Artvin'de maviyemiş hasadı başladı

Artvin'de üreticiler, yörede "likapa" olarak da adlandırılan maviyemiş hasadı başladı.

Bölge Haber 30.06.2021, 15:02 30.06.2021, 15:02
Artvin'de maviyemiş hasadı başladı

Hopa ilçesine bağlı Koyuncular köyünde, Uğur Karabacak'ın "Genç Çiftçi Projesi" kapsamında kurmuş olan maviyemiş bahçesinde hasat şöleni gerçekleştirildi.

 

artvin-maviyemis-hasat-soleni.webp

 

Etkinliğe katılan Vali Yılmaz Doruk, 1600 kök maviyemiş bitkisinden oluşan 5 dönümlük bahçede araştırmalarda bulunarak, Tarım ve Orman İl Müdürü Dursun Okur ile Karabacak'tan bilgi aldı.

 

artvin.webp

 

Vali Doruk, burda gazetecilere, Artvin'de 2020 senesinde 44 dekar alanda 22 ton maviyemiş yetiştirildiğini söyledi.

 

maviyemis-hasadi.webp

Maviyemişin ekonomik değeri olduğuna dikkat çeken Doruk, "Her yerde yetişmiyor. Sahil ilçelerimizin iklimi çok elverişli. Biz de bunu değerlendireceğiz. İlimizde 17 likapa bahçemiz var. Bu sayının giderek artacağını da düşünüyorum." dedi.

maviyemis.webp

Doruk, maviyemişin yalnızca Türkiye'de değil, global alanda da çok itibar gördüğünü belirterek, şöyle konuştu:

"Maviyemiş bir meyveden öte sağlık yönü ile öne çıkıyor. Artvin tıbbi aromatik bitkilerin zenginliği konusunda Türkiye'de ilk sırada yer almakta. 2.727 farklı bitki türüyle en fazla bitki çeşitliliğine sahip il. Bunların çoğu endemik tür bitki. Üniversitemiz de aromatik bitkiler konusunda ihtisas üniversitesi. Maviyemiş de aromatik bir bitki. Bu yüzden de bu konuya özen gösteriyoruz."

abdulrezzak-canpolat.webp

Etkinliğe, Hopa Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Kaçkar Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Recep Bilgin, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, İl Jandarma Komutanı Mustafa Kılınç, Hopa Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Osman Akyürek, diğer ilgililer ve yurttaşlar katıldı.

 

Yorumlar (0)