Sınırda eller tetikte

Sınırda eller tetikte

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi'nin, Irak sınırındaki Dağlıca Bölgesi’nde geçen pazar günü 12 askerin şehit edilmesi, 8’inin de kaçırılmasının ardından bölgede operasyonlarla birlikte askeri hareketlilik de devam ediyor. Yurt içinde PKK'ya

Türkiye sınır ötesi operasyon hazırlıklarını tamamlayıp eli tetikte beklerken, sınır kesiminde operasyonlar da hız kesmeden devam ediyor. Sınır kesimine geçişler kontrol altında tutulurken, Hakkari ile Yüksekova, Şemdinli ve Cukurca ilçelerinde fırtına öncesi sessizlik hakim. Irak sınır kesiminde konuşlandıralan birlikler bir yandan PKK’ya yönelik operasyanlarını sürdürken, sınır ötesi harekat için de ‘vur’ emrini bekliyor. Sınırda bütün hazırlıklarını tamamlayan Mehmetçik, Irak topraklarındaki PKK inlerini vurmak için hazır bekliyor.

GİRİŞ ÇIKIŞLAR ASKER KONTROLÜNDE

Askeri haraketliliğin yaşandığı bölgelerdeki yerleşim birimlerinde giriş ve çıkışlar kontrol altında tutuluyor. Bölgede bulunan gazetecilerin görüntü ve fotoğraf çekmesine izin verilmiyor.

Yüksekova ve Şemdinli ve Çukurca ilçelerinde özellikle sınır bölgesindeki köylerde yaşayan vatandaşlar, geliş ve gidişleri kontrol altında yapılıyor. Bölgeye girip çıkanlar kimlik kontrolündeng eçiriliyor.

BOMBALANAN KÖPRÜ ONARILACAK

Dağlıca bölgegesinde güvenliğin sağlanmasının ardından, Dağlıca Taburu'na karayolundan ulaşımı sağlayan ve pazarg ünkü saldırıda teröristler tarafından havaya uçurulan Avaşin Çayı üzerindeki Şeran Köprüsü, şimdi çelikten yapılıyor.

Bölgede sağlanan güvenliğin ardından Karayolların 117'nci Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler keşif çalışmasını tamamladı ve 35 metre uzunlukta ve 6 metre genişlikte panel köprü inşasına başladı.

Bu arada sınır ötesi operasyonun Kuzey Irak'daki yerleşim merkezlerinde endişeyle karşılandığı belirtildi. Hakkari’nin Çukurca, Yüksekova ve Şemdinli ilçeleriyle köylerde yaşayanlar, sınırın diğer yanındaki akrabalarının tedirginlik içinde olduklarını, bölgedeki Tuta, Sıladızı Dağları, Kanimasi ve Dukeri bölgelerinin sürekli bombalandığını söylediklerini anlattı.

İÇERDE TERÖRİSTLERE KISKAÇ

Şırnak’ın Gabar, Cudi, Kato dağları ile Bestler Dereler Mevkii’nde PKK’lı teröristlere yönelik operasyonlar bir yandan devam ederken, güvenlik güçleri dağ tepe demeden terörist avını sürdürüyor. Teröristlerin geçebilecekleri alanlar tutulurken, dağlarda saklandıkları alanlar Kobra helikopterlerle bombalanıyor.

Şırnak bölgesinden de sınıra tank, top ve askeri mühimmat sevkıyatı devam ederken, bölgede Mehmetçikler sabahın erken saatlerinden itibaren tüm karayollarında frekans karıştırıcı ‘Jammer’ cihazlı araçlarla patlayıcı arama taraması gerçekleştiriyor. Arama tarama faaliyetleri sırasında askerlere zırhlı araçlar da eşlik ediyor.

ŞIRNAK’TA BAYRAM PROVASI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde Şırnak’ta bayram kutlamaları provası geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirildi. Öğrenciler, ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Türk Milletindir’ ve ‘Atatürk Cumhuriyeti’ yazılı pankart taşıdı.

Şırnak Şehir Stadı’nda, kent merkezinde bulunan ilköğretim ve lise öğrencileri ile askeri birlikler sabah saatlerinde hazır bulundu. Türk Bayrakları ve okul flamalarının yanı sıra çeşitli pankart ve döviz taşıyan öğrenciler, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından askeri bando eşliğinde tören geçişi yaptı. Askeri birliklerin de tören geçişine eşlik ettiği provalarda, askeri araçlar yer aldı.

Cumhuriyet Bayramı provaları öncesinde asker ve polis timleri stadyumda olağanüstü güvenlik tedbirleri aldı. Eğitimli bomba uzmanı polis köpeğinin de kullanıldığı güvenlik tedbirlerinde stat etrafı panzerlerle çevrildi. Havadan helikopterli güvenlik kontrolünün de yapıldığı provalar şenlik havasında geçti.

TANKLAR HAZIR BEKLİYOR

Muhtemel bir sınır ötesi operasyona karşı Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde yaklaşık 5 bin asker hazır bekliyor. Sınır kesimine tanklar da getirildi. Türk sınırını geçtikten sonra düz bir ovaya sahip olduğu belirtilen Kuzey Irak’ta tankların geçişte zorluk yaşamayacağı vurgulandı. Saat 12.30'de iki Türk F-16 savaş uçağı sınır boyunda keşif uçuşu yaptı. Güzergahta yol boşunca mayın aramaları yapılırken, askerlere moral olması açısından da bazı kayalıklar üzerine kırmızı ve beyaz boya ile Türk bayrağı yapılması dikkat çekiyor.

Haraketli saatlerin yaşandığı Çukurca bölgesinde dün saat 20.30’dan 23.30’a kadar Kuzey Irak yönüne doğru aralıklarla 7 kez top atışı yapıldı. Türkiye ile Kuzey Irak’ı ayıran ve 49 nolu sınır taşın bulunduğu Darsinki dağında Mehmetçik 24 saat nöbet bekliyor. Termal kameralarla donatılan bu bölgede askerler Irak’a gözlüyor.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı sıfır noktalarındaki Çukurca-Uludere ve Çukurca-Hakkari güzergahında kontrol noktaları da oluşturuldu. Kritik bölgelerdeki noktalarda ise mehmetçiğin çelik yelek giyerek görev yaptığı görüldü.

DAĞLICADA MÜHİMMAT ELE GEÇTİ

Yüksekova Dağlıca bölgesinde yapılan arazi taraması sırasında, askeri birliğe saldıran PKK’lı teröristlere ait çok sayıda mühimat ele geçirildi. Güvenlik güçlerinin, arazide 3 Kalaşnikof tüfek, 36 el bombası, 1 RPG-7 roketatar, 27 roketatar mühimmatı, 153 Kaleşnikof mermisi, 10 Kaleşnikof şarjörü ve 500 gram C-4 patlayıcı madde bulduği belirtildi.

1 GÖREVLİ YARALANDI

Bu arada Hakkari'nin Şemdinli ilçesi dağlık kesiminde, arazi araması yapan güvenlik güçlerine, bir grup terörist tarafından ateş açıldığı. Teröristler tarafından açılan ilk ateşte 1 güvenlik görevlisi yaralandığı belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.