzi Hoca’nın Ankara Atatürk Orman Çiftliğindeki restoranına gidiyor, işini hallediyor.

Fevzi Hoca bu gidişle yarın AKP’den milletvekili adayı olursa şaşırmayın!

Gerçi Mustafa Cumur, yol vermez, önüne keser!

İpek Yolu İş Merkezi’nin Maraş Caddesine bakan cephesi, boydan boya giydirme cam!

Cephenin ofis ve işyerlerinden yıkanması, silinmesi mümkün değil.

Ya araca monte edilmiş merdivene çıkılıp silinecek veya çatıdan indirme yapılacak!

Neyse, binanın cephesinin nasıl silinip temizleneceği bizi çok fazla da ilgilendirmiyor.

Binanın mimarı AKP Belediye Meclis Üyesi Necdet Kıran Yazıcı, dış cephenin pratik olarak nasıl yıkanıp temizleneceğini herhalde planlamıştır.

Bizi ve binada işyeri bulunanları rahatsız eden olay;

İpek Yolu gibi Trabzon’un en gözde binalarından birinin dış cephesinin tamamının değil de iki ofisin, işyerinin camlarının temizlenmesi!

Dr. Adnan Günnar’ın cephesi temiz, alt katta Fatoş Şolt’un işyeri kirli, üst kattakiler, çevredekiler toz toprak! Aynı şekilde Fevzi Hoca’nın balık- köfte restoranın bulunduğu kat dıştan temizlenmiş, altı- üstü berbat!

Öncelikle görüntü kötü!

İkincisi, Adnan Günnar ile Fevzi Hoca’nın işyerlerinin camlarının belediye aracı ile temizlenmesi İş Merkezi’nde ve çevrede rahatsızlık yaratmış. Bizden söylemesi!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.