Havva  Lakutoğlu

Havva Lakutoğlu

ŞİMDİ ÖNDE BİR TABUT

   Hiç tanışmadığım bir insanı anlatacağım belki onlarca kişiye. Ona son kez elveda deyişimizi ve yürekleri dağlayışımızı.
Senin düşmelerine belki bulutlar lazımdı ama sana hainin eli değdi.
Senin yanman, binlerce insanı yasa boğdu. Hayallerin, özlemlerin, duyguların, düşlerin hepsi seninle yandı ve gitti.
Elimizde şansımız olsaydı seni hayata döndürmek için denerdim.
Senin her gidişinde yüreği yanan ailen, şimdi kavruldu. 
Yaşaman yanlışla doğruyu bulmak, doğruluğunla yanlışı yok etmek üzerine kurgulanmıştı.
Akşam adeta  yüzüme bir ses çarptı, canım yandı. Ve sanki üzerime kan sıçradı. İrkildim. Duraksadım.  Çok üzüldüm her şeyin yarım kaldı.  Sırf çivisi çıkmış bu dünyaya tekrara çiviyi çakmak için verdiğin mücadelende, savaşının sonunda da  seni artık sevdiklerinin  göremeyecek olması duygusu beni mahvetti. Artık nefes almayacak oluşun beni çok  üzdü. Hani senin umutların vardı. Hani senin hayallerin vardı…
Bazen birinin sözü, bakışı, dokunuşu, kucaklaması, vedası etkiler bizi. Bizi kendimize getirir. Beni  bu akşam silkeleyen isim Esma Çelik oldu
Şimdi sen kanatlarını açmış ve rüzgarda savrulup uçan bir meleksin.  
Muaf olunmalı kimliklerden. Kimliklerimiz erkeklerin bizi  kimsesizleştirdiği, yalnızlaştırdığı cinsiyetçi bir yaklaşım değil midir?
Yaşanılan bu acı, bu şahadette mi cinsiyetçi bir şahadettir? 
Erkekle kadının bir arada olması fıtrata aykırı diyenler, şimdi  erkeklerle vatanı için mücadele eden kadın şehit olunca yine erkek ve kadın eşit olmuyor mu?
Ders alınmamış  kadın –erkek yüzleşmeleri bazen Azrail’i karşılamaktan daha da ürkütücü oluyor. Her gün duyuyor, izliyor ve üzülüyoruz.
Değerli bir dava uğruna canını veren bu kadın var ya vatan şehididir. O Nene hatun, Kara Fatma, Şerife Bacı, Nezahat Onbaşıdır.  O Jandarma Astsubay Üstçavuş Şehit Esma Çelik’tir.
Köyde, kentte yaşadığı her yerde vatanı korumak için, düşmanlara ve gelecek saldırılara karşı bitmek bilmeyen kaygı yaşayan bu koca kadın Esma Çelik bir semboldür artık. O vatan şehididir.
Son günlerde gelen uğursuz ölüm haberleri, karısını asitle yakıp öldüren, bıçaklayan aciz erkeklerin aksine, hainin kurduğu pusuyu temizlemek için öldü bu koca kadın.
 Ölümün bir rengi yoktur. Kalp çarpmıyorsa hayat devam etmiyordur.  
Öldürülen her kadın, milli egemenliğimize yapılan bir saldırıdır.
 Çünkü her kadın ülkesi için şehit olan, mücadele veren erkek ve kadınları doğuran analardır.
Bu ülkede bilerek kadın öldüren herkes bence vatana ihanetten yargılanmalıdır. 
Artık uyanın her gün bir kadın ölüyor.
Uyanmanız için ne yapılabilir.  Bu vurdumduymazlık, bu gamsızlık hep ölüm getiriyor.
Bu derin uykulardan uyanmak için artık silkelenin.
Ruhu ve bedeniyle yani tüm varlığıyla canını verecek kadar korkusuzca mücadeleye girmek, göğsünü siper etmek.  Siz erkekler  var ya o göğüsler için hep konuştunuz ya, işte o koca kadın ve kadınlar göğsüyle göğüs göğse çarpıştı. Canı pahasına bizleri savunmak için göğsünü siper ettiler.
Şimdi düşünün. Bilançonuzu çıkarın.
Neyi iyi yaptınız? Neyi kötü? Ne kazandınız? Ne kaybettiniz?  Kaybettiklerinizi söyleyeyim mi hep kadınları kaybettiniz.
Şimdi önde bir tabut, ardında her gün ölüp tekrar dirilecek bir aile var. Seni taşıyan eller , seni bıraktığında, geride sadece yine “sen” yani  “Esma” olmayacak.
Sözün bittiği yerdeyiz. Şimdi senin yerine keşke diyenler , pişmanlıkları ya da dilekleri ile sadece içlerinde ki duvara çarpıyor. Yüzleri yine aynı yüz inan.
Allah’ın rahmeti üzerinizde olsun. Allah rahmet eylesin Astsubay  Üstçavuş Esma Çelik ve uzman çavuş Kemal Sayar. Ve isimlerini sayfalara sığdıramayacağım tüm şehitlerimiz. Size Minnettarım.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.